Hudba na prvním místě / Music First /
Celý playlist
#nebududoma

#nebududoma: Do jižních Čech za husity, zvířaty, relaxací i na cestu kolem Světa 

Avatar photo Michal Plšek
03. 06. 2024

Léto je za rohem a vy marně přemýšlíte, kam vyrazit na výlet? Už nemusíte, máte tady nás a my pro vás máme tipy na cestování po naší krásné zemi. Každý týden vám na Expres FM nabízíme místa, která stojí za to vidět. Tentokrát v Jihočeském kraji.

Řekněte si „Nebudu doma“ a vyrazte s Expres FM po Česku! Nezapomeňte své fotky z výletů opatřit hastagem #nebududoma. Pozorní čtenáři nebo posluchači mají šanci vyhrát v naší soutěži s Fidorkou! Stačí na konci článku správně vyplnit krátký kvíz a postupovat podle instrukcí.

Další díly (4)

V Českých Budějovicích by chtěl žít každý! A když ne žít, tak aspoň vyrazit do jihočeské metropole na výlet. Historie na každém kroku, dvě řeky a krásná příroda v okolí. Jméno krále Přemysla Otakara II., který město ve 13. století založil, nese budějovické hlavní náměstí, druhé největší v Česku a jedno z největších v Evropě. V jeho středu stojí barokní Samsonova kašna. Můžete si ji prohlédnout z Černé věže. Z „Budějc“, jak říkají místní, pak můžete vyrazit třeba na blízký zámek Hluboká nad Vltavou, kde se budete cítit jako v pohádce.

Zámek Hluboká nad Vltavou vás ohromí

Neměli byste minout ani další města v jižních Čechách, protože taky nabízejí hodně zážitků. V Táboře si projděte historické centrum, je opravdu rozlehlé a v křivolakých uličkách se vám bude líbit. Ve staré radnici na Žižkově náměstí najdete Husitské muzeum, které slibuje výlet do středověku hravě a interaktivně, bez nánosu prachu a předsudků. Moderní expozice disponuje řadou interaktivních prvků. Na výstavě k 600 letům Jana Žižky si můžete sami udělat obrázek, zda byl husitský vůdce hrdina, nebo padouch. Pod muzeem můžete vkročit do podzemních sklepů, které byly tradiční součástí městských budov. Za návštěvu rozhodně stojí i táborská zoo, které před lety hrozilo zavření a utracení zvířat. Přišel ale jeden hodný a zámožný člověk, který to celé zachránil.

Historické centrum Tábora stojí za procházku

Rybníky obklopená Třeboň nabízí relaxaci ve slatinných lázních, ale také prohlídku renesančního zámku, kde máte na výběr několik prohlídkových tras, které vás zavedou do alchymistické dílny, zbrojnice nebo psí kuchyně. V zámku navíc najdete moderní expozici Dům přírody Třeboňska, která vás seznámí se zajímavými místy města i okolí a zdejšími slavnými rybníkáři. Samostatnou kapitolou je pak krásný zámecký park. V Třeboni můžete vyrazit i na cestu kolem Světa, jednoho z největších jihočeských rybníků. Kde jinde byste si měli v restauraci objednat nějaký rybí pokrm, než právě v krajině rybníků.

V Třeboni můžete vyrazit na cestu kolem Světa

Pokud vás města nelákají, vyrazte k českému moři, jak se přezdívá přehradě Lipno. Je rájem pro vyznavače pohybu. Zajímavým cílem jsou i Holašovice, vesnice zapsaná mezi památkami UNESCO.

Vesnice zapsaná v UNESCO, to jsou Holašovice

Kvíz s Fidorkou

Vyplňte krátký kvíz a zúčastněte se soutěže o vykutálenou a sladkou odměnu. Máme pro vás celé balení Fidorek (30 kusů, mix šesti příchutí) a tři barevné podsedáky, ať si na cestách Českem můžete pohodlně sednout! 

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM