Expres ráno /
Celý playlist
Ostatní

Lela s Karlosem se dotkli tématu domácího násilí: Kdy se z facek stává trestný čin?

Redakce
Nedávná mediální kauza mezi Lelou Ceterovou a zápasníkem MMA Karlem Vémolou se dotkla tématu domácího násilí, když médii proběhla zpráva od Lely, že ji měl její partner zbít za nevěru. Jak to mezi nimi bylo doopravdy není jasné, nicméně je spousty dalších žen (ale i mužů), kterých se může domácí násilí týkat. Kdy se tedy vlastně jedná o domácí násilí?
26. 01. 2022

Facka není domácí násilí

Český zákon pojem domácí násilí skrývá pod pojmem "Týrání osoby žijící ve společném obydlí" a naleznete ho v Trestním zákoně č. 140/1961 Sb. Aby šlo však skutečně o tento trestný čin, musí domácí násilí splňovat čtyři znaky. Prvním z nich je jednoznačné rozdělení rolí, kdy je zcela jasné, kdo je útočník a kdo oběť. Pokud se tedy partneři napadají navzájem, nejde v tomto případě o domácí násilí. Druhým znakem je stupňování násilí. V praxi to většinou vypadá tak, že jeden z partnerů začne druhému nadávat, poté zakazovat schůzky s přáteli, pak přijde první facka a nakonec dochází až k surovému bití. To však neznamená, že pokud dochází stále "jen" k nadávkám či fackám, měl by si to nechat jeden z partnerů líbit. Toto jednání je minimálně na úrovni přestupku a kromě rozchodu s partnerem lze řešit i s policií. Třetím znakem je opakovanost. Často jednání ze strany útočníka trvá dlouhou dobu, kdy se intervaly mezi jednotlivými útoky zkracují. Jinými slovy tato podmínka vylučuje jednorázové či ojedinělé incidenty. Posledním znakem je soukromí, kdy k násilí dochází zpravidla "za zavřenými dveřmi" beze svědků, ačkoliv to nevylučuje i jednotlivé incidenty, které se odehrají i mimo soukromí.

pexels-anete-lusina-5723194.jpg

Obrázek: Pexels

Umělý zadeček stál dvojnici Scarlett Johansson víc jak 2 miliony korun: Nakonec si implantáty zničila při milování

Strach či naivita

Stále je bohužel mnoho případů domácího násilí, které útočníkům prochází, jelikož se jejich oběť bojí požádat o pomoc. V některých případech nejde jen o strach, ale i o jakousi formu lásky a naivity, kdy oběť svého útočníka miluje i přes všechny útoky na svou osobu a stále doufá, že se útočník změní. Ten této mylné představě napomáhá i tím, že se po útocích často omlouvá a snaží se svou oběť udobřit. Ačkoliv převažují případy, kdy je útočníkem muž, nejsou v žádném případě výjimky ani případy, kdy je útočníkem ve vztahu žena. V každém případě se oběti vždy nabízí pomoc od různých organizací a vždy je nejdůležitější udělat první krok. Tím může být svěřit se s problémem důvěryhodné osobě, obrátit se na výše zmíněnou organizaci nebo pochopitelně na policii.

pexels-karolina-grabowska-4381931.jpg

Obrázek: Pexels

Celebrity, které se během pěti let změnily k nepoznání. Jak dnes vypadá Gwen Stefani nebo Kristen Stewart?

Zásah policie

Policie na místě vyhodnotí, zda se jedná o domácí násilí a předá oběti důležité kontakty. Policie má také oprávnění útočníka z obydlí na 10 dní vykázat a dokonce mu i stanovit vzdálenost, v jaké se bude od obydlí pohybovat. Toto rozhodnutí je bezodkladné a vykázaná osoba je povinna neprodleně opustit společné obydlí a to i přesto, pokud s tím ohrožená osoba nesouhlasí. Vykázanou osobu pak zasahující policisté poučí o jejích právech a povinnostech a předají jí informace o možnostech ubytování. Ohrožená osoba má tak čas na další kroky, aniž by byl útočník přítomen. Pokud útočník vykázání opakovaně poruší, dopouští se dalšího trestného činu.

pexels-mart-production-7699470.jpg

Obrázek: Pexels

Skutečná Šípková Růženka: Prospala 9 let. Matka z ní udělala atrakci, na které slušně vydělala

Úvodní fotka: Profimedia
Zdroje:
Policie, Zákony pro lidi



Diskuze



Vstoupit do diskuze

Sdílejte





Další na Expres FM