Ranní klub /
Celý playlist
Trendy

Prahu zdobí nové umělecké dílo: Developer navazuje na tradici doplňování budov uměním

Avatar photo Michal Plšek
16. 01. 2024

Praha má nové nepřehlédnutelné umělecké dílo. Developer navázal na tradici, kdy nemovitosti zdobilo umění. Dílo sochaře Prokopa Bartoníčka je umístěno na rezidenčním domě MyMozart. Desetimetrové stožáry odráží Slunce během dne a vytváří geometrickou abstrakci během noci. Tento světelný objekt nově dominuje nároží ulic Plzeňská a Mozartova na pražském Smíchově. Domu jako by tvořil pomyslnou korunu, jako maják přitahuje pohledy kolemjdoucích a projíždějících. 

Další díly (344)

Nové trvalé veřejné dílo sochaře Prokopa Bartoníčka je umístěno na nově dokončeném rezidenčním domě MyMozart. „Když jsem by osloven studiem A.LT Architekti, abych se účastnil soutěže, bylo jasné, jakou cestou se vydat. Nebylo mým cílem budovu použít jako sokl pro vlastní záměr. Rozhodl jsem se tento kvalitní dům adekvátně dokončit, pracovat ve prospěch architektury a zejména jejího okolí,“ říká Bartoníček. Ulice Plzeňská začíná sice blíže k Andělu, pocitově však až tímto nárožím domem. „Výsledná práce se musela umět prosadit během dne i během noci, ale ani v jednom případě nesměla narušovat ráz okolí. Pojednat nároží Plzeňské, to byla pro mě výzva,“ dodává autor.

Neděle
18:00 – 20:00
Trendy Expres
Dvouhodinovka o všem, co je trendy.
Barbara Hacsi

Dům MyMozart, který je situován na jedné z nejrušnějších komunikací metropole, nabízí funkční a designové bydlení. V devíti nadzemních podlaží vzniklo 152 bytů, z nich převažují malé jednotky 1+kk s velikostí okolo 20 metrů čtverečních. 

Autor díla Prokop Bartoníček je absolventem pražské UMPRUM, kde byl žákem Jiřího Beránka. Studoval ale například i na UdK v Berlíně, u průkopníka digitálního umění Joachima Sautera. Mezinárodně uznávané je například jeho dílo Jller, které vytvořil s kolegou z berlínských studií a jeho českým týmem. Robotická instalace Jller rovná tisíce oblázků ze stejnojmenné řeky. Bylo vystaveno a oceněno mimo jiné na věhlasném festivalu Ars Electronica v Linzi nebo Japan Media Art Festival v Tokiu.

Investorem projektu je IP Polná. Společnost, která ve spolupráci s A.LT Architekty získala nejedno odborné ocenění za předešlé projekty. Těmi nejcennějšími je cena Fasáda roku a nominace Rezidence Vítkovka a Rezidence Prachnerova na Českou cenu za architekturu.

Nové nároží ulic Plzeňská a Mozartova na pražském Smíchově

Vladimir 518 představuje architekturu z dob komunismu

Redakce / 09. 02. 2022

Kam na výlet: V Pardubicích předělali Gočárovy mlýny na galerii, kladrubský hřebčín je zapsaný v UNESCO

Michal Plšek / 31. 07. 2023
Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM