Expres Edge /
Celý playlist
Rozhovory

Jaroslav Kmenta: Lidé často zapomínají, co se v politice dělo, chceme jim to připomenout

Avatar photo Miloš Pokorný
24. 10. 2022

Investigativní novinář Jaroslav Kmenta navštívil Ranní klub. Milošovi Pokornému a posluchačům představil svůj nový podcast Prohnilí, který mapuje deset let v podsvětí české politiky. Došlo ale i na další pracovní témata, jako zbrusu novou knihu nebo scénář k novému seriálu TV Nova. 

Rodák z Nymburka chtěl být fotbalovým trenérem, ale už během studií na gymnáziu se v něm probudila touha psát a dělat noviny, později se vzhlédl v investigativní žurnalistice. V roce začal vydávat zpravodaj Občanského fóra v Nymburce, profesionální kariéru zahájil v roce 1991 v agentuře ČTK. Nejvíc času strávil v Mladě frontě DNES, celkem 17 let. Odešel v roce 2013, kdy noviny koupil oligarcha Andrej Babiš. Rok nato se spolu s několika kolegy stal zakládajícím členem časopisu Reportér. Od roku 1998 napsal 15 knih, v nichž se věnuje zejména politickým kauzám, špionáži a světu mafiánů. Některé z nich – Kmotr Mrázek a Gangster Ka – byly zfilmovány. V úterý 25. října vychází šestnáctá kniha Ruská mafie. Na Seznam Zprávách nově vychází Kmentův podcast Prohnilí. 

Další díly (1004)

Jsi teď víc novinář, spisovatel anebo člověk, který se věnuje svému podcastu? 
Řekl bych, že jsem stárnoucí influencer. Okolnosti mě nutí přistupovat na ty novoty, které nás obklopují. V životě jsem si nepředstavoval, že bych mluvil do televize nebo rádia. Nejsem mluvící typ. Jsem naopak ten, který se zavře ve své kukani u počítače, přenáší myšlenky z hlavy do kláves a vůbec s nikým nemluví. A teď najednou podcast a musím namlouvat. 

Proč ses rozhodl vletět do světa podcastu? 
Popravdě, je to způsob, jak prezentovat svoji práci a vůbec zajímavá a důležitá témata i pro generaci, která má ke čtení knížek nebo novin daleko. Podcast, jak jsem slyšel a ověřil si, je doménou mladé generace. A je to způsob komunikace. Šel jsem do toho, protože jsem novinář a musím říct pravdu. Dlouhou dobu jsem se těmto módním novinkám vyhýbal. A jednou mi zazvonil telefon a tam se ozval majitel Seznamu Ivo Lukačovič. Říkal, že slyšel nedávno můj rozhovor a že mě tipuje na to, že bych byl dobrý kandidát na podcast. Tak jsem se nad tím zamyslel a řekl jsem si, že to zkusím. Vůbec jsem ale nevěděl, do čeho jdu. Myslel jsem si, že vezmu nějaké téma, napíšu, odevzdám a někdo to načte a budu mít klid. Najednou se ale spustilo rošambo. Přiřadili ke mně režiséra, scenáristy a vytvářeli synopse. 

Celý rozhovor můžete zhlédnout ve videu

Když podcast vytváříš, přemýšlíš, jestli to bude stravitelné i pro generaci, která už je politikou trošku otrávená? 
Myslím, že od toho tam mám právě ten tým, aby o tom takto důkladně přemýšlel. Oni mají jiný přístup, dodali tomu nový přístup k věci. Na základě debat jsme vybrali pasáže z mých knížek, které se týkaly politiky. Dokázali v tom najít nějaký vypravěčský tón, jak předestřít stará fakta v nové době a zajímavým způsobem. 

Ty jim tedy dáváš svůj materiál a oni s tím pracují…
Přesně tak. Abych to ještě vyjasnil, nakonec jsem vymyslel, že se podíváme pod pokličku posledních 10 až 12 let vysoké politiky. Díky tomu, že jsem se posledních 15 let intenzivně věnoval politice, ke které jsem přešel od organizovaného zločinu a mafie, v mých knížkách bylo obrovské množství informací. A když jsme vybrali určité pasáže a dodali tomu zajímavou vypravěčskou linku, vyšlo z toho, že převyprávíme lidem v tomto podcastu na základě známých informaci z mých knížek úplně nový příběh. Je dobrý proto, aby lidi nezapomínali, co se tady dělo. To je taková jedna důležitá pointa toho přístupu.

Podcast Prohnilí najdete na webu seznamzpravy.cz, platformě Podcasty.cz a v dalších audio službách

Co bude s podcastem až vyčerpáte tvoje témata?
Máme naplánováno devět dílů. Aby to bylo hezky zaoblené, vymýšlíme ještě desátý díl. My máme co dělat, zatím jsou na světě první dva díly, který se týkají začátku té éry s nástupem Věci veřejných Víta Bárty. Teď se postupně dostaneme k éře modrých kmotrů, to jsou ti, kteří vyrobili stranu Věcí veřejných, pak volnou nohou přejdeme k tématu návratu Miloše Zemana z Vysočiny do vysoké politiky, pak najednou k bossu Babišovi, k jeho vzestupu do výšin oligarchie. A dokončíme to až realitou současnosti.

Třeba bude nějaká prodloužená…
Uvidíme. Musím říct, že mě mluvené slovo začalo bavit. Je to něco jiného a mám radost z toho, jak se to udělalo. Velká přidaná hodnota jsou i zvuky, dohrávky s herci a hlavně použité reálné hlasy těch politiků z archivu, kteří se vyjadřují k té kauze, kterou jsem investigoval. Samozřejmě jsem vytáhl z archivu celou řadu nahrávek, které si jako novinář schraňuji. 

Jsou i věci, který prostě nejde dát do přepisu…
Je to ta atmosféra. Abych navnadil posluchače, v podcastu pustíme i část debaty, kdy Andrej Babiš přišel do Mafry, když se domluvil s německými majiteli, že kupuje Mafru. Část té debaty jsem nahrál, protože jsem věděl, že to nebude procházka růžovým sadem a že nepřichází člověk, který nás chce opečovávat, abychom dělali svobodou žurnalistiku. To co tam zazní, mi někteří lidé ani nechtěli věřit, když jsem to přepsal do knížky. Říkali, že to není možné, že to Babiš neřekl. Řekl a uslyšíte to v podcastu.

Co tě aktuálně ještě čeká?
Mám pár dní před velikou událostí, to říkám poprvé tady. V úterý 25. října mi vyjde další nová knížka. Napsal jsem jich už 15 a tohle bude šestnáctá. Tentokrát to nebude vyloženě o politice, ale o organizovaném zločinu. Já jsem se totiž rozhodl, že v knize pojmu můj nápad, který jsem zprodukoval. Letos v lednu, v únoru běžela na české televizi dokumentární série Polosvět, která mapovala organizovaný zločin v České republice zejména z 90. let, tohle téma překlápím do knižní podoby a tentokrát to bude ruská mafie. Je to taky svým způsobem nepřímá rozlučka s Milošem Zemanem, protože ruská mafie se tady dostávala do popředí, protože měla dobré kontakty s lidmi ze Zemanova okolí. A protože to bylo pod jeho rozlišovací úroveň, prostě to neřešil a dopadlo to, jak to dopadlo. 

Ve vzduchu ještě létá jeden scénář pro televizi…
Ano. Loni mě oslovila jedna televize a požádala mě o námět z prostředí tajných služeb. Říkali, ze detektivek a kriminálek už je hodně, tak jsem vytvořil námět. Jde o takovou speciální jednotku, která vyprošťuje ze zahraničí lidi, kteří se ocitnou v nesnázích. Ten seriál se bude jmenovat Extraktoři a točí se pro televizi Nova, respektive pro jejich Voyo. Je to tak zajímavý projekt, že ač se teprve tento měsíc odjelo do Turecka, kde se natáčí exteriéry důležitých scén, už jsme dostali nabídku, abychom vytvořili pokračování. Což je skvělé. Takže když otevřu ráno oči, už v podstatě hned pracuji.

Josef Klíma: Se zločinci jsem se nekamarádil, ale znal jsem všechny

Redakce / 02. 11. 2021

Jaroslav Kmenta: Mám hrozně rád politiky, kteří mě nesnášejí

Redakce / 07. 10. 2021

Foto: Expres FM / Vašek Mašinda

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM