Mix

Zůstává jedinou ženou, která kdy získala Medaili cti. Jaký je příběh Mary Edwards Walker?

Avatar photo Eliana Moravcová
08. 08. 2022

Dnes je asi třetina všech amerických lékařů ženského pohlaví a ženy tvoří 14 % všech členů americké armády v aktivní službě. V dobách, kdy žila Mary Edwars Walker, tomu bylo však úplně jinak.

Jaký je příběh ženy, která jako první lékařka sloužila v americké armádě a vysloužila si Medaili cti?

Odmítání společenských norem

Mary Edwards Walker se narodila 26. listopadu roku 1832 v Oswegu ve státě New York. Již od dětství ji její rodiče povzbuzovali, aby odmítala společenské normy. Mary se tak neoblékala do tradičně ženského oblečení, což jí způsobovalo značné potíže. Chlapci ji pronásledovali a házeli po ní kameny. Podle Mary si prožívala každý den peklo, jen co vyšla ze dveří. Její rodiče jí podporovali ve vzdělání, kdy základní školní docházku absolvovala v bezplatné veřejné škole, kterou založili. Poté navštěvovala Falleyův seminář, který ji velmi ovlivnil. V polovině 19. století rozhodně nebylo obvyklé, aby se ženy staly lékařkami. Ve skutečnosti bylo pro ženu obtížné získat i lékařské vzdělání. Mary se však nenechala odradit a navštěvovala Syracuse Medical School v New Yorku, kdy promovala s vyznamenáním v roce 1855. Během studií zde také potkala svého budoucího manžela Alberta Millera. Po celou dobu školních let si Mary zachovávala svůj nekonvenční styl oblékání, kdy její kolegyně i pacienti byli zaskočeni různými obleky a klobouky, které s oblibou nosila.

Touha pomáhat vlasti

Když pak vypukla Americká občanská válka, Mary zatoužila sloužit své zemi. V době vypuknutí války již měla několik let soukromé lékařské praxe. Dobrovolně se přihlásila do armády Unie jako chirurg, ale zpočátku byla odmítnuta. Namísto toho jí bylo nabídnuto místo zdravotní sestry, které přijala, aby pak nakonec stejně sloužila jako chirurg. V roce 1863 se stala první ženou, která kdy sloužila v armádě jako chirurg. V roce 1864 byla zajata a zatčena armádou Konfederace poté, co pomohla konfederačnímu lékaři provést amputaci. V zajetí byla držena celé 4 měsíce, dokud nebyla vyměněna za konfederačního chirurga. Po válce Mary pracovala jako spisovatelka a lektorka se zaměřením na zdravotní péči a práva žen. Prezident Andrew Johnson poté Mary osobně předal Medaili cti. V roce 1916 vytvořil Kongres penzijní plán pro předchozí příjemce Medaile cti, kdy po prostudování záznamů byla 911 oceněným medaile odebrána, protože nebyli formálně narukováni. Mary byla jednou z nich, ale v 70. letech jí byla pocta obnovena. Mary Edwards Walker po sobě zanechala stopu různými směry, kdy ženy začaly mít díky ní větší respekt a během 1. světové války jim bylo umožněno, aby sloužily jako lékařky. Postupem času začaly ženy sloužit v americké armádě nejen jako zdravotní sestry a lékařky, ale také jako vojáci. Walker byla uvedena do Ženské síně slávy v roce 2000. Na její počest byla pojmenována loď SS Mary Walker z 2. světové války. Také je podle ní pojmenována celá řada lékařských a vojenských budov.

Počátky léčby rakoviny, vyšetření novorozenců i malé černé: Ženy historie, na které by se nemělo zapomínat

Kristýna Ševčíková / 30. 06. 2022

Vztahy z vášně: Co vše musel vztah Marie Terezie a Františka Štěpána překonat? Hazard, nevěry a smutný konec

Redakce / 10. 11. 2021

Zdroje: www.womenshistory.org, newworldencyclopedia.org
Zdroj fotografií: Profimedia

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM