Ranní klub /
Celý playlist
Ostatní

Jak tráví Vánoce zvířata v pražské zoo: Proč byste se za nimi měli zastavit a co jim můžete přinést

Karin Šnýdrová
19. 12. 2022

Máte ozdobený stromeček, zabalené dárky a už se nemůžete dočkat, až v sobotu usednete k štědrovečerní tabuli? Přestože se slaví v každé kultuře jinak, Vánoce jsou nejrozšířenějším svátkem světa. Jak je budou trávit zvířata v pražské zoo a co čeká návštěvníky, kteří se na ně přijdou podívat?

Na zpestření jídelníčku se mohou v následujících dnech těšit také obyvatelé zoologických zahrad. Obdarovat své oblíbence koneckonců můžete i vy. Co jim přinést, pokud jim chcete udělat radost?

Opuštění psí senioři marně čekají na lásku: Dopřejete jim vánoční zázrak?

Karin Šnýdrová / 09. 12. 2022

Zlaté, nebo rezavé prasátko?

Vydejte se na procházku do Zoo Praha i mimo letní sezonu. V prosinci je otevřena do 16 hodin, na Štědrý den se sice na pokladnách zavře už ve dvě odpoledne, ale v areálu se můžete toulat ještě o dvě hodiny déle. Děti do patnácti let mají od 24. do  26. prosince vstup za symbolickou 1 Kč, tak toho využijte. Ještě než usednete k bramborovému salátu a rozbalíte dárky, vyrazte na výlet do pražské Troji. Slibujeme, že uvidíte víc, než zlaté prase. A ani u toho nemusíte držet štědrovečerní půst. Stále nevíte, čím obdarovat své nejbližší? Co takhle adoptovat zvířecí sirotky? 

Dva bráchové štětkounů afrických obydleli jednu z hlavních expozic Rezervace Dja teprve nedávno. Adopce či sponzoring těchto rezavých pralesních prasat může být vtipným dárkem pro každého, kdo dodržuje vánoční půst a touží vidět zlaté prasátko. Foto: Oliver Le Que, Zoo Praha

Na Štědrý den na skok do zoo 

Na 24. prosince si zaměstnanci Zoo Praha připravili pro své návštěvníky bohatý program. Nenechte si ujít například krmení klokanů, setkání u goril či žiraf nebo trénink roztomilých lachtanů. „Na Štědrý den můžete také zvířatům přinést dárky v podobě krmiva, které jim v následujících dnech předáme. Naši svěřenci ocení zejména mrkev, jablka i vybrané druhy ořechů, zejména lískové a vlašské. Návštěvníky, kteří nám předají dárek pro zvířata, odměníme navíc drobnou pozorností,“ dodává Alena Maděrová ze Zoo Praha. 

Na Štědrý den se mohou návštěvníci přijít podívat třeba na trénink lachtanů. Začne ve 13:30 hodin. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

Vánoční stromek mají gorily i žirafy

Kromě pamlsků od štědrých dárců čeká na zvířata rovněž nadílka v podobě vánočních stromků, které se nepodařilo prodat. „Jsou pro ně spíše zpestřením než standardní krmnou dávkou. Loni obdržela Zoo Praha přes 350 kusů stromků, které zůstaly obchodníkům na skladech. Byly zkrmeny například bizonům či zubrům nebo posloužily ve voliérách a výbězích jako úkryty pro zvířata. I letos je budeme zdejším obyvatelům předávat,“ říká Alena Maděrová. Jak si s nimi poradí, můžete zjisti na vlastní oči. Od 27. do 30. prosince zde budou probíhat komentovaná setkání, a to například u medojedů, slonů, vlků, goril či žiraf. 

Zubři si loni pochutnali na vánočním stromku ze Staroměstského náměstí. Foto: Tereza Mrhálková, Zoo Praha

Zima zvířatům nevadí

Během prohlídky zoologické zahrady se nemusíte bát, že by byla zvířata kvůli počasí schovaná. Většiny druhů se totiž žádné zazimování netýká. Kromě živých tvorů si ale určitě užijete i krásnou vánoční výzdobu. „Na Veselovského louce v dolní části zoo mohou návštěvníci obdivovat nazdobenou vzrostlou kavkazskou jedli a betlém, do kterého letos přibyly dvě figury nově příchozích goril – samice Duni a samce Kisuma,“ doporučuje Alena Maděrová, co byste si neměli nechat ujít. 

Slůňata chodí za příznivého počasí do výběhu, i když napadne sníh, ostatně stejně jako většina obyvatel zoo. Foto: Oliver Le Que, Zoo Praha

A protože se rok 2022 chýlí ke konci, máme pro vás malou ochutnávku toho, na co se můžete těšit v tom novém. Zoo Praha očekává ty nejkrásnější zprávy. „Samice luskouna krátkoocasého Run Hou Tang je březí. Pokud vše půjde dobře, dočká se svého potomka ještě teď v prosinci, nejpozději v půlce ledna a pražská zoo přivítá vůbec první mládě luskouna v Evropě. Navíc vzhledem k tomu, že dvě gorilí samice Duni a Kijivu mají svolení od Evropského koordinátora k chovu a již se s oběma gorilí samec Kisumu pářil, je možné, že v polovině příštího roku přivítáme také gorilí mládě,“ prozrazuje Alena Maděrová. A my držíme palce, aby vše dobře dopadlo. 

Samec Kisumu a samice Duni, dcera slavné Moji, v sobě našli zalíbení. Začlenili se do zbytku gorilí skupiny a je možné, že právě oni dva přivedou v příštím roce na svět společné mládě. Foto: Miroslav Bobek, Zoo Praha

Vánoce 2022: Zapomeňte na kýč, v módě je letos přirozenost, bílá barva a falešný zub času

Karin Šnýdrová / 28. 11. 2022

Zdroj úvodní fotografie: Tereza Mrhálková, Zoo Praha

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM