Odpoledne na Expres FM /
Celý playlist
Mix

Vrh jablka jako projev náklonnosti nebo moč místo pracího prášku: Zajímavosti antiky

Avatar photo Lukáš Moravec
15. 08. 2022

Antika je považována za jedno z nejzajímavějších období lidských dějin. Přečtěte si o několika zajímavých každodenních detailech tehdejších dnů, které v seriálech či filmech ze starověku nejspíš nespatříte.

Co se dělo na veřejných toaletách a v lázních? A proč po sobě staří Řekové házeli jablky? Odpoví vám následující řádky. 

Top Gun vrací do hry akční filmy: Co dnes ale dělají jejich hlavní hvězdy Schwarzenegger nebo Stalone? 

Carlito Brigante / 11. 08. 2022

Házení jablkem po své vyvolené

Mezi lidmi je široce rozšířený omyl, že pokud někdo ve starověkém Řecku po někom hodil jablkem, tak mu tím vyznával lásku a zároveň nabízel sňatek. Hodit po někom, nebo spíše směrem k někomu jablkem ovšem nebyl projev lásky, ale spíše náznak svádění nebo flirtu. Původ tohoto zvyku se pravděpodobně nachází v příběhu o princezně Atalanté a hrdinovi Hippoménovi. Atalanté se totiž nikdy nechtěla vdát, a tak jako podmínku pro svého budoucího ženich stanovila, že ji musí předběhnout v závodě. Ten kdo s ní závod prohraje, bude sťat. Atalanté byla výborná běžkyně, a proto ji nikdo nedokázal porazit. Hrdina Hippoménes Atalanté miloval a chtěl ji získat, a tak požádal o pomoc bohyni Afrodité. Ta mu darovala zlatá jablka, která měl při závodě házet před běžící Atalanté. Ta nedokázala odolat kráse třpytivých zlatých jablek a všechny je sesbírala. Hippoménos tak vyhrál závod a získal si Atalantino srdce.

Moč jako univerzální očistný prostředek

Starověcí Římané byli na svoji dobu ohledně hygieny velice nadčasoví, zvláště ve srovnání s lidmi z pozdějšího středověku. Římané se pravidelně koupali a dokonce se natírali vonnými oleji. Dbali také na své oblečení, které pravidelně udržovali v čistotě, k tomu však používali moč. Obvykle používali svou vlastní moč, velké lázeňské domy pak tuto komoditu vykupovali od ostatních. Vzhledem k tomu, že moč obsahuje čpavek, tak má bělící a čistící účinky a Římané si těchto účinků velmi považovali. Moč byla rovněž běžně používána k výplachu úst při ústní hygieně. V dnešní době nám něco takového samozřejmě připadá nechutné, ale v porovnání se středověkem nebo i jinými starověkými národy byli Římané skutečně čistotní a hygiena byla jejich každodenní rutinou.

Mozaika z římských lázních vyobrazuje dva navzájem se mydlící muže

Veřejné toalety jako debatní klub

Veřejné toalety byly provozované státem a původně byly zdarma. Vlastní toaletu měl doma málokdo, a tak se veřejné toalety staly i společenským centrem. Každá toaleta měla přibližně 56 cm, takže lidé seděli při vykonávání potřeby těsně vedle sebe. Římané ale nebyli tak citliví na své soukromí, jako jsme my dnes, a proto si potřebu dokázali zpříjemnit konverzací nebo i obchodním jednáním. Interiér toalet byl většinou vyzdoben a byla do nich z akvaduktu přivedena tekoucí voda. Místo toaletního papíru se používala měkká mořská houba na dřevěné tyčce, která byla společná pro všechny a po použití se oplachovala vodou, jednou za čas octem kvůli dezinfekci. Ačkoli veřejné toalety určitě velice pomáhaly s čistotou a hygienou tehdejších měst, tyto samotné objekty byly samozřejmě i přes veškerou snahu značně znečištěné. Všudypřítomný poletující hmyz a pobíhající krysy často přenášely nemoci nebo infekci, a proto návštěvu těchto míst musela doprovázet opatrnost. Také proto byly veřejné záchody zasvěceny bohyni Fortuně, která měla nad návštěvníky držet ochrannou ruku.

Pět záhadných historických artefaktů

Redakce / 05. 10. 2021

Pád legendárního Concorde, při kterém zemřelo 113 lidí, ukončil éru nadzvukové civilní dopravy. Mají v budoucnu zas letadla šanci létat dvojnásobnou rychlostí?

Eliana Moravcová / 11. 08. 2022

Zdroj fotografií: Profimedia
Zdroje: talesoftimesforgotten.comsmithsonianmag.com

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM