Nejlepší hudba ve městě /
Celý playlist
Ostatní

Jablka, která nepadla daleko od stromu

Redakce
Je zcela nepopiratelné, že talent se dědí. V hudebním světě není výjimkou, že slavný hudebník zplodil později podobně slavného potomka. Příklady najdeme i mezi největšími hvězdami světové hudební scény.
25. 03. 2021


Dítě: Albert Hammond Jr.
Rodič: Albert Hammond

Kytarista americké skupiny The Strokes a také autor několika sólových alb, vlasatý Albert Hammond Jr. prozrazuje slavné předky už svým příjmením. Jeho otcem je totiž původem britský pop rockový skladatel a zpěvák Albert Hammond, který se usadil v USA a mezi jehož největší hity patří skladba It Never Rains In Southern California z roku 1973. A právě tady, konkrétně v Los Angeles, se o sedm let později narodil jeho syn Albert junior.

Hammond starší však udělal velkou kariéru zejména jako autor písní pro jiné interprety, mezi nimiž jsou například Aretha Franklin, Diana Ross, Celine Diona dokonce i Julio Iglesias nebo švédská skupina Ace Of Base. A mimo jiné je také autorem skladby The Air That I Breathe z roku 1972, proslavené britskou skupinou The Hollies. A je to právě ta skladba, kterou Radiohead obšlehli do svého největšího hitu Creep (což nakonec ostatně sami uznali tím, že Hammonda uvádějí jako spoluautora této písně).


Dítě: Liza Minelli
Rodič: Judy Garland

Americká herečka a zpěvačka Liza Minelli, která se proslavila zejména rolí ve slavném muzikálu Kabaret režiséra Boba Fosse, je dnes takovou legendou, že se zapomíná, že i ona sama byla v počátku své kariéry především dcerou slavné matky. Tou byla samotná Judy Garland, americká herečka a zpěvačka, která se proslavila už jako dvanáctiletá ve slavném muzikálu Čaroděj ze země Oz z roku 1939, kde v roli Dorotky narychlo zastoupila Shirley Temple. A za tuto roli, v níž zazpívala i slavnou píseň Somewhere Over The Rainbow, získala Oscara pro dětské herce.

Velké štěstí v životě jí však brzká sláva nepřinesla, což dobře zachycuje předloňský životopisný film Judy s Renée Zellweger v titulní roli. A následkem nadužívání kombinace alkoholu a prášků zemřela v pouhých sedmačtyřiceti letech. Otcem její dcery Lizy byl slavný americký divadelní a filmový režisér Vincente Minelli. Sama Liza dokázala úspěch svojí matky zopakovat, což z nich dělá patrně jedinou dvojici matky a dcery, které získaly hereckého Oscara. Toho Liza získala samozřejmě právě za Kabaret v roce 1972. Zajímavé je, že Liza Minelli je také velkou ikonou v americké a britské homosexuální komunitě. Což je jeden z důvodů, proč v roce 1989 natočila album Results, pro nějž si nechala písně složit a produkovat dvojicí Pet Shop Boys.


Dítě: Miley Cyrus
Rodič: Billy Ray Cyrus

Českou optikou to možná není tak patrné, ale i superslavná Miley Cyrus pochází ze slavné umělecké rodiny, jejíž věhlas překračuje úspěchy této mladé umělkyně. A dokonce to z rodiny Cyrusů není ona, kdo má doma cenu Grammy (byla na ni pouze nominovaná v roce 2008 za album Bangerz v kategorii nejlepší popové vokální album), ale její tatík, jímž je americký zpěvák, skladatel a herec Billy Ray Cyrus.

Jeho specializací je country, které je v USA na úrovni středního proudu a jedná se zde o prakticky nejmasověji populární žánr, jemuž snad může v poslední době konkurovat pouze hip hop. A právě díky spojení těchto dvou žánrů Billy Ray Cyrus svůj gramofónek získal. Stalo se tak v roce 2019 zásluhou skladby Old Town Road od rappera Lil Nas X. Nicméně jednou z hvězd americké country music je pan Cyrus už od 80. let, kmotřenkou malé Miley tak nebyl nikdo menší, než první dáma tohoto žánru, samotná

https://vimeo.com/512249044


Dítě: Charlotte Gainsbourg
Rodič: Serge Gainsbourg

Charlotte Gainsbourg je příkladem umělce, u nějž je těžké určit hlavní profesi. Dcera slavného skladatele Serge Gainsbourga, který je dodnes ikonou frankofonní i světové hudební scény, a herečky, modelky a zpěvačky Jane Birkin, je totiž poměrně rovnoměrně rozkročena mezi herectví a zpěv. Čistě co se týče čísel, filmů natočila podstatně více než hudebních alb. Ta nahrála zatím pouze čtyři a s poměrně velkým časovým rozptylem.

Od debutu Charlotte For Ever z roku 1986 (z něj pochází i slavný skandální duet s otcem Lemon Incest), které ještě složil její otec, po album Rest z roku 2017. Přičemž na svých albech spolupracovala i s těmi největšími hvězdami současné hudební scény, jako dvojice Air, která pro ni složila písně na album 5:55 z roku 2006 (hostoval na něm i Jarvis Cocker ze skupiny Pulp a produkce se ujal spolupracovník Radiohead Nigel Godrich), hudebník Beck, s nímž natočila hned dvě alba – IRM (2009) a Stage Whisper (2011) – a francouzský elektronický producent SebastiAn, s nímž nahrála své zatím poslední album Rest (2017). Ze slavných filmů pak můžeme zmínit zejména ty, které Charlotte natočila s dánským bouřlivákem Larsem Von Trierem jako Antikrist (2009), Melancholie (2010) a Nymfomanka (2013).

Děti: Sean Lennon & Julian Lennon
Rodič: John Lennon

Jsou i případy, kdy má slavný rodič hned dva potomky, kteří se proslaví ve stejné branži jako on sám. Ukázkovým příkladem toho je John Lennon, který měl s dvěma různými ženami dva syny a oba se potatili. Starší Julian, který se narodil v roce 1963 Lennonovi a jeho první ženě Cynthii, byl hvězdou hudební scény zejména v druhé polovině 80. a začátkem 90. let. Z této doby pochází i jeho patrně největší hit Too Late For Goodbyes z první desky Valotte (1984). Zatím poslední album vydal Julian, který se svým zpěvem a hlasem svému otci hodně podobá, před rovnými deseti lety a jmenovalo se Everything Changes.

Z druhého Lennonova manželství s Yoko Ono pak pochází jeho druhý syn Sean, který je rovněž aktivním hudebníkem a to hned v celé řadě projektů. Hrál v kapele Cibo Matto, s Lesem Claypoolem z kapely Primus založil projekt The Claypool Lennon Delirium a spolupracoval například s Black Lips, ale také s už zmíněnou Miley Cyrus, s níž nahrál i píseň svého otce, Happy Xmas (War Is Over). Nutno říct, že i přes výrazné úspěchy obou, ani jednomu se nepodařilo se otci v popularitě ani přiblížit, natož vyrovnat. Pokud ale vezmeme v potaz, že hovoříme o jednom z nejslavnějších a nejzásadnějších hudebníků minimálně 20. století, není se čemu divit.

Lennon Bros.jpg

Bratři Lennonové v roce 2019. Foto: Profimedia.cz


Dítě: Norah Jones
Rodič: Ravi Šankar

Když jsme u těch The Beatles – jedním z jejich často zmiňovaných spolupracovníků je indický skladatel hráč na sitár Ravi Šankar. S tím se přátelil zejména George Harrison, který se od něj učil hrát na tento tradiční indický nástroj a společně v roce 1971 uspořádali velký charitativní koncert pro hladovějící Bangladéš. Ve šlépějích svého otce šla od dětství jeho dcera Norah, která se narodila v roce 1979 jemu a americké koncertní producentce Sue Jones, jejíž příjmení dívka nosí coby své umělecké jméno. Plným jménem se totiž jmenuje Geethali Norah Jones Shankar, což se na plakáty dvakrát nehodí. Norah se tím také velmi snažila nepřiživovat se na slavném příjmení svého otce, díky čemuž skutečnost, že je vlastně velmi slavnou dcerou velmi slavného otce řadě lidí trochu uniká.

Sama Norah svoji sólovou kariéru nastartovala v roce 2002 debutovou deskou Come Away With Me, které se prodalo bezmála třicet milionů desek. Na něj zpěvačka a kytaristka navázala šesti dalšími alby (poslední Pick Me Up Off The Floor je z roku 2020), jejichž celkové prodeje dosahují přes padesát milionů kousků, což je na umělce, vydávajícího po roce 2000 skutečně obrovské množství. A okaté hudebnici tato alba vynesla hned devět cen Grammy. Norah se se svým otcem, který se s její matkou rozvedl, když jí bylo sedm let, příliš nestýkala. V roce 2007 se s ním však rozhodla usmířit a odcestovala za ním do indického Dilí, kde s ním strávila pár měsíců. Zážitky z tohoto setkání pak zpracovala do několika písní ze svého alba The Fall, které vydala o dva roky později. V roce 2013 také hostovala na albu Traces Of You své poloviční sestry Anoušky Šankar, která rovněž hraje na sitár, a to hned ve třech písních, včetně titulní.


Dítě: Enrique Iglesias
Rodič: Julio Iglesias

Enrique Miguel Iglesias Preysler zní celé jméno jedné z neslavnějších postav španělsky hovořící hudební scény, letos pětačtyřicetiletého Enrique Iglesiase. A ať už si o jeho hudbě myslíte cokoliv (v podstatě se to čistě odvíjí od toho, zda máte rádi vlivy latino hudby nebo se vám z duše příčí), úspěchy mu rozhodně není možné upřít. Mezi ně patří to, že už v polovině 90. let s firmou Universal Music Group podepsal kontrakt na několik alb za 68 milionů dolarů, jeho skladba Bailando z roku 2014 má ná YouTube bezmála tři miliardy shlédnutí a dokonce se mu zejména v latinské Americe přezdívá Král latino popu. Je obecně velmi dobře známo, že jeho otcem je neméně úspěšný a slavný zpěvák (a také někdejší profesionální fotbalista) Julio Iglesias, který je vůbec nejprodávanějším hudebníkem celé kontinentální Evropy všech dob (prodal více než 100 milionů desek a jeho koncerty po celém světě navštívilo přes 60 milionů lidí).

Možná si říkáte, že s takhle umetenou cestičkou to měl mladý Enrique snadné, ovšem ten byl rozhodnut dobýt si slávu i bez pomoci známého jména svého otce. Enrique nechtěl, aby jeho otec věděl o jeho plánech na hudební kariéru, a nechtěl, aby mu jeho slavné příjmení pomohlo otevřít dveře. Půjčil si proto peníze od rodinné chůvy a nahrál za ně demo kazetu, která obsahovala dvě španělské a dvě anglické písně. Následně oslovil bývalého publicistu svého otce, Fernána Martíneze, a tyto skladby společně poslali do hudebních vydavatelství s příběhem, že se jedná o zpěváka z Guatemaly jménem Enrique Martínez. Šlo o to zjistit, zda o něj budou vydavatelé mít zájem bez vědomí toho, že se jedná o syna slavného otce. Ovšem Enriqueho talent byl nepopiratelný a zájem o něj projevilo hned několik vydavatelství. Jako první tak jeho písně vydal menší label Fonovisa, který patří pod koncern Universal. A odtud vedla Enrigueho cesta dál až na trůn latino scény a do srdce tenistky Anny Kurnikové, která je od roku 2011 jeho partnerkou.

https://vimeo.com/206597336


Dítě: Jakob Dylan
Rodič: Bob Dylan

I nositel Nobelovy ceny za poezii má syna, která se vydal ve šlépějích svého otce, ačkoliv si musel být vědom, že se mu někdy v této branži stěží vyrovná. Dnes jedenapadesátiletý Jakob Dylan, jehož má jeho otec (vlastním jménem Robert Zimmerman) s modelkou Sarou Dylan, svoji hudební kariéru začal už v 80. let, kdy hrál s celou řadou kapel než v roce 1989 založil svoji skupinu Wallflowers, která existovala až do roku 2005.

Pro ně Jakob napsal většinu repertoáru včetně hitů 6th Avenue Heartache a One Headlight z roku 1996 a s touto skupinou získal v roce 1998 i dvě ceny Grammy. Jakob po rozpadu Wallflowers rozjel vlastní sólovou kariéru, na níž vydal zatím tři alba, přičemž to druhé Women + Country z roku 2010 se dostalo dokonce na druhou příčku americké Billboard Chart. Natočil ale také několik písní například se zpěvačkou Cat Power a je významným filantropem, pravidelně totiž peníze věnuje nadacím zkoumající diabetes a Crohnovu chorobu.Titulní foto: Profimedia.cz

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM