Nejlepší hudba v metropoli
Celý playlist
Poslouchat online
Nejlepší hudba v metropoli /
Celý playlist
Ostatní

Szondiho test osobnosti: Poznejte svou temnou stránku. Máte sklony k sadismu, depresi či mánii?

Redakce
Chtěli byste poznat svou temnou stránku? Pak si vyzkoušejte test osobnosti vytvořený maďarským psychologem Léopoldem Szondim. Stačí si vybrat jednu z osmi tváří, která vás děsí ze všech nejvíc. Výsledky testu prozradí, zda máte sklony k depresi, sadismu či mánii.
29. 08. 2021

Princip Szondiho testu

Autorem tohoto testu osobnosti je maďarský psycholog Léopold Szondi. Původní test obsahuje 48 fotografií, toto je jeho zjednodušená verze. Sám autor ji nazývá "experimentální diagnostikou pudů". Tento test má podle něj určit "latentní lidské geny určující lidský osud". Ty prý určují naše vrozené pudy, a tím ovlivňují i naše chování. Autor vychází z předpokladu, že se nám z osmi předložených obrázků zalíbí ten, na němž je zobrazen psychiatrický pacient s diagnózou, k níž máme sami sklony. Například pokud si podvědomě vybereme schizofrenika, sami máme predispozici pro rozvoj této poruchy. Níže naleznete video, které si přetočte na čas 0:25. Ve videu se vám zobrazí celkem 8 tváří. Vaším úkolem je vybrat tu, která vás děsí nejvíc. Níže naleznete číslovaný výklad, který vám prozradí, k jaké poruše máte dle Szondiho testu sklony. Test je určený pro zábavu, psychiatrickou diagnózu nedokáže přesně určit žádný takto zjednodušený test.

Vědomostní test: Odkud pochází tato známá jídla? Většina lidí si tipne špatně, jak si povedete vy?

Číslo 1: Sadista

Pokud vás vyděsil první portrét, znamená to, že před světem skrýváte sklony k agresivitě a krutému chování k ostatním lidem. Szondi tvrdí, že se toto potlačování pocitů projeví tzv. popřením, ve vašem případě to znamená, že působíte jako naprosto neškodná bytost. Ovšem do té doby, než se vám někdo snaží rozkazovat, v ten moment začnete dělat naschvály.

Číslo 2: Zuřivec

Vybrali jste si zuřivce, to znamená, že ve skutečnosti vy sami potlačujete vztek. Někde hluboko ve vaší mysli se skrývá impulzivita, podrážděnost, hněv a agrese. Tyto pocity jste potlačili dost možná už v dětství, ale to neznamená, že by zmizely z vaše podvědomí. Dnes je z vás na první pohled mírumilovný a laskavý člověk, který působí přátelsky.

Číslo 3: Katatonik

Katatonie je porucha osobnosti, která se vyznačuje blouzněním, odtržením od reality a bujnou fantazií. Pokud ve vás tento usměvavý muž vyvolal pocit strachu, zřejmě jste v minulosti potlačili některé rysy této duševní poruchy. Proto dnes preferujete rutinu a stereotypní chování. Máte problém přizpůsobit se novým situacím. Vaším největším strachem je, že nad sebou ztratíte kontrolu.

Číslo 4: Schizofrenička

Měli jste husí kůži z ženy, která na vás upřeně zírá prázdným pohledem? Odráží se v něm vaše mysl, v minulosti jste potlačili úplný nezájem o sociální vztahy a lhostejnost vůči druhým. Abyste to skryli před světem, je z vás dnes společenský člověk, který si na první pohled užívá komunikaci s druhými. Vaše vztahy mohou být povrchní a v hloubi duše tušíte, že vaše společenskost je jen póza.

Číslo 5: Hysterička

Vystrašila vás nejvíce tato žena? Je to hysterička, to znamená, že i vy jste v minulosti mohli potlačit rysy této psychické poruchy. Těmi jsou narcismus, exhibicionismus a nestabilita emocí. Dnes se jevíte jako zdánlivě tichý, introvertní a stydlivý člověk. Můžete mít v sobě ohromnou touhu zapůsobit na druhé a okouzlit je. Pečlivě se staráte o svůj vzhled, vypadáte jako ze škatulky. Podvědomě stále toužíte po tom, aby se na vás upíral zrak druhých.

Číslo 6: Žena v depresi

Děsí vás tato zdánlivě neškodná žena? V tom případě to znamená, že můžete vykazovat některé znaky osob trpících depresí. Patří mezi ně nedostatek sebeúcty, pocity viny a méněcennosti. Vše však dokážete udržet skryté a pod kontrolou. Navenek působíte jako bezstarostný člověk, který má zdravé sebevědomí. Občas na vás padne splín a jste mrzutí. Je pravděpodobné, že si vyberete kariéru, ve které budete řešit problémy ostatních lidí.

Test osobnosti: Komu z těchto 4 lidí byste pomohli jako prvnímu?

Číslo 7: Maniak

Vyděsil vás tento vousatý muž? V tom případě to souvisí s potlačenými projevy mánie. Těmi jsou extroverze, přeceňování sebe sama, riskantní chování, plýtvání penězi, vzrušení. Popření spočívá v tom, že se budete snažit chovat tak, abyste ostatní neprovokovali a nepoutali pozornost. Budete okatě dávat najevo, jak nesnášíte skandály, excesy a výstřednost.

Číslo 8: Disociativní porucha identity

Lekli jste se tohoto mladého muže? Pak to značí, že máte problémy se svou identitou, zejména tou genderovou. Je možné, že jste kdysi potlačili svou pravou orientaci nebo se necítíte dobře ve svém těle. Následkem toho to můžete maskovat tím, že budete zdůrazňovat, jak moc mužní/zženštilí jste.


Zdroj úvodní fotografie: Pixabay
Zdroje:
MUNI, Dazzling News

Diskuze
Máme nové diskuze!
Sdílejte

Další na Expres FM