Dopoledne na Expres FM /
Celý playlist
Ostatní

Josef Klíma: Se zločinci jsem se nekamarádil, ale znal jsem všechny

Redakce
Nestor české investigativní žurnalistiky byl hostem Miloše Pokorného v Ranním klubu. Probrali spolu polistopadové zločince v čele s Jonákem, Kajínkem a Mrázkem. A zavzpomínali na 90. léta, kdy výhružky smrtí byly na denním pořádku.
02. 11. 2021

Jonák byl jako dítě

Jsi nejstarší aktivní novinář, který osobně pamatuje nejznámější zločince u nás. Který z nich u tebe vzbudil určité sympatie?
Z těch velkých zločinců nikdo. Nejblíže jsem měl k Jonákovi, protože to byla největší postava 90. let a v jeho klubu jsme točili film Nahota na prodej, takže jsme spolu strávili nějaký čas. Včetně nočních natáčení. On byl na jednu stranu jako dítě, které nemá nikdo rád, už od pohledu. Ale na stranu druhou byl překvapivě vzdělaný. A to své vzdělání používal čistě pragmaticky, vekslácky. Myslím si, že z něj mohlo něco být, kdyby šel jinou cestou. Stejně tak z Kajínka. Nepil, nekouřil a měl dobré studijní výsledky. Čtyřicet let, co strávil ve vězení, mohl strávit jinak, to je ztracený život.

Jiří Kajínek je už na svobodě. Myslíš, že bude zájem celou jeho kauzu došetřit?
To záleží na něm. Když vyšel z kriminálu, sliboval, že podnikne všechny kroky, aby se případ znovu otevřel a pravda vyšla najevo, aby se očistil, i právně. Ale zatím jsem nikde nečetl, že by tak udělal. Na druhou stranu je otázka, jestli je to po těch letech ještě došetřitelné. Pravděpodobnost není velká.

Překvapil tě někdo, kdo to v těch zločineckých řadách dotáhl hodně vysoko, ale neměl bůhvíjakou inteligenci?
Co to je inteligence? Ivan Jonák nebyl úplně složitý člověk. Tam jde o tu praktickou inteligenci. A všichni, kteří to takzvaně někam dotáhli, tuhle praktickou inteligenci měli – ať už šlo o Mrázka nebo Krejčíře. Oni se uměli pohybovat v tom prostředí a neměli zábrany.

Který z příběhů, o kterých píšeš ve své knize Zločin jak ho pamatuju, ti přijde nejzajímavější?
Mně připadají nejzajímavější případy, které jsou menší a nejsou opřené o velká jména. Najednou narazíš na naprosto neuvěřitelné příběhy a dodnes mi některé vrtají v hlavě, jak to bylo. A jsou to příběhy, které bych, jako scénárista nebo spisovatel, nikdy nevymyslel.

Krejčíře tu nechceme

Nedávno se psalo o tom, že by se Radovan Krejčíř chtěl vrátit domů. Spekuluje se, že mu došly peníze a bez těch je to ve vězení těžké. Je to ten hlavní důvod, proč se chce vrátit do českého vězení?
Já si myslím, že je tam více důvodů. Další důvod je ten, že by tady měl šanci zažádat o obnovu procesu, mezitím by ho pustili na kauci a najednou by byl zase ve hře. A hlavně byl by na svobodě. Když jsem mluvil s lidmi ne přímo z podsvětí, ale řekněme z "polosvěta", tak ho tady nechce nikdo. Podle mého názoru je odrovnaný a shnije v kriminále.

Překvapuje tě, že tvůj podcast České podsvětí boduje u mladších generací a je to pro ně atraktivní?
Překvapuje a myslím si, že od mého týmu byl šťastný krok, že mi tam dali mladého youtubera Adama Miklicu, který má spoustu příznivců. A najednou to není jen povídání starého zbrojnoše. O ta témata měl opravdu zájem a zároveň reprezentuje obrovskou skupinu teeneagerů. Pro ně je to romantika, jako pro nás byla první republika. Největší ohlas to mělo právě u téhle generace, proto se rozjela i druhá řada, ve které už je Adam v jiné pozici, větší partner.

Když už jsme u té druhé řady, tak v té jsou současné příběhy, u kterých může stát, že se hodně lidem nemusí vůbec líbit.
Doba, kdy nám vyhrožovali fyzickým násilím, byla devadesátá léta. Po přelomu milénia zase začali chodit právníci místo zabijáků.

Josef Klíma

Novinář, televizní reportér, spisovatel i hudebník oslavil letos v březnu 70. narozeniny. Je považován za jednoho ze zakladatelů investigativní žurnalistiky u nás. Spoluzakládal týdeník Reflex a investigativní tv pořad Na vlastní oči. Je nositelem řady prestižních ocenění včetně Ceny Ferdinanda Peroutky. Napsal několik scénářů i knih, jako poslední mu vyšel titul Zločin jak ho pamatuju. Píše zde o důležitých postavách nedávné chmurné historie, o Ivanu Jonákovi a jeho Discolandu.

České podsvětí

Podcastová krimisérie Seznam Zpráv s Josefem Klímou a Adamem Miklicou (StaySteak) o zločinu divokých devadesátek. Ivan Jonák, orlické vraždy, východní gangy, Jiří Kajínek a další případy pohledem nejstaršího českého aktivního investigativního novináře a nejmladšího youtubera, který se o ně zajímá.

Kam dál? Jaroslav Kmenta: Mám hrozně rád politiky, kteří mě nesnášejí

Titulní foto: Seznam.cz

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM