Hudba na prvním místě / Music First /
Celý playlist
Rozhovory

Marek Daniel: Nová série Kanceláře Blaník byla připravená, překazila ji válka na Ukrajině

Avatar photo Miloš Pokorný
30. 11. 2022

Český herec a stand-up komik Marek Daniel zavítal do rádia Expres FM. V Ranním klubu s Milošem Pokorným probrali nový film Grand Prix, ale taky ikonického Tondu Blaníka nebo České lvy, o kterých Marek jako akademik spolurozhoduje. 

Další díly (1004)

Komedii Grand Prix, ve které hraješ policistu Holečka, dal dohromady zkušený tým. Je pro tebe důležité, kdo film režíruje a kdo v něm hraje? 
Všechno je samozřejmě důležité. Já jsem práci Honzy Prušinovského sledoval dlouhodobě, takže to rozhodování nebylo složité. Když už máš jasno v tom, s kým chceš dělat – a předpokládal jsem, že ten scénář bude dobrý a byl dobrý – tak vlastně ani neřešíš, jak je to obsazené, protože důvěřuješ tomu tvůrci. 

Tvoje role je policista Holeček. Jak máš rád tyhle role? 
Mně to je v podstatě úplně jedno. Je důležité, s kým se člověk potká, jaký je scénář, jak je napsaný oblouk postavy. Jestli je to policista nebo bagrista je vlastně úplně jedno. 

Policisté bývají ale pro české diváky docela vděční…
To ano, ale například tady Holeček je člověk, který v tomto filmu – i proti svým možnostem a regulím policie – těm klukům pomůže i mimo zákon.

Hlavou celého projektu je Jan Prušinovský. Kdy začal psát a jak dlouho se tato road movie točila? 
Honza mi říkal, že na scénáři pracoval sedm let. A začali jsme natáčet v květnu 2021, pak probíhalo takové to standardní plus minus dvouměsíční natáčení. Potom tvůrci měli jednu fázi, kterou měli vymyšlenou různými způsoby kvůli covidu, jak se dostat k natáčení monopostů Formule 1, což nakonec vyřešili nějakou halou v České republice. Před tím natáčeli ještě tu cestu do Španělska a zpátky.

Jaký je Jan režisér? Hlídá si vše do poslední chvíle? 
Hlídá. Honza má naprostou svobodu na place a dle mého pozorování si to vždy dobře připraví, pak už nás jenom organizuje. A pak jsou takové drobné připomínky. Nechává člověka, aby dával figuře nějaký svůj vhled, není to direktivní. To mám nejraději na téhle práci, že můžu odevzdat svoji práci a svůj vhled na věc. 

Kdybys v tom filmu nehrál, vybral by sis ho při návštěvě kina?
Já jsem akademik, takže mám skvělou možnost, že si ty filmy můžu pustit na chalupě na plátně, které jsem si pořídil kvůli sobě a kvůli své rodině, abych se mohl díval na filmy jako v kině. I na filmy, na které bych ani nešel, protože to není můj žánr, ale tím, ze jsem akademik, tak docela ty filmy poctivě sleduji.

Jako akademik se tedy podílíš na nominacích na České lvy… 
Ano, tu možnost mám a v podstatě se na všechno dívám. Ale tenhle film, i kdybych v něm nehrál, bych určitě přinejmenším na chalupě na plátně zhlédnul. Stejně jako jsem v loňském roce viděl Honzovy Chyby, ty se mi moc líbily, považuji je za skvělý film. 

V Česku se točí hodně. Jaký je z tvého pohledu poměr kvantity a kvality, kolik filmů se ti líbí? 
Percentuálně bych to vyjádřil na takových 10 až 20 procent. 

A ten zbytek bys charakterizoval jak?
Na to je těžké odpovědět. Nakoukám spoustu filmů, na které bych nešel, je to film zabývající se tématem, které mě nezajímá, ale je třeba dobře zpracované. Což v tom taky zohledňuji. Takže dám hlas třeba herečce i přesto, že ten film mě v podstatě nezajímá nebo mě nebaví jeho téma. 

Jsou i filmy, u kterých si řekneš, že není možné, že tohle dá někdo dohromady?
Bohužel i takové filmy jsou. 

Co teď aktuálně děláš?
Teď jsem dodělal film s Bohdanem Sliámou, který má zatím pracovní název Sucho a světlo světa spatří asi příští rok na podzim nebo v zimě. A ještě před tím v létě jsme dotočili druhou řadu seriálu Osada. V něm jsem s Ivankou Uhlířovou a dvěma adolescenty, jsme nová rodina v seriálu Osada. 

Jak si vybíráš práci, která je spojena se seriálem?
Úplně stejně jako film. V Osadě se mi moc líbilo, jak Radek Bajgar uchopil sitcom v České televizi, proto jsem do toho šel. Přišlo mi to  velice dobře zahrané, nebylo to z mého pohledu na první dobrou, přestože je to velice komediální seriál.

Bude se ještě něco dít s Tondou Blaníkem? 
Není tak jednoduché to dát dohromady, teď všichni hodně pracujeme, takže není spíš z časových důvodů

A je tedy šance, že se to tedy ještě dá dohromady? 
My už jsme měli připravenou novou sérii, která měla běžet v březnu, ale přišla válka, tak jsme to stopli z etických důvodů. 

Kryštof Hádek o novém filmu: Proč se premiéra odsouvala, o strachu ze špionáže i smíchu nad scénářem

Miloš Pokorný / 24. 11. 2022

Hvězda seriálu Pan Profesor Beáta Kaňoková o hraní s těhotenským břichem, kouření v kabinetu i chystaném historickém seriálu z obchoďáku

Veronika Koloušková / 18. 11. 2022

Foto: Expres FM / Vašek Mašinda

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM