Nejlepší hudba v metropoli
Celý playlist
Poslouchat online
Nejlepší hudba v metropoli /
Celý playlist
Rozhovory

Dominik Hašek: Český hokej si kritiku zaslouží, chci pro něj něco udělat

Redakce
Legendární Dominátor dorazil do Ranního klubu na Expres FM. S Milošem Pokorným probrali probíhající hokejový šampionát, nešvary českého hokeje, zahraničního trenéra u národního týmu, kandidaturu na šéfa hokejového svazu i otcovství a hudební kariéru dcery Dominiky.
19. 05. 2022

Chci být předsedou svazu

Probíhá Mistrovství světa v hokeji, co tomu zatím říkáš?
Viděl jsem naše první zápasy. Rád bych ale vyzdvihl přípravu, která byla vynikající, taková v posledních letech nebyla a očekávání jsou velká. Někteří hráči na šampionátu zatím neprodukují to, co od nich veřejnost očekává. Ale někteří hráči hrají vynikající hokej. Jsme na začátku turnaje, chce to, aby si to sedlo, máme nového trenéra, došlo k hodně změnám. Vypadá to, že by to mohlo být dobré, ale počkejme si, nakonec se stejně bude rozhodovat až v rozhodovací fázi play off.

Jsi příznivcem angažmá zahraničního trenéra do role trenéra národního týmu?
Nejsem. Ale. U nás to udělal první basketbalový tým a osvědčilo se to, dostavily se vynikající úspěchy pro český basketbal, čehož si musel všimnout každý, kdo se zajímá o sport. Výkonný výbor se rozhodl pro stejný krok v hokeji. Samozřejmě, že v komunikaci bude vždy problém, protože ne každý umí perfektně anglicky. Ale slyšel jsem, protože znám lidi z okolí mužstva, že do týmu byla zanesena vysoká profesionalita, probíhají dlouhé rozbory a analyzuje se každá maličkost, což je pro trenéra důležité. Pro trenéra je ale nejdůležitější, aby mu hráči věřili a aby na ledě dělali to, co on chce. A to bude hrát důležitou roli. Finové to v poslední době dělají a vozí medaile, naposledy z olympiády, předtím z Mistrovství světa, takže něco dělají dobře a my se od nich můžeme učit. Finové patří k nejlepším třem, čtyřem týmům na světě.

Co je podle tebe problémem českého hokeje?
Dnes je každý kritikem českého hokeje. A český hokej si kritiku zaslouží, protože se medaile z turnajů nevozí. Naposledy jsme medaili přivezli v roce 2012. Od té doby každý rok věříme, že se to otočí, ale zatím se to nedaří, uvidíme letos. Ten problém není jen u A týmu, ale je jednoznačně u mládeže – kluci nevozí ani medaile z turnajů kategorie do 18 a 20 let. Přivezli z nich za 15 let jednu jedinou medaili. Problémů je více a vždy je co vylepšovat. Chci být předsedou svazu, tohle je jeden z důvodů, chci situaci zlepšit.

Mio a Dominator 2 600.jpg

Jiří Šlégr: V Naganu jsme chtěli národu udělat radost

Vylepšit český hokej od mládeže po dospělé

Kdy ses rozhodl kandidovat a co tě k tomu přivedlo? Napadlo tě, že na sebe bereš velké riziko, že u fandů můžeš ztratit kredit?
Nenapadlo. Když člověk do něčeho jde, tak do toho má jít se vším všudy. Nemůže přemýšlet o tom, jestli získá nebo ztratí kredit. Pro mě to je obrovská výzva. Napadlo mě to na přelomu roku, kdy se Tomáš Král rozhodl odstoupit. A já si řekl, že je ten správný čas, abych ho zastoupil a udělal něco pro český hokej. To „něco“ znamená zlepšit ho. Nechci kritizovat jednotlivce ani výkonný výbor za chyby, můj cíl je jednoznačný: Chci být předsedou Českého svazu ledního hokeje a chci český hokej vylepšit jako celek, od mládeže až po dospělé.

A cítíš podporu od kolegů nebo kamarádů?
Určitě cítím podporu, především od kamarádů a bývalých spoluhráčů. Byli lidé, kteří mě od toho odrazovali, ale když se do něčeho člověk pustí a je přesvědčený, že by mohl pomoci, tak by se neměl nechat odradit. Každý hlas, který vás podporuje, je příjemný. Ale to nejsou hlasy, které o tom budou rozhodovat. Těch hlasů je 62 a jsou to jiní lidé, které musím přesvědčit.

Jak je přesvědčuješ?
Kampaň jsem rozjel před měsícem, četl jsem si o hokeji různé věci. A pak jsem se setkával s různými lidmi, kteří dennodenně pracují v hokeji. Od nejnižších pater až po ta nejvyšší. Začal jsem si připravovat program, mým cílem je, aby ho nejpozději týden před samotnou konferencí všichni dostali. Do té doby o tom programu mluvím a přesvědčuji těch 62 lidí, kteří o tom rozhodnou.


Dominice moc fandím

Měl jsi čas v tomto období sledovat svojí dceru Dominiku v Eurovizi?
Kariéru Dominiky velmi pečlivě sleduji, jsme v kontaktu a mluvíme o tom. Dominika mě zvala do Turína, já jsem odmítl – mám malého syna a musím se připravovat na konferenci. Poděkoval jsem za tu možnost a samozřejmě, že jsem ji podporoval odsud, díval jsem se na všechna její vystoupení. Tu písničku znám, We Are Domi mají více dobrých písniček. Není to úplně můj šálek kávy, ale Dominika je moje dcera a moc jí fandím.

Kdy sis poprvé všimnul jejího talentu?
Já si dodnes pamatuji, že jsme jeli na lanovce a ona mi něco zpívala, byly jí čtyři roky a nebyla to úplně jednoduchá písnička, v angličtině. A já si řekl, že ta holka umí zpívat. Dominika navíc hrála na flétnu, já chodil na její vystoupení ve škole, pak začala chodit do sboru a pak se dala na individuální kariéru. Když se mě někdo zeptá na sportovce, tak to dokážu ohodnotit, u umělců to nechávám na expertech.

Rozhovor s Dominikou Haškovou: Umíme v Česku světový pop? We Are Domi v Eurovizi

Jako brankář jsem miloval zodpovědnost

Jsi čerstvý otec, byla to pro tebe po těch letech velká změna?
Věci se v životě člověka mění, takhle jsme se s přítelkyní rozhodli a jsme rádi, že máme malého Honzíka, kterému je 7 měsíců. Je to životní změna a na přítelkyni je většina práce.

Takže přítelkyně je smířená s tím, že kdybys svoji kandidaturu vyhrál, budeš doma ještě méně?
Volby probíhají 18. června. Co bude potom, dnes nevíme. Tohle období je náročnější proto, že musím objíždět kraje. Ale tímhle to nekončí, tím práce na svazu začíná. A nechci být tím, kterého, stejně jako minulého předsedu, na svazu ani neuvidí. A já jsem přesvědčený o tom, že si tuto funkci musí člověk odpracovat.

Každý máme zaběhnutý a oblíbený styl života a jakákoliv funkce člověka o něj může připravit…
Když jsem skončil s hokejem, tak jsem vždycky nějak pracoval. Nebavilo mě ráno vstát a jít hrát golf. Je to dobrá věc, člověka to baví tak měsíc, pak by měl mít nějaký cíl. Pro mě ani není motivace někde trénovat, nebo být funkcionářem klubu, láká mě výzva být zodpovědný za celý český hokej, jehož jsem delší dobu součástí. Být zodpovědný za český hokej je něco fantastického a něco, po čem toužím. Já jako brankář miloval zodpovědnost a tahle vlastnost je ve mně. A já se na to těším.

V NHL jsi zažil nejrůznější chvíle. Co bys chtěl, pokud je to možné, z této nejslavnější soutěže přenést do českého hokeje?
Je třeba říci, že NHL je jen jedna. Tahle soutěž si vybere úplně ty nejlepší hráče a zaplatí je. Nesrovnávejme ji s jakoukoliv jinou soutěží na světě. Je třeba říci, že Asociace profesionálních klubů se oddělila od svazu, jako předseda bych měl na starosti především nároďáky a mládež. Pro mě je důležité, aby ten hokej byl pro lidi zábavou a našli si cestu do těch ochozů. Finanční ztráty byly kvůli covidu obrovské u nás i v Americe. NHL přežila, jede a zlepšuje se. Naše extraliga jede a lidé jsou zpátky v ochozech, to se povedlo. Přeji si, aby to příští rok pokračovalo. A přestože naší ligu nemůžeme srovnávat s NHL, chtěl bych, aby průměrná návštěvnost byla přibližně šest tisíc lidí. Když budou chodit lidi, úroveň naší ligy bude výborná.

V tuto chvíli by se sportovec z Ruska neměl účastnit jakékoliv soutěže

Patříš mezi kritiky hvězd NHL původem z Ruska. Můžeš rozvést, co ti nejvíc vadí?
Já jsem psal i komisaři NHL Gary Bettmanovi, vyměnili jsme si názory. Je důležité říci, že NHL musí vycházet z legislativy, která je v USA, stejně jako v Evropě musíme vycházet z evropské legislativy. Jsem přesvědčený, že v tuto chvíli by žádný dospělý sportovec z Ruska neměl mít možnost se zúčastnit jakékoliv soutěže. Nejde o to, že za to má ten sportovec příjem, ale když si vezmete třeba Ovečkina, to je obrovská reklama pro ruský stát.

Nebo když tenista Medveděv vyhraje Wimbledon, já mu to neberu, ať ho klidně vyhraje, ale ne v současné době, kdy je to jeho vítězství obrovská vzpruha pro ruskou armádu. A my jim takhle dáváme reklamu úplně zadarmo. A to je špatně, tam by se měla nastavit jasná pravidla. Ale to je na delší diskuzi. Já těm holkám a klukům přeji, aby hráli, ale za to, že nemůžou hrát, za to nemůžeme my, ale Putin a jeho podporovatelé. Ty je potřeba vinit a ti sportovci by měli zvednout hlas.

Jak se v Americe starají o vysloužilé hokejisty? Jakou šanci na úspěch vidí u našeho nároďáku? A jakou medaili by si přál?
Poslechněte si v našem podcastu.

Strůjce senzačního triumfu v Naganu

Ze čtyř olympijských startů Dominiku Haškovi nejvíc vyšel ten druhý v roce 1998. Na Turnaji století v Naganu potvrdil pozici nejlepšího brankáře planety, z celkových 155 střel jich za svá záda pustil jen šest a svými zákroky přiváděl hráče soupeře k šílenství. Český tým dotáhl k nečekanému zlatu a stal se největší osobností turnaje, jehož se poprvé účastnily největší hvězdy zámořské NHL. Z Turína 2006 má Dominátor bronz, ačkoli se v prvním duelu po deseti minutách zranil a do hry už nezasáhl. Mezitím v Salt Lake City vyšel stejně jako při své premiéře pod pěti kruhy v Calgary naprázdno.

Pardubickému rodákovi učarovala hokejová branka už odmala. V reprezentaci debutoval odchovanec tamní Tesly v 18 letech, v roce 1983 přispěl ke stříbru z mistrovství světa v Německu. Brzy se stal oporou národního týmu, který dovedl ke třem bronzům z šampionátu. Do NHL odcházel počátkem 90. let s pověstí jednoho z nejlepších evropských brankářů, avšak se svým osobitým stylem se prosazoval těžko. Uchytil se až po výměně do Buffala, v jehož barvách získal řadu individuálních cen v čele s dvěma Hartovými trofejemi pro nejužitečnějšího hráče soutěže. S Detroitem dvakrát zvedl nad hlavu Stanleyův pohár, i v pokročilém brankářském věku předváděl své umění v Pardubicích a ve Spartaku Moskva. Dvojnásobný český sportovec roku a pětinásobný vítěz ankety Zlatá hokejka definitivně ukončil kariéru až v roce 2012. O dva roky později byl jako první Čech uveden do Síně slávy NHL, patří též do mezinárodní i domácí hokejové Síně slávy.

Kam dál? Michal Suchánek: Syna jsem málo chválil, byl jsem idiot. Duší jsem vekslák


Zdroj: Olympijský tým
Foto: Expres FM / Filip Žemlička

Diskuze
Máme nové diskuze!
Sdílejte

Další na Expres FM