Dopoledne na Expres FM /
Celý playlist
Ostatní

Realita není to, co vidíte. Mozek vám ukazuje pouhou halucinaci

Redakce
Tím, jak mozek zpracovává realitu do obrazu, který poté promítá v hlavě každého člověka, se zabývá tzv. neurověda. Mozek funguje ve vaší hlavě jako vypravěč, který sám zpracovává podněty okolo a vytváří z nich finální příběh, který poté vnímáte.
23. 11. 2021

Mozek v tichu a temnotě

Každý den Váš mozek předpovídá scény, které mají následovat. Ať už startujete vozidlo, jdete do místnosti nebo s někým konverzujete. Mozek zpracovává své vlastní předpovědi a na základě toho pak generuje halucinace, které vy vnímáte jako jedinou opravdovou realitu. V této halucinaci existujete každou minutu každého dne. Nikdy však nezažijete skutečnou realitu, protože k ní zkrátka nemáte přímý přístup. Neurovědec a spisovatel fikce profesor David Eagleman uvedl, že lidé uvažují o celém krásném světě kolem nich, se všemi jeho barvami, zvuky, vůněmi a texturami. Nic z toho však mozek přímo neprožívá, jelikož je uzamčen jako v trezoru v lidské lebce.

pexels-david-cassolato-818563.jpg

Iluze, která dělí lidi na dva tábory: Podle toho, jak vidíte tanečnici zjistíte, jak váš mozek vnímá realitu

Rekonstrukce reality

Tato halucinovaná rekonstrukce reality se někdy označuje jako mozkový model světa. Pochopitelně se jedná o model skutečného světa, jinak by lidé naráželi do zdí a nebyli by schopni se ani trefit příborem do úst. Pro přesnost všech halucinací mozek využívá všechny smysly. Možná to vypadá, že zrak a sluch jsou neuvěřitelně silné smysly, když dodávají mozku informace o barvách, detailech i nejtišším šepotu. Ale není tomu tak. Ve skutečnosti smysly mozku dodávají pouze velmi omezené a částečné informace. Vezměte si například zrak. Když před sebe natáhnete paži, jste schopni vidět ostře pouze ji a okolí je rozmazané. Navíc mrknete patnáctkrát až dvacetkrát za minutu, což vás oslepí až na 10 % vašeho bdělého života. Jak je tedy možné, že vnímáte zrak jako dokonalý smysl? Z části za to může vlastnost mozku, který je posedlý změnami prostředí. Jakmile totiž zaznamená neočekávanou změnu, vyšle okamžitě signál do vašeho oka a zpět, aby informaci okamžitě zkontroloval. A není to jen zrak, se kterým mozek takto pracuje. Úkolem všech smyslů je totiž zachytit veškeré stopy z vnějšího světa v podobě světelných vln, tlaku vzduchu nebo třeba chemických signálů, které jsou pak převedeny jako informace do milionů malých elektrických pulzů. Ty pak váš mozek čte jako kód. Podle tohoto kódu pak také konstruuje halucinaci vaší reality, kterou považujete za skutečnost. Jakmile mozek zjistí něco neočekávaného, využije smyslů, aby ověřil dané fakty.

pexels-andrea-piacquadio-3764550.jpg

Psychologický test: Odpovězte na 4 otázky a zjistěte, jaký jste typ osobnosti a zda máte geniální myšlení

Co se vlastně děje ve skutečné realitě

Je to poněkud strašidelná otázka pro nejednoho neurovědce. Stejně jako stará televize, která umí zobrazit pouze černobílý obraz, i lidský biomechanismus nedokáže zpracovat většinu toho, co se ve skutečnosti děje v oceánu elektromagnetického záření, které nás obklopuje. Lidské oči jsou schopny číst méně než jednu deseti triliontinu světelného spektra. Šokující také je, že ve skutečné realitě neexistuje zvuk. Pokud se ze skály utrhne lavina a není v okolí nikdo, kdo by ji slyšel, způsobí to jen změnu tlaku vzduchu a vibrace v zemi. Když si nakopnete palec u nohy a cítíte palčivou bolest, jde také jen o iluzi. Ve skutečnosti v něm žádná bolest není, jde jen o impulz ve vašem mozku. Dokonce neexistují ani barvy, jelikož jsou atomy bezbarvé. Všechny barvy lidé vnímají díky čípkům, které jsou v lidském oku tři a umožňují vnímat červenou, zelenou a modrou barvu. Všechny ostatní barvy, které zdánlivě lidské oko vnímá, jsou pouze odstíny těchto tří barev. Ve světě živočichů však existují tvorové, kteří mají čípků více než člověk, rekordmanem je třeba strašek, který rozeznává barvy z celkově 12 barevných kanálů spektra!

Kam dál? Vidíte jít koně na videu dopředu nebo dozadu? Jednoduchý test odhalí, jaká hemisféra vašeho mozku je dominantní

Úvodní foto: Profimedia, foto v textu: Pexels
Zdroje:
PBS LearningMedia, YouTube



Diskuze



Vstoupit do diskuze

Sdílejte





Další na Expres FM