Ranní klub /
Celý playlist
Ostatní

Vladimir 518 představuje architekturu z dob komunismu

Redakce
Vladimír Brož alias Vladimir 518 se mimo jiné věnuje také architektuře, jak asi mnozí z vás vědí. O té z dob komunismu přednáší od roku 2014. Ještě déle ale trvala práce na knize Architektura 58-89. Kniha je aktuálně v předprodeji, oficiálně vychází 1. března.
09. 02. 2022

Kniha je jen začátek

Sám Vladimír k tomu říká: “Lidé si myslí, že to je komunistická architektura. To ale není pravda. Je to architektura vzniklá za komunismu, ale formálně s ním nemá moc společného. Je expresivní, výrazná, někdy technologická, elegantní či brutální. A to je ten důvod, proč ji dodnes řešíme.”

Projekt, který má přispět k osvětě a zachránit další stavby jako například Transgas, který dnes už nestojí, knihou vlastně jen startuje. V plánu je také televizní seriál, film a výstava. Film by měl mít širší záběr a kromě staveb z českých luhů a hájů se chystá zabrousit i na Slovensko. To vše má přispět k tomu, aby společnost pohlížela na stavby, které budí mnoho vášní, jinak. Kniha není žádná útlá brožurka s pár fotkami, má skoro 1.400 stran a váží 5,6 kilogramu. Podílelo se na ní třicet odborníků a představuje dohromady přes tři desítky tvůrců. Uvnitř jsou historické výkresy, návrhy, plány, dobové fotografie, mnohdy ještě nepublikované, sebrané z archivů po celé zemi.

Architektura V518.png

Foto: Bigg Boss

Kam dál? Vladimir 518 chystá velké oslavy výročí první desky PSHTitulní foto: Profimedia
Zdroj: Czech Crunch

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM