Expres Drive /
Celý playlist
VIP

Je zázrak, že můžu mluvit, říká hvězda Hry o trůny Emilia Clarke, která prodělala dvakrát krvácení do mozku

Redakce
19. 07. 2022

Emilia Clarke, představitelka Matky draků v seriálu Hra o trůny, připomněla v nedělním rozhovoru pro BBC Sunday Morning zdravotní potíže, kterými trpěla na začátku kariéry. Tu dobu jí dnes připomínají titanové destičky v hlavě.

V roce 2011, ve svých pětadvaceti letech, herečka prodělala první krvácení do mozku následkem aneurysma, výdutě mozkové tepny, která se může zvětšovat, hrozit prasknutím a následně způsobovat masivní krvácení do mozku. „Byla to nesnesitelná bolest,“ řekla Emilia, kterou mozková příhoda zastihla po náročném fyzickém tréninku, téměř hned po skončení první série Hry o trůny. Lékaři zachránili Emily život na poslední chvíli, a to díky tříhodinové operaci.

Smích nad rentgenem

Později herečka zjistila, že na aneurysma umírá okamžitě nebo krátce po krvácení zhruba třetina postižených. Emilia si dva týdny od operace „jen“ náhle nebyla schopná vybavit své celé jméno. Druhé krvácení do mozku prodělala v roce 2013. Lékaři udělali preventivní operaci, která nedopadla dobře. Museli tak zvolit invazivní přístup a jít přes lebku. „Vypadala jsem, jako když jsem prošla horší válkou, než jakou kdy zažila Daenerys Targaryen. Po operaci mi z hlavy trčel vývod a části lebky mi nahradily plíšky z titanu,“ prozradila herečka a svěřila se s bezprostředními dojmy z toho, kdy viděla rentgenové snímky svého mozku. “Chybí tam toho docela dost,” poznamenala Emilia a se smíchem dodala: “To mě vždycky rozesměje. Jakmile se nějaká část mozku na vteřinu neprokrví, je pryč. Je pozoruhodné, že jsem vůbec schopná mluvit, někdy jsem dokonce i dost výřečná, a žít svůj život úplně normálně bez jakýchkoli následků,” prohlásila herečka.

Emilia se nebojí ani adrenalinových výzev. Foto: Profimedia

Will Smith a David Beckham šermují, Mr. Bean závodí na okruhu: Adrenalinové koníčky slavných

Martina Hoblová / 19. 07. 2022

THB, Skam, Euforie, Sexuální výchova: Nejlepší seriály pro generaci Z

Karin Šnýdrová / 06. 05. 2022

Paměť jí slouží

Herečka od té doby založila charitativní organizaci pro oběti poranění mozku a mrtvice s názvem SameYou. Samu sebe ale rozhodně nelituje a smířila se se svým zdravotním stavem. „Řekla jsem si, že taková už jsem a tohle je mozek, který mám. Takže nemá smysl si neustále lámat hlavu nad tím, co by tam nemuselo být,“ řekla. Její paměť naštěstí nebyla dlouhodobě narušena, což dokládá i fakt, že s jistotou vystupuje ve dvouapůlhodinovém představení Racek v londýnském Harold Pinter Theatre. Hra je jejím debutem na West Endu.

K Drew Barrymore pro levné brýle, k Alonsovi pro tričko, k DeNirovi na večeři: Slavné tváře a jejich úspěšné podnikání

Kristýna Ševčíková / 15. 07. 2022

Autorka: Lenka Stavreva
Úvodní foto: Profimedia 

 

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM