VIP

Nejslavnějším agentem na druhý pokus: Pierce Brosnan slaví 70 a dodnes se vzpamatovává ze smrti milované ženy

Avatar photo Michaela Dočkalová
16. 05. 2023
Nechce se vám číst? Článek si můžete i poslechnout

Životní rolí Pierce Brosnana byl bez jakýchkoliv pochyb agent 007. Herec patří mezi ty hollywoodské osobnosti, které se celý život obešly bez skandálů. Přesto si na něm lidé občas smlsnou. Co jim tolik vadí? A které životní okamžiky si stojí u příležitosti jeho kulatých 70. narozenin připomenout?

Narodil se jako Pierce Brendan Brosnan a to 16. května 1953 v County Meath v Irsku. Jeho otec ho opustil krátce po narození, matka odešla za prací do Anglie, proto ho vychovávali jeho příbuzní. Když mu bylo 15 let, sám se vydal do Londýna, aby se stal hercem. Bavilo ho divadlo a proto studoval na škole Drama Centre London. Když se pak oženil s herečkou Cassandrou Harris, která ztvárnila Bond girl ve filmu Jen pro tvé oči, přestěhovali se do USA. A to i s dcerou Charlotte a synem Christopherem, které Pierce vyženil. Společně pak zplodili syna Seana.

Krásná elfka si užívá bohatou kariéru i manželský život: Cate Blanchet ale umí pořádně šokovat

Michaela Dočkalová / 14. 05. 2023

Mohl být agentem 007 mnohem dříve

V roce 1982 byl obsazen do role okouzlujícího podvodníka v televizním detektivním seriálu Remington Steel, ale rozhodně se jím neproslavil. Všimli si ho však filmoví tvůrci a v roce 1986 ho jeden z nich vybral jako nástupce Rogera Moora do role agenta Jamese Bonda. Jenže měl uzavřenou smlouvu s americkou společností zaměřující se na televizní a rozhlasové vysílání NBC, která zaštiťovala již zmíněný seriál, a ta mu nedovolila roli přijmout. Proto se stal novým Bondem Timothy Dalton. Když seriál skončil, dostalo se mu jiných zajímavých příležitostí, například role ve filmu Podvodníci z roku 1988, dramatu Pan Johnson z roku 1990 nebo v akčním krimi filmu Exploze, který měl premiéru v roce 1992.

Cassandra přivedla do manželství syna Christophera a dceru Charlotte, která v roce 2013 zemřela na stejnou nemoc jako její matka, rakovinu vaječníků 

Bond mu pomohl překonat smutek

Počátek 90. let pro něj ale měl velmi hořkou chuť. Musel se vypořádat se smrtí své ženy, která podlehla rakovině vaječníků. Z letargie ho ale vytrhla vidina životní příležitosti. Bondovky v hlavní roli s Timothym Daltonem se příliš neujaly, respektive je lze označit za propadáky. A tak v roce 1994 dostal Pierce druhou šanci stát se agentem 007. V roce 1995 natočil bondovku Zlaté oko a režisér Martin Campbell věděl, že vsadil na toho správného člověka. Film vydělal víc než 350 milionů dolarů, což byl do té doby v celé sérii věnované tomuto agentovi nejvyšší zisk. O dva roky později následoval Zítřek nikdy neumírá a tvůrci opět zaznamenali rekordní tržby. Proto si v roce 1999 zahrál agenta Jejího Veličenstva potřetí ve filmu Jeden svět nestačí a naposledy v roce 2002 ve snímku Dnes neumírej. Pierce Brosnan se díky legendární sérii dostal do celosvětového povědomí a stal se jedním z nejoceňovanějších hollywoodských herců.

Ve filmu Dnes neumírej ztvárnila Bond girl Halle Berry

Zpívat příliš neumí

Velmi úspěšný se stal i snímek, v němž si nejenom zahrál, ale také ho produkoval. Řeč je o Aféře Thomase Crowna. Později se objevil například ve špionážním thrilleru a adaptaci romány Johna le Carré Agent z Panamy. Zazářil i v romantické komedii Zákon přitažlivosti z roku 2004 nebo v dramatu Matador, v němž ztvárnil vraha. V roce 2008 si zahrál i v muzikálu Mamma Mia! s písněmi slavné švédské popové skupiny ABBA, který si získal celosvětovou popularitu. Po premiéře filmu se mu lidé údajně smáli kvůli tomu, že neumí zpívat, a přesto se dostal do muzikálu. Roli si zopakoval  i v pokračování s podtitulem Here We Go Again.

Tři premiérové role

V roce 2017 se objevil v akčním krimi snímku Stopy spravedlnosti, který se dočkal relativně pozitivního diváckého ohlasu. O 5 let později si zahrál ve filmu Zmetci, ale tato jeho role nepatří k těm nejpovedenějším. Ostatně jako snímky Black Adam nebo Králova dcera z minulého roku. Na letošek má naplánovány hned tři premiérové role a fanoušci doufají, že si napraví reputaci. Od dob Jamese Bonda si zkrátka nezahrál roli, za kterou by mohl být oceněn nejenom diváky, ale i kritiky. Filmové ceny ho taktéž míjejí, za zmínku snad stojí jen nominace na Zlatý glóbus za snímek Matador a seriál Nancy Astor, v němž ovšem hrál jen vedlejší roli. Zato ho neminulo ocenění za nejhoršího herce ve vedlejší roli právě za muzikál Mamma Mia!

Po pár románcích konečně našel tu pravou

Poté, co se Brosnan stal vdovcem, randil s herečkou Kathryn Kinley, německou modelkou Tatjanou Patitz nebo americkou herečkou a modelkou Julianne Phillips. Velmi krátce chodil i s Barbarou Orbison, podnikatelkou a producentkou, či se zpěvačkou Brendou K. Starr. Jeho osudovou ženou se ale stala Keely Shaye, s níž se seznámil v roce 1994. Živila se jako modelka a herečka a později se z ní stala rozhlasová zpravodajka. V roce 2016 debutovala jako režisérka dokumentu Poisoning Paradise. Manželé žijí na Havaji, na ostrově Kauai a mají spolu dva syny, Dylana a Parise.

Manželku často lidé kritizují za její tělesné proporce

Hejtři si našli důvod k útokům 

Přestože herce neprovázejí žádné skandály, často musí čelit urážkám, které se týkají právě jeho ženy. Lidé na sociálních sítích se jí vysmívají kvůli její postavě a tvrdí, že by se měla jako žena někdejšího Bonda udržovat v kondici. Pierce má však vždy, když přijde na přetřes vzhled jeho manželky, připravenou jednoznačnou a odzbrojující odpověď: Křivky své ženy miluje a v jeho očích je to ta nejkrásnější žena, kterou kdy poznal.

Zdroj: whosdatedwho.com, csfd.cz, britannica.com
Zdroj fotografií: Profimedia

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM