Nejlepší hudba v metropoli
Celý playlist
Poslouchat online
Nejlepší hudba v metropoli /
Celý playlist
Ostatní

Major Tom zemřel, David Bowie žije dál

Redakce
EXPRES OLD(S)COOL: David Bowie - Space Oddity (1969) | Začátek ledna bývá obdobím, kdy si silněji než kdy jindy připomínáme genialitu a neopakovatelnou osobnost Davida Bowieho. Narodil se 8. ledna 1947 a o devětašedesát let a dva dny později zemřel bezprostředně po vydání své poslední desky Blackstar. Přibližme si proto hit, který z něj udělal ikonu...
14. 01. 2021

Skladba otevírá Bowieho druhé album Space Oddity (původně šlo o eponymní desku, která byla po třech letech přejmenována, když Bowie začal prorážet ve Spojených státech). K napsání písně ho inspiroval film Stanleyho Kubricka 2001: Vesmírná odysea, který měl premiéru v roce 1968 a který Bowieho nadchnul natolik, že ho v kině viděl opakovaně.

Shodou okolností song také časově korespondoval s prvním přistáním člověka na Měsíci – posádka Apolla 11 vkročila na Měsíc pouhých devět dnů po vydání singlu. Britská televize jako hudební kulisu pro záběry tohoto památného okamžiku použila právě Space Oddity. "Byl jsem samozřejmě nadšený, ale jsem si jistý, že si nikdo z produkce neposlechl text té písně, která je o astronautovi, který ve vesmíru ztroskotá," smál se David Bowie.

K fiktivní postavě kosmonauta Majora Toma, který během mise přeruší kontakt se Zemí a odpluje do vesmíru, se Bowie vrátil ve skladbách Ashes To Ashes a Hallo Spaceboy, ve videoklipu ke skladbě Blackstar pak jeho osud navždy uzavřel sekvencí, v níž na neznámé planetě najde dívka s ocasem jeho skafandr a lebku posázenou drahokamy, se kterou skupina žen posléze vykoná obřad. Bowie se tak naposledy poklonil muži, který mu pomohl stát se navždy zářící hvězdou, jednomu ze svých alter eg.

Kanadský kosmonaut Chris Hadfield zahrál v roce 2013 Space Oddity ve stavu beztíže na palubě Mezinárodní vesmírné stanice, když se s pobytem na ISS loučil, a s Bowieho svolením umístil video na YouTube. Stalo se tak prvním hudebním klipem natočeným ve vesmíru.
Foto: Profimedia.cz

Diskuze
Máme nové diskuze!
Sdílejte

Další na Expres FM