MidnightDrip /
Celý playlist
Ostatní

Vztahy z vášně: Co vše musel vztah Marie Terezie a Františka Štěpána překonat? Hazard, nevěry a smutný konec

Redakce
Pokud se domníváte, že v dřívějších dobách nemohli mít lidé ani panovníci vztahy založené na opravdové vášni, možná jste na omylu. Důkazem toho byl vztah Marie Terezie a Františka Štěpána Lotrinského, jejího manžela, kterého si úspěšná panovnice oblíbila už jako malá dívka. Jejich vztah byl natolik vášnivý, že z něho vzešlo šestnáct dětí a při svých intimních hrátkách jednou prý dokonce rozbili mohutnou barokní postel. I oni dva však nejdříve museli překonat spoustu překážek, než mohli uzavřít manželství. Jak začal jejich vztah úspěšné panovnice a proč se kvůli němu musel vzdát František Štěpán svého vévodství?
10. 11. 2021

Marie Terezie byla podle historiků nejen úspěšnou panovnicí reformátorkou, ale také milující manželkou. Aby také ne, vždyť svého budoucího manžela Františka Lotrinského prý poznala už ve svých 6 letech a údajně se do něj hned zamilovala. Jejich vztah, ze kterého se narodilo 16 dětí, ale musel překonat mnoho nesnadných překážek, aby mohl vůbec vzniknout. Podle historických pramenů to vypadá, že manželství Marie Terezie skutečně nebylo na rozdíl od jiných manželství významných panovníků založeno na předávání moci, ale na silné vášni a zalíbení.

Sexuální kultura starověkého Říma: Děsivá léčba impotence, bolestivé holení, nápoje lásky i nymfomanka, která spala s 25 muži v jeden den!

Císař byl nejdříve proti

Když se Marie Terezie ve svých šesti letech potkala s tehdy patnáctiletým Františkem Lotrinským, okamžitě se do něj zamilovala. Její otec císař Karel VI. byl ovšem jiného názoru. František Lotrinský mu pro jeho dceru přišel moc starý. Ani to, že mu byl mladík sympatický, nezměnilo jeho názor na to, že se podle tehdejšího protokolu k sobě tito dva nehodili.

Zasáhl osud

V tomto případě byl ale Marii Terezii a Františku Lotrinskému značně nakloněn osud. Když totiž začala mladá Marie Terezie dospívat, uvědomil si její otec Karel VI., že nemá mužského následníka trůnu, a bude ji tedy muset provdat. Vybíral přitom z mnoha nápadníků, až se nakonec rozhodl pro Františkova staršího bratra Clemense, ten ale nešťastně zemřel na neštovice.

Z Františka Štěpána Lotrinského se mezitím stal vévoda, což se císaři zamlouvalo. Vadilo mu ovšem, že byl vévodou Lotrinska, a tak se rozhodl po budoucím manželovi Marie Terezie požadovat, aby se této oblasti po sňatku vzdal. Namísto Lotrinska mu bylo nabídnuto Toskánsko. Protože jeho sympatie k Marii Terezii byly opětované a silné, souhlasil a po válce o polské následnictví mohlo konečně dojít ke sňatku.

Na čem si pochutnávali staří Římané? Výzkum překvapivě ukázal, že jídelníček mužů a žen se v antice značně lišil

Princ na bílém koni

Na mladé Marii Terezii bylo od začátku vidět, že je pro ni František Lotrinský skutečným princem a hrdinou. Ve svých 19 letech v únoru roku 1736 ve Vídni si tedy konečně vzala svou lásku z dětství, tehdy 28 letého Františka Štěpána. Tehdy to bylo 12 let od chvíle, co se poprvé spatřili. Jako první se jim narodila dcera Marie Alžběta a z tohoto velice plodného vztahu, pak vzešlo ještě dalších patnáct dětí, včetně úspěšného císaře Josefa II. Toho se však už bohužel nedočkal jeho dědeček Karel VI., který vnuka netrpělivě vyhlížel, avšak zemřel rok před jeho narozením.

Nejmocnější mafiánští bossové všech dob jsou slavní i dlouho po smrti

Hazard, nevěry a smutný konec

Jakkoliv se zdál vztah Marie Terezie a Františka Štěpána být ze začátku ideální, časem začal mít své stinné stránky. František totiž začal časem jako státník, politik a údajně i jako věrný manžel značně selhávat. Přesto vše ale jeho žena stále držela při něm a pomáhala napravovat manželovy chyby, které spočívaly nejen v zálibě žen, ale také v hazardu. Ani časté hádky a nevěra však tento pár nerozdělily. Svou zamilovanost dokázala Marie Terezie i po Františkově smrti, kdy se od té doby začala oblékat pouze do černé barvy, která vyjadřovala její utrpení. Smutek a černé róby nosila až do smrti, aby dokázala všem nekonečnou oddanost svému muži.

Nejkrásnější ženy za posledních sto let: Splňují i dnešní ideály krásy?


Zdroje: stoplusjednicka.cz; dotyk.cz

Zdroj fotografií a videa: Unidentified painter, Public domain, via Wikimedia Commons, Andreas Møller, Public domain, via Wikimedia Commons; YouTube.com

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM