Expres ráno /
Celý playlist
Ostatní

Kde jsi? Máte na to? What is love? Otázky z písní, ke kterým hledáme odpověď

Redakce
Jakoby na světě nebylo dost problémů, pop music na nás hrne otázky, na které nikdo nezná odpověď. A to včetně autorů písní samotných.
02. 04. 2021

Kde jsi?
Dalibor Janda – Kde jsi

Co to je?
Dalibor Janda byl v roce 1987 nejblýskavější hvězdou československé pop music, ostatně v letech 1986 až 1988 se třikrát v řadě za sebou stal Zlatým slavíkem a svých chraplákem dokázal z trůnu hravě sesadit i samotného Karla Gotta. Janda, který si svým "nemocně" znějícím zpěvem vysloužil též přezdívku "reklama na Stopangin" ale nebyl jen hlas, byl také skladatel a zručný hitmaker. A v roce 1987 zhudebnil text svého spolupracovníka Jana Krůty a vznikl jeden z největších hitů jeho kariéry, který také dal název albu ze stejného roku, později oceněnému zlatou deskou.

Oč kráčí?
Z textu písně se dozvíme poměrně hodně detailů. Například, že Janda v jejím příběhu sedí sám doma, poslouchá kazeťák a obtelefonovává všechny známé, ale neúspěšně, neboť jeho milá se někde toulá a on neví kde. A stýská si. Ta se však nevrací ani krátce před třetí a ani pak za svítání, když už si evidentně nevyspalý Janda staví na kafe. Samotná otázka z názvu písně v jejím textu zazní celkem jedenáctkrát. Odpovědi se ovšem nedočkáme vyjma lakonického konstatování "a ty tu nejsi", které v závěru pronese sám Janda. Achjo.

https://www.youtube.com/watch?v=MeIZkrrTXWE

Chceš mě opravdu ranit?
Culture Club – Do you really want to hurt me?

Co to je?
Britská kapela Culture Club byla v první polovině 80. let jednou z největších popových kapel planety. Mohla za to právě tato píseň z alba Kissing To Be Clever z roku 1982, která se dostala na první příčku britské a druhou americké singlové hitparády. Culture Club přitom měli od vydavatelské firmy nůž na krku, jejich první dva singly spíše propadly a tohle byla jejich třetí a poslední šance. Sám zpěvák a autor textu Boy George však v úspěch písně moc nevěřil, protože si myslel, že vlastně do jejich repertoáru úplně nezapadá a slušela by spíš takovým Spandau Ballet. No, pletl se.

Oč kráčí?
Mnoho let po vydání skladby se Boy George (vlastním jménem George Allan O'Dowd) svěřil, že text byl jeho osobním vyznáním bubeníkovi Culture Club Jonu Mossovi, s nímž měl přes šest let milenecký vztah. Ten však na radu jejich gramofirmy před okem veřejnosti poměrně úzkostlivě tajili, mimo jiné i proto, že Moss nechtěl, aby jeho okolí vědělo, že je bisexuál. A právě to prý Georgeovi působilo největší bolest. Zda jej však jeho milý chtěl opravdu ranit či nikoliv se z písně nedovíme. Text je však i po letech citlivě napsaným milostným vyznáním plným smutku, přičemž v závěru interpret nabízí i smířlivých rozchod, pokud je to snad to, co si jeho milenec přeje. Podle všeho to tak nakonec i skutečně dopadlo, Culture Club totiž existovali i po rozchodu dvojice.

Kdo tě líbá, když ne já?
Olympic – Okno mé lásky

Co to je?
Tohle není úplně otázka z názvu písně, ta se totiž jmenuje Okno mé lásky, ale mezi lidmi se jako název skladby ujala i její první slova. Text, který napsal Zdeněk Rytíř, zhudebnil sám Petr Janda a skladba byla jedním z největších hitů alba Ulice z roku 1981, což byla konceptuální deska na téma mezilidských vztahů, kterou spolu coby autorská dvojice vytvořili právě Janda a Rytíř.

Oč kráčí?
Podobných otázek, jako je ta, který text otevírá, píseň obsahuje hned několik. "Kdo tě hladí, když ne já?", "kdo tě nudí, když ne já?" – celkem jejich tam devět. Text je pak očividnou vzpomínkou na první lásku, kterou jeho autor zažil v patnácti, když "říkal spoustu něžných vět" jako "ty, já jsme my, my a náš je svět". Jeho láska už však patrně bydlí někde jinde, její okno v přízemí je totiž zavřené a zcela jistě už dnes má i jinou lásku. Víc se z textu nedozvíme. K písni existuje i videoklip, na kterém Petr Janda kráčí prázdnou ulicí, která je podle všeho někde v Praze na Žižkově. A docela by nás zajímalo, komu připadalo jako dobrý nápad ušít ty široké barevné kalhoty s nápisem Olympic ve tvaru lampasů, které v té době na koncertech oblékali všichni členové kapely.

https://www.youtube.com/watch?v=BzavlyNg3ww

Co je láska?
Haddaway- What Is Love?

Co to je?
Chytlavý taneční eurodance kus, který byl od roku 1993 povinnou výbavou každé evropské diskotéky, ať se jednalo o metropole nebo nejzapadlejší vísky. Jeho interpretem byl trinidadský zpěvák Alexander Nestor Haddaway, známý pouze pod svým příjmením. Píseň byla natočena nedaleko německého Kolína a jejími autory jsou Dee Dee Halligan (vlastním jménem Dieter Lünstedt, znamý také jako Tony Hendrik) a Junior Torello (vlastním jménem Karin Hartmann-Eisenblätter alias Karin van Haaren), majitelé labelu Coconut Records, kde hit vyšel. Sám Haddaway se předtím, než se stal zpěvákem, živil jako choreograf. A věřte, nevěřte, tato píseň, která byla jeho vůbec prvním singlem, je dodnes na 63. příčce v žebříčku nejprodávanějších singlů všech dob. Uf.

Oč kráčí?
"Co je to láska?" ptá se Haddaway hned v úvodu písně. Nicméně je to spíše řečnická otázka, protože místo odpovědi interpret hned v následující strofě kohosi naléhavě žádá "baby, nezraňuj mě, už nikdy více". Text pokračuje poměrně otevřeným citovým vydíráním, v duchu "já jsem pro tebe udělal tohle a ty se ke mně chováš takhle hnusně". Stále však interpret věří, že mezi ním a jeho láskou, ať už je to muž či žena (to v textu není jednoznačně řečeno) je jistá naděje na nápravu, o čemž svědčí slova "vím, že jsme jeden, ty a já". Přičemž chvíli tvrdí, že mu stačí dát znamení, a poslušně přiběhne zpět, v jiné sloce zase, že nechce vědět, co má udělat pro zlepšení vztahu a míč je na straně partnera. Vzorovou přehlídkou nějaké vnitřní integrity tedy tenhle text rozhodně není, ale kdo z nešťastně zamilovaných ví, co vlastně chce, že.

Kdepak ty ptáčku hnízdo máš?
Karel Gott – Kdepak ty ptáčku hnízdo máš?

Co to je?
Nesmrtelná píseň Karla Gotta z pohádky Tři oříšky pro Popelku z roku 1973, jejíž hudbu složil Karel Svoboda a textem ji opatřil tehdejší Svobodův dvorní textař Jiří Štaidl. Ten pro Gotta napsal celou řadu dalších textů jako Lady Carneval, Má první láska se dnes vdává, Mistral nebo Hej páni konšelé a je také autorem textu písně Tam za vodou v rákosí Waldemara Matušky a Evy Pilarové. Ještě předtím, než se stal Štaidl slavným textařem, pracoval jako dělník v Motorletu, dělal kulisáka v divadle Paravan a dokonce pracoval jako zaměstnanec České pošty, který objížděl a vybíral poštovní schránky. Jeho kariéru i život ukončila autonehoda.

Oč kráčí?
V textu se Karel táže na otázku, znějící v jejím samotném názvu. Je samozřejmě nabíledni, že se nejedná o nějakou lekci ornitologie, ale že ptáček je zde metaforou k mladé dívce, která se ocitla bezprizorní a je ohrožována nepříznivými vlivy zvenčí, a to nikoliv jenom povětrnostními. Sám zpěvák pak radí "bříze bílé", aby se sklonila níže a ptáčkovi poskytla přístřeší. A i když to tak nejspíše nebylo myšleno, po okupaci Československa sovětskými vojsky v roce 1968, které se přezdívalo "bratrská pomoc", to vyvolalo i trochu nepříjemné konotace. Bříza je totiž ruský národní strom a ptáčkem, který potřebuje její ochranu, by pak mohlo být samotné Československo. A ač interpret na využití její pomoci opravdu naléhá slovy "já pak můžu jít a v duši klid můžu zas mít", zda jej ptáče poslechne či nikoliv se z písně nedozvíme. V historii to bylo tak nějak napůl.

Kam se poděla má mysl?
Pixies – Where Is My Mind?

Co to je?
Jedna z nejznámějších písní slavné bostonské kapely Pixies, která – i pokud nepatříte mezi fanoušky americké nezávislé scény – vám nemohla uniknout minimálně při skvostné závěrečné scéně filmu Klub rváčů režiséra Davida Finchera, který byl natočený podle slavného stejnojmenného románu Chucka Palahniuka. Jinak je tato skladba součástí alba Surfer Rosa z roku 1988 a slyšet jste ji mohli i v seriálech Jak jsem poznal vaši matku nebo Mr. Robot.

Oč kráčí?
Řekněme si to na rovinu, dobrat se smyslu jakéhokoliv textu kapely Pixies, je prakticky nemožné. Jejich frontman a autor prakticky všech jejich písní Frank Black (vlastním jménem Black Francis) je mistrem tajemných a mnohoznačných textů na hraně surrealismu a dada. V tomto textu vám nejprve radí, abyste se pokoušeli udělat stojku a pak se stoupnout normálně a prý se vám z toho zatočí šiška tak, až se sami sebe zeptáte, kam se poděla má mysl. A pak napovídá "je támhle ve vodě, vidím ji plavat". Pak se ale v příběhu dostáváme do Karibiku, kde interpret plave v moři a potká se s malou rybkou, která do něj vrazila a zkouší na něj mluvit. Ačkoliv to zní velmi surreálně, zrovna tahle část textu má prý reálný základ. "Vážně se to stalo, když jsem šnorchloval v Karibiku. Připlavala ke mně malinká ryba, která mě začala pronásledovat. Nevím proč, moc toho o chování ryb jinak nevím," prozradil Frank Black v roce 1997 v rozhovoru pro časopis Select. Sám text i celá písnička byly prý jenom takový bláznivý nápad, od nějž ani Black nic nečekal, že se někam dobere, ale změnila to jeho tehdy budoucí manželka Jean Walsh, která jej slyšela, jak si nápad brnká v pokoji na kytaru, strčila hlavu do dveří a řekla: "Hele, dokonči tu písničku, připadá mi dobrá." A Black odpověděl: "Aha, ok." Zvláštní na tom podle něj je zejména to, že nikdy předtím ani potom už nic podobného neudělala.

Kdo to má?
Kapitán Demo – Kdo to má?

Co to je?
Bez klobouku Boss bylo v roce 2017 albem, které potvrdilo, že Kapitán Demo nebyl s hitem Láska, pokora, sluníčko o dva roky dříve záležitostí jediného hitu, ale že má v rukávů ještě pár dalších triků. Jedním z hitů desky byla skladba Kdo to má?. V té Jiří Burian reflektoval svoji zkušenost s tím, jak to dnes chodí v pražských klubech. V loňském roce pak pohotově text písně předělal tak, že vyprávěla příběh tehdy začínající pandemie koronaviru.

Oč kráčí?
Kapitán Demo v textu obchází pražské kluby, akce a koncerty, shání fet a ptá se, kdo to má? Ale jak dodává, "Nikdo nic neví" ani produkční z FAMU, který "má vykulený oči a kouše si tlamu". Z textu se pouze dozvídáme, že "Měl Gibson a Matonoha" a pak, že "tohle svinstvo nezná hranice, ty syčáci, co s tím kšeftujou taky ne", což je sampl hlasu Vladimíra Brabce ze seriálu Třicet případů majora Zemana, konkrétně z epizody s názvem Mimikry, která pojednává o tom, kterak se do ČSSR dostaly tvrdé drogy a že za to všechno mohli Plastici. Palčivá je však dodnes snad ještě více i tatáž otázka, položená v druhé verzi písně Kapitána Dema. A znalost reálné odpovědi na ni by vám mohla vynést přinejmenším post ministra zdravotnictví. Pokud bude ale situace pokračovat, jako dosud, odpověď bude brzy velmi snadná – všichni.

Máte na to?
Jiří Schmitzer – Máte na to?

Co to je?
Jiří Schmitzer není jen herec známý třeba coby filmový i skutečný syn Jiřího Sováka z filmu Marečku, podejte mi pero. Je taky velmi svérázný písničkář, který od druhé poloviny vydal hned několik sólových alb. Na tom třetím, s názvem Bouda z roku 2003, je i píseň, jejíž smysl možná tolik nevynikne při poslechu alba samotného. Schmitzer však jejím prostřednictvím interaktivně a s úspěchem komunikuje během svých koncertních vystoupení se svým publikem.

Oč se jedná?
O jedinou věc. Schmitzer posluchače po celou dobu v refrénech, dá-li se to tak nazvat, neustále hecuje a ptá se, máte na to? Řekněte p**el! Což možná působí neškodně takhle při poslechu doma v obýváku, ale představte si tu situaci třeba na koncertě, kde sedíte mezi dalšími lidmi, nebo dokonce jízdu v MHD, když Schmitzerovu skladbu posloucháte do sluchátek. Řeknete nahlas p**el? Schválně se můžete zkusit otestovat. Jiří Schmitzer na to evidentně má. Z jeho studiové verze písně jsme totiž napočítali padesát sedm p**elí a jednou dokonce "ku**a". Tak co, máte na to?



Foto: Profimedia.cz

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM