Ranní klub /
Celý playlist
Trendy

Jak na nežádoucí chloupky: Holení přináší více nevýhod, depilace voskem bolí a IPL je poměrně drahé

Avatar photo Martina Hoblová
24. 05. 2023

Řada věcí se v 21. století vrací do módy – třeba ochlupení. Některé celebrity, například Madonna, Miley Cyrus, Rihanna, Michelle Rodriguez nebo Julia Roberts se s neoholenýma nohama nebo podpažím objevují dokonce na prestižních akcích. 

Pokud však patříte do skupiny těch, kteří si to s chloupky v určitých partiích neumí představit, poradíme, jak je co nejlépe odstranit. Což se s blížícím létem může hodit. 

Plavky na léto 2023: Pro ženy asymetrie a zemité barvy, pro muže pruhy a květiny

Andrea Machajdíková / 19. 05. 2023

Holení

Použití klasické žiletky nebo strojku se stále řadí k nejlevnějším a nejrychlejším způsobům, jak se zbavit ochlupení. V dnešní době má ale holení výhod méně než nevýhod, jak uvádí kosmetička Helena Stenczelová: „Kromě možného poranění dochází také k rychlému dorůstání ostřejších a tvrdších chloupků a tím pádem k rychlejšímu vytvoření strniště. Chloupky mohou navíc po holení zarůstat nebo se na pokožce mohou vytvořit červené pupínky.“ Než se pustíte holení, doporučují odborníci osprchovat se teplou vodou, aby se otevřely póry na pokožce.  

Holení s sebou nese více nevýhod než výhod

Depilace 

Přestože do této kategorie patří i již zmíněné holení, nejčastěji se depilace skloňuje ve spojitosti s voskem nebo cukrovou pastou. Ale možností je víc. 

Depilační krémy

Tato bezbolestná metoda, při které chemie v přípravcích rozloží chloupky i milimetr pod povrchem, nepatří mezi nejlevnější. Krémy je totiž nutné kvůli případné alergické reakci nejprve vyzkoušet, a to se vám může značně prodražit. Navíc pokožka bez chloupků vydrží maximálně šest dní. „Nespornou výhodou ale je, že jimi lze depilovat i velmi těžko dostupná místa,“ doplňuje výrobkyně cukrové pasty Veronika Závorová. 

Teplý vosk neboli waxing

Jedná se o metodu, která patří k těm bolestivějším. Přestože ji můžete praktikovat i sami doma, pro předcházení problémům s kůží je nutné znát dobře postup. Vosk se nanáší ve směru růstu chloupků a strhává se papírovými pásky proti. „Chloupky se vytrhávají i s kořínky a tím se oslabují. Pokožka tak vydrží hladká až několik týdnů. Nevýhodou je ale možná alergie na vosk, bolestivost při depilaci, případné popálení, zbytky vosku na kůži i délka aplikace, vosk se zhruba 20 minut rozehřívá,“ vysvětluje Helena Stenczelová.

Cukrová pasta neboli sugaring

Velkému zájmu se už delší dobu těší odstraňování chloupků cukrovou pastou. Jde o jednu z nejšetrnějších forem depilací, která je zároveň velmi efektivní. Proto se doporučuje i alergikům, těhotným ženám, osobám s citlivou pokožkou nebo trpícím neurodermatitidou. Podle Veroniky Závorové používali tuto metodu už starověcí Egypťané: „Existují dva způsoby, jak pastu nanést – aplikační špachtlí s tím, že k odstranění chloupků použijeme následně depilační pásek, nebo přímo rukou s následnými prudkými škuby. Pokožka pak vydrží hebká 3 až 5 týdnů.“

Zahřátou cukrovou pastu můžete nanášet špachtlí nebo rukou

Epilace 

Moderní doba přeje moderním technologiím, proto vznikají metody, které vás zbaví chloupků včetně kořínků bez použití jakéhokoliv mazání a natírání.

Strojek

Epilátor rovná se stovky malých pinzet. Jde tedy o bolestivý proces, který ale zaručuje pokožku hladkou až po dobu čtyř týdnů. „Po letech pravidelného používání se navíc mohou chloupky zcela vytratit a nebo velmi prořídnout. Z hygienických důvodů by ale měla strojek používat jen jedna osoba,“ radí Stenczelová. Před touto epilací se doporučuje pokožku nahřát vodou a pro zabránění následného zarůstání chloupků také provést jemný peeling.

IPL (Intense Pulsed Light)

Jedná se v podstatě o trvalou depilaci, během které jsou poměrně drahým přístrojem vysílány přímo do kořínků chloupků silné a krátké záblesky světla. A právě ty ničí buňky vlasového váčku. „Pokožku musíme ale předem oholit a nanést světlovodivý gel. Po IPL ošetření navíc počítejte s několikadenní citlivostí pokožky na sluneční záření. Pro trvalý efekt je nutné svícení ze začátku opakovat každých 4 – 6 týdnů,“ zmiňuje Veronika Závorová. Nejlepších účinků dosáhnou lidé se světlou pokožkou a tmavými chloupky. Vyhnout by se jí naopak měli těhotné a kojící ženy, epileptici, osoby s tetováním, s hyperpigmentací, lidé užívající léky na ředění krve či způsobující přecitlivělost na světlo, diabetici či lidé s onemocněním herpesem.

Metoda IPL je oblíbená, ale poměrně drahá

Zarostlé podpaží je in, v oblasti intimních partií se však už chloupky nenosí: Jaké jsou trendy a jak na to

Karin Šnýdrová / 16. 01. 2023

Falešný pekáč buchet, větší mužství i hezčí uši: Po jakých plastických operacích touží čeští muži

Karin Šnýdrová / 25. 10. 2022

Zdroje: novinky.cz, prozeny.cz, nivea.cz, activebeauty.cz
Zdroj fotografií: Shutterstock 

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM