Odpoledne na Expres FM /
Celý playlist
Ostatní

Mamince s láskou

Redakce
Druhou květnovou neděli slavíme Svátek matek. Vybrali jsme několik slavných písní, které jsou maminkám přímo věnovány nebo mámy v názvu zmiňují. I když jsou vlastně o něčem trochu jiném. Tak některou z nich mamince zazpívejte.
06. 05. 2022

Lunetic – Máma

Hned na prvním albu litvínovského boybandu Lunetic, které se jmenovalo Cik-cak, v roce 1998 vyšla tato píseň a okamžitě se stala hitem českého rozhlasového éteru. A to bez ohledu na to, jak banální je její melodie i text a jak falešně ji čtveřice nazpívala. Je to totiž úplně jasný vzkaz všem mámám a jeho vyznění nemohlo být zřejmější. Je totiž dobře známo, že takové písně patří k zaručeným úspěchům, které se budou v rotacích rádií vracet každý rok stejně jako písně vánoční.

Autorem hudby k písni byl producent Stano Šimor, který pro Lunetic napsal celou jejich první desku, s textem mu pak vypomohl jeden z čtveřice, Martin Kocián (bylo to ten blonďák). Na první signální pak hraje i videoklip, ve kterém jsou použité fotografie členů boybandu se svými maminkami v době, kdy byli ještě kloučky. A víte, kde se vlastně Lunetic k této písni inspiroval? Čtete dál.

Devadesátky v televizi byly divoké: Internet Killed The TV Stars

Spice Girls Mama

Z velmi podobného soudku jako píseň Lunetiku je i skladba od britské dívčí pětice Spice Girls, která vyšla jako součást jejich debutového alba Spice z roku 1996. A jsme skálopevně přesvědčení o tom, že tato píseň byla pro skladbu Lunetiků přímou inspirací. Svědčí o tom především prakticky totožný rytmus a vlastně i sdělení v textu. I u Spice Girls, které svoji skladbu nazpívaly dva roky před Lunetikem, se v klipu střídají současné záběry na skupinu s prostřihy na archivy (v tomto případě ovšem videa), ve kterých vidíte Spice Girls coby malá děvčátka. Navíc ale v klipu hrají i skutečné matky zpěvaček, které drží fotografie svých dcer, abyste si je dokázali přiřadit.

Zcela pochopitelně je však píseň Mama po všech stránkách přibližně o sedmnáct levelů výše než Máma Lunetiku, i po všech těch letech lze tuto skladbu brát vážně. Je dobře napsaná, zahraná i zazpívaná a skutečně s ní svoji maminku nejspíš neurazíte. Ale abychom byli fér, ani Spice Girls se v jejím případě nevyhnuly vykrádačce. Ten syntezátorový trylek po každém refrénu zcela nepochybně pochází z písně This Must Be The Place (Naive Melody), tedy legendární skladby od skupiny Talking Heads.

Olympic Slzy tvý mámy

Trochu komplikovaněji na to šla skupina Olympic v roce 1973. Jejich písnička, přestože mámu v názvu i refrénu přímo zmiňuje, vlastně není tak úplně o mámě, ale o mladém klukovi, který sešel na scestí a jeho maminka tím pochopitelně trpí. Což je příběh, s nímž se lze taky do jisté míry ztotožnit, ovšem pokud za sebou nemáte dospívání strávené třeba dealovaním drog nebo kradením autorádií, váš příběh to asi není (ale nejspíš ve svém okolí najdete někoho, na koho to sedí).

Autorem tohoto textu o mladém delikventovi byl lékař, textař, básník a literát Václav Babula, který napsal texty i pro Karla Gotta nebo Waldemara Matušku. Balada Slzy tvý mámy byla jeho první spoluprací s Olympikem a hudbu k ní napsal Petr Janda. Ten však s písní vůbec nebyl spokojen a dlouho zvažoval, jestli ji jednoduše nezahodit. Nakonec byla pouze singlem, nevyšla na žádném albu Olympiku. Skupina ji nakonec po velkém zvažování přihlásila do soutěže Bratislavská lyra, ačkoliv byli předem přesvědčení, že neuspěje. S přehledem vyhrála a dneska patří do zlatého fondu Olympicu a české populární hudby vůbec.

Čtěte také: Čalouník, striptér, drogový dealer. Čím se živili, než se stali hvězdami?

Ozzy Osbourne Mama I’m Coming Home

Ačkoliv je tahle píseň pro řadu lidí typickou rockovou baladou, oslavující matčinu náruč, ve skutečnosti je o něčem úplně jiném. Píseň je vyznáním Ozzyho jeho ženě Sharon, která přesně tuhle roli plnila vždy, když se Ozzy vracel z koncertování po světě. Sám k tomu mnohokrát poznamenal, že slova z jejího názvu vždy říkal svojí ženě do telefonu, když končilo jejich světové turné. Slovo "mama" totiž v angličtině nemá jenom význam pro mámu, je to i jakési obecné láskyplné označení blízké osoby ženského pohlaví.

Jen pro zajímavost dodejme, že Ozzy svoji ženu Sharon poznal prostřednictvím jejího otce Dona Ardena, který býval manažerem Black Sabbath. Nápěv písně pak prý Ozzy nosil dlouho v hlavě, ale nedokázal ji dokončit. To se mu povedlo až po několika letech ve spolupráci s kytaristou Zakkem Wyldem a skladba vyšla na Ozzyho sólovce No More Tears v roce 1990.

Lenny Kravitz Always On The Run

Americký rocker Lenny Kravitz vydal v roce 1991, které pojmenoval Mama Said, tedy slovy, které se neustále jako červená nit táhnou touto písní, jejíž název je ale odlišný. To však nic nemění na faktu, že píseň je vlastně souborem jakýchsi životních rad a mouder, které Lennymu jeho matka v dospívání udělovala.

"Tenhle text je o tom, jak mi moje máma vždycky chtěla předat svoji moudrost. Chtěla, abych občas zpomalil, abych přemýšlel a byl rozvážný. Zkrátka abych šel trochu do sebe. Ale můj život tehdy byl jako šílená jízda a já nedokázal zpomalit. Pořád mi něco radila, ale já jsem byl neustále v běhu," vysvětloval to Lenny. A jen tak mimochodem, ten výrazný kytarový riff i sólo do skladby nenahrál nikdo jiny než Slash, kytarista Gun N’Roses. Ti dva totiž chodili na stejnou střední školu (Beverly Hills High School), ačkoliv v té době se znali spíše velmi letmo.

Kanye West Hey Mama

O tom, jak blízký vztah měl rapper Kanye West ke svojí matce, svědčí hned několik věcí. Například to, že svoje poslední album Donda pojmenoval jejím křestním jménem. Donda West svého jediného syna Kanyeho vychovala jako svobodná matka. Přesto se dokázala stát profesorkou Chicagské státní univerzity, kde získala doktorandský titul a dokonce vedla fakultu anglického jazyka. Není proto s podivem, že Kanye ke svojí matce celoživotně vzhlížel a považoval ji za svoji inspiraci v tom, že člověk se může poprat s nepřízní osudu a dosáhnout zdánlivě nemožného.

Skladba Hey Mama, kterou pro ni její syn napsal, vyšla na jeho albu Late Registration z roku 2005 a Dr. West z ní byla tak nadšena, že si ji nastavila jako mobilní vyzvánění. O pouhé dva roky později však náhle zemřela, a to na následek komplikací po plastickém chirurgickém zákroku. V následujícím roce Kayne tuto skladbu zahrál na její počest na udílení cen Grammy. Doprovodné vokály pak do této písně pro svého kolegu a kamaráda nazpíval americký r’n’b zpěvák John Legend.

Děti hudebních hvězd: Jablka, která nepadla daleko od stromu

LL Cool J Mama Said Knock You Out

Dokonce i takový tvrďák jako legendární rapper LL Cool J má v repertoáru skladbu, která má v názvu slovo "mama". Překvapivě v refrénu tohoto tracku nehovoří o svojí mámě, ale babičce. Sám LL Cool J jednou vysvětlil, že nápad na tahle slova ho napadla v době, kdy měl tvůrčí krizi a nevěděl si rady, jak dál nasměřovat svoji kariéru. Tehdy za ním přišla jeho babička Ellen Hightower, která mu dala jednoduchou radu, tedy "knock them out", což by se dalo česky volně přeložit jako "nakopej jim zadek". A rapper, vlastním jménem James Smith, si to vzal k srdci.

Text skladby je klasická rapová jízda, ve které LL Cool J vyhrožuje svým konkurentům a nepřátelům, ať už skutečným nebo fiktivním, přičemž vždy v refrénu se vrací k tomu, že mu jeho máma poradila, aby s nimi zatočil. A to taky udělá. Z dnešního pohledu je na skladbě pozoruhodná ještě jedna věc. Když si celý text podrobně poslechnete (nebo přečtete), nenajdete v něm jediné sprosté slovo. Přesto se z jeho přednesu nese velká energie a agrese, z níž je jasné, že to skutečně myslí vážně. Zkrátka a dobře: I taková věc se dá – když se to umí – říct slušně a nic to na údernosti sdělení neubírá.

Elvis Presley Mama Liked The Roses

Jestli se o někom z hudebních hvězd traduje, že měl opravdu vřelý vztah k matce, byl to Král rock'n'rollu, Elvis Presley. Snad se cítili zavázaný i za své dvojče, které zemřelo při porodu, a tak se snažil svojí matce Gladys Love Presley vynahrazovat lásku za oba. A jelikož otcův otec Vernon Elvis Presley rodinu celkem brzy opustil, bylo břímě péče o budoucího Krále jenom na jeho matce.

Je známo, že za první velké peníze koupil automobil a u svých dívek se (podobně jako u nás Jarda Jágr) vždy řídil podle toho, zda se líbí jeho mamince. Skutečného věhlasu svého syna se však Gladys nedožila, zemřela v roce 1958, tedy na samotném začátku hvězdné kariéry jejího syna. Ten na ni však neustále vzpomínal a v roce 1970 pro ni pak nazpíval tuto píseň, která nevyšla na žádném albu, vydána byla pouze jako béčko singlu The Wonder Of You. Zpěvákova přetrvávající láska k jeho matce však je z toho silně patrná.

Kam dál? Jaro inspiruje: Písně o nejkrásnějším ročním období



Foto: Spice Girls

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM