Večerní show
Radek Honc, Vladimír Pavlík
Celý playlist
Poslouchat online
Večerní show /
Celý playlist
Ostatní

Jsou mistry v kování a mají jeskyně plné zlata, ti skuteční sloužili k pobavení šlechty: Mýty a fakta o trpaslících a skřetech

Kristýna Ševčíková
15. 11. 2022

Trpaslíci jsou stvoření z indoevropských, zejména germánských a keltských, mytologií, pohádek, fantazií a her. Jsou to vysoce kvalifikovaní řemeslníci a existuje o nich několik legend. V mytologii mají silné spojení se smrtí a zemí.

V germánské a zejména skandinávské mytologii a folklóru termín trpaslík označoval druh bytostí obývající vnitřky hor a dolů. Trpaslíci byli různých typů, spojoval je malý vzrůst. Někteří nebyli vyšší než 45 cm, jiní asi jako dvouleté dítě. Vzhledem byli někdy krásní, ale obvykle připomínali vážné starce s dlouhými vousy, v některých případech i hrbatými zády. Horští trpaslíci většinou žili v královstvích nebo kmenech s vlastními armádami. Žili v podzemních síních plných zlata a drahých kamenů. Proslavili se především svou dovedností ve všech druzích kovoobrábění a kování magických mečů a prstenů, ale byla jim také připisována hluboká moudrost a tajné znalosti, schopnost předvídat budoucnost, přijímat jiné formy a učinit se neviditelnými.

Inspirací pro Draculu byla kněžna z Českého Krumlova, upíři fascinují lidstvo od nepaměti: Mýty a fakta o vampýrech

Kristýna Ševčíková / 04. 10. 2022

Laskaví i pomstychtiví

Mnoho legend ukazuje trpaslíky jako laskavé bytosti, štědré k těm, kteří je potěšili, ale pomstychtivé, když je urazili. Švýcarští trpaslíci neboli „zemšťané“ měli pomáhat při zemědělských pracech, nacházet zatoulaná zvířata a schovávat dříví nebo ovoce, aby je našly chudé děti. Ve Skandinávii a Německu se prý chovali přátelsky k mužům, ale občas kradli obilí, škádlili dobytek a unášeli děti a mladé dívky. Trpaslíkům v dolech pověsti připisují obvykle rozmarnější a zlomyslnější povahu než jejich horským příbuzným. V Norsku byli považováni za čestné a přísné válečníky.

Součást šlechtických dvorů

V některých společnostech sloužili lidé nevelkého vzrůstu jako šašci nebo baviči na dvorech panovníků. Domácí trpaslíci byli chováni ranými egyptskými faraony a hojní byli i na dvorech Ptolemaiovců. Domácí trpaslíci byli známí ve středověké Evropě, během renesance se jejich móda rozšířila a někteří z nich se dokonce i proslavili. Isabella d’Este pro ně navrhla část svého paláce. Obrazy Diega Velázqueze zaznamenávají vzhled trpaslíků na dvoře španělského Filipa IV. V 18. a 19. století byli trpaslíci nedílnou součástí personálu ruských carů a šlechticů. U dvora se slavily také propracované trpasličí svatby. Trpaslíci občas zastávali i zodpovědné funkce. V západní Evropě bylo o domácích trpaslících slyšet ještě v 18. století, ale instituce upadala. Fascinace veřejnosti trpaslíky pokračovala až do 19. století.

Druhy trpaslíků a skřetů

Gnómové: Nejběžnějším poddruhem gnómů je lesní trpaslík, který jen zřídka přichází do kontaktu s člověkem. Gnómové žijí na kopcovitých loukách a skalnatých lesích.

Brownie nebo broonie: Domácí skřítci ve skotském a anglickém folklóru. Žijí v částech domu, které se tak často nevyužívají a pomáhají s uklízením zejména v noci, výměnou za drobný dárek.

Boggart: Druh domácích skřítků, kteří bývají zlomyslní. Mohou být škodolibí, často kradou věci, jsou děsiví a dokonce nebezpeční, je velmi těžké se jich zbavit.

Goblin: Původně z evropského folklóru, stejně jako boggarti dokážou být zákeřní.

Gremlin: Zlomyslná stvoření působící poruchy v letadlech nebo jiných strojích. Jsou vyobrazeni s velkýma očima, malými drápy a ostrými zuby.

Filmy s trpaslíky

Sněhurka a sedm trpaslíků (Snow White and the Seven Dwarfs, animovaný film, USA, 1937, režie: David Hand, hrají: Roy Atwell, Stuart Buchanan, Adriana Caselotti, Pinto Colvig, Billy Gilbert)

Ať žijí duchové! (hudební film, Československo, 1977, režie: Oldřich Lipský, hrají: Dana Vávrová, Jiří Procházka, Jiří Sovák, Vlastimil Brodský, Lubomír Lipský, Věra Tichánková)

Gnomeo a Julie (Gnomeo and Juliet, animovaný film, Velká Británie / USA, 2011, režie: Kelly Asbury, hrají: James McAvoy, Emily Blunt, Michael Caine, Maggie Smith, Jason Statham, Ozzy Osbourne)

Pán prstenů (Lord of the Rings, filmová trilogie, USA / Nový Zéland, 2001-2003, režie: Peter Jackson, hrají: Elijah Wood, Ian McKellen, Viggo Mortensen, Sean Astin, Cate Blanchett, Sean Bean, Liv Tyler) 

Hobit (The Hobbit, filmová trilogie, USA / Nový Zéland, 2012-2014, režie: Peter Jackson, hrají: Martin Freeman, Ian McKellen, Richard Armitage, Ken Stott, Graham McTavish)

Čarodějnice v průběhu věků: Kdy se na ně pořádalo nejvíce honů a kde se jich bojí dodnes

Kristýna Ševčíková / 26. 10. 2022

Prý na ně zabírá studené železo, mají vlastní bankéře a bývají často zlomyslné: Mýty o vílách a jejich světě

Kristýna Ševčíková / 19. 10. 2022

Vlkodlakem se můžete stát, pokud budete spát za úplňku v pátek: Mýty a fakta o lykantropii

Kristýna Ševčíková / 11. 10. 2022

Zdroj fotografií: Profimedia

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM