Večerní show
Radek Honc, Vladimír Pavlík
Celý playlist
Poslouchat online
Večerní show /
Celý playlist
Mix

Zesměšňovali ho kvůli zubům i orientaci, navzdory tomu se Freddie Mercury stal legendou

Eliana Moravcová
24. 11. 2022

Přesně před 31 lety zemřel legendární zpěvák skupiny Queen Freddie Mercury. Tato rocková legenda se stala fenoménem, který zanechal odkaz pro další generace. I přes svoji vážnou diagnózu se Freddie věnoval hudbě až do posledních dnů.

Freddie Mercury se narodil jako Farrokh Bulsara 5. září roku 1946 na Zanzibaru. Už jako malý měl mnoho přezdívek kvůli svým výrazným zubům, kdy nejčastější z nich byla Bucky (posměšek pro lidi s velkými předními zuby). Freddie měl celkem 36 zubů, což je o 4 více, než je u dospělého člověka obvyklé. Nikdy si však nenechal chrup jakkoliv upravit, jelikož věřil, že by mohla případná operace nenávratně poškodit jeho hlasový rozsah 4 oktáv. Ve svých 7 letech začal Freddie navštěvovat hodiny klavíru, o pět let později se přidal ke své první kapele The Hectics. V roce 1969 se pak Freddie stal oficiálně britským občanem a brzy poté jeho rodina emigrovala do Anglie. Poté, co se stal absolventem Ealing Art College, působil v různých kapelách a prodával oblečení a šátky na londýnském trhu.

Rebel Wilson odhalila svou orientaci: Podívejte se, které celebrity se nebojí otevřenosti

Eliana Moravcová / 14. 10. 2022

Osudové setkání 

V roce 1970 se Farrokh přidal ke skupině Smile a jejím členům, kterými byli Brian May a Roger Taylor. Poté se název skupiny změnil na Queen a zpěvák se stal oficiálně Freddiem Mercurym. O tři roky později kapela vydala svá první alba Queen a Queen II, kde se mísily prvky heavy metalu a glam rocku. Do třetice všeho dobrého pak vydala album Sheer Heart Attack, které otřáslo mezinárodními hitparádami.  Skladba Bohemian Rhapsody z alba A Night at the Opera je populární i dnes, 50 let od svého vydání. V roce 1977 pak kapela přišla s hity We Are The Champions a We Will Rock You a stala se mezinárodním fenoménem.

Dvě lásky jeho života

Během svého života měl Freddie více partnerů, nevýznamnější však byli pouze dva z nich – Mary Austin a James Hutton. Freddie poznal Mary v roce 1969 a zasnoubili se v roce 1973. Dokonce jí věnoval i píseň Love of My Life. O několik let později už Freddie dál nemohl zapírat svoji náklonnost k mužům a oznámil Mary, že je bisexuál. Mary později vzpomínala na svoji odpověď: „Ne, Freddie, nemyslím si, že jsi bisexuál. Myslím, že jsi gay,“. Freddie v jednom z rozhovorů řekl, že žádný z jeho milenců nikdy nemohl nahradit Mary, se kterou zůstal v blízkém vztahu až do své smrti. Druhým životním partnerem byl James Hutton, kadeřník irského původu, kterého zpěvák poznal v 80. letech v gay klubu. Ve vztahu spolu byli 7 let a James stál po Freddieho boku až do jeho smrti. Po většinu Freddieho života širší svět neakceptoval gaye a bisexuály. Přitažlivost ke stejnému pohlaví byla považována za duševní chorobu, tragédii, vtip nebo dokonce kombinaci těchto tří věcí.

Svou diagnózu tajil

Kolem roku 1987 se Freddie nakazil virem HIV, nákaza propukla v AIDS. V té době proti tomuto viru bohužel neexistovala účinná léčba. Freddie přišel v minulosti kvůli AIDS o mnoho přátel a vždy doufal, že jemu se tato diagnóza vyhne. Po stanovení diagnózy se rozhodl, že si ji nechá pro sebe a podle jeho slov „nebude ostatní zatěžovat tím, že jim vypráví o své tragédii“. Jenže v roce 1990, když kapela Queen přebírala cenu za mimořádný přínos britské hudbě, si fanoušci všimli, že Freddie vypadá opravdu nemocně. Přestože se zpěvák doopravdy necítil dobře, pokračoval v práci až do svých posledních dnů. Freddie zveřejnil svou diagnózu pouhý den předtím, než 24. listopadu roku 1991 ve věku 45 let zemřel.

Tušila to delší dobu: Freddieho Mercuryho a Mary Austin pojilo silné pouto

Redakce / 26. 11. 2021

Sólo pro Freddieho

Redakce / 26. 11. 2021

Zdroje: biography.com, indiatimes.com
Úvodní foto: Profimedia

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM