Totally Wired /
Celý playlist
Mix

Tajemný kult voodoo: Z neškodné víry v temnou magii ho proměnil prezident

Tereza Braunová
31. 01. 2023

Věděli jste, že kult voodoo zprvu zdaleka nebyl o kletbách ani o propichování panenek špendlíky? Jeho původní směr se povětšinou obešel bez krveprolití a temné magie. Odkud se vlastně vzal a kdo stál za jeho proměnou?

Většina z nás se už při vyslovení slova voodoo poleká. Hodně lidí si pod ním představí pomstu, prokletí podivnými rituály a satanismus. Ve skutečnosti je to ale trochu jinak. Extrémní pojetí kultu voodoo mají na svědomí především scenáristé a tvůrci hororů. Původní voodoo se navíc od dob svého vzniku hodně měnilo.

Tajuplné výlety po Čechách: Vyčistěte si hlavu na soutoku Vltavy a Labe, načerpejte energii na bájném Řípu

Roman Zahrádka / 28. 01. 2023

Jak to všechno začalo

Tolik obávané voodoo pochází ze západní Afriky. Podle pověsti za ním stojí náboženský kult zvaný vodun. Slovo vodun v překladu znamená duch, božstvo či nadpřirozená mocnost. Náboženství vodun spočívalo ve víře, že nadpřirozené bytosti obývají předměty a přírodniny, které dokážou ublížit, ale mohou také chránit před případným nebezpečím.

Za pána stvořitele považovali afričtí domorodci Nana Baluku, jehož uctívali rituály spjatými s počasím a přírodními živly. Klaněli se Slunci a Měsíci, považovali se za příbuzné hvězd. S modlitbami se obraceli na duchy mrtvých, o kterých se domnívali, že jim prosby vyplní.

Do světa s domorodci

Mnozí afričtí domorodci, kteří věřili v kult voodoo, byli nedobrovolně v 18. století zotročeni a převezeni na americký kontinent za prací. Jejich víra se pochopitelně přistěhovala s nimi. Na americkém kontinentu v tu dobu žili jeho původní obyvatelé. Ti měli vlastní katolické tradice, pověry a magické rituály, které se postupně začaly mísit s náboženskými zvyky domorodých Afričanů. Jejich pomícháním vzniklo v americkém městě New Orleans náboženství voodoo, které je dodnes známé i jako voodoo-katolicismus.

Voodoo věřilo v dobré duchy

Zpočátku ve voodoo nešlo o krveprolití ani o zapichování špendlíků do látkových panenek. Základem víry byla představa, že do osudu nezasahuje pouze Bůh, ale také dobří duchové. Spojení s nimi měly zprostředkovat některé rituály, zajímavé tanečky, hraní na hudební nástroje, zpěv a kontakt s některými zvířaty, které pro jejich vlastnosti považovali věřící za symbolické. Mezi ně patřili třeba hadi. Na krvavé oběti, které měli umožnit kontakt s duchy a přírodou, aby se vyplnily modlitby, zprvu docházelo málokdy. Většinou mezi ně patřily slepice a domácí kur. Pověstné voodoo oltáře byly vyráběny z kamenů a hlíny a zdaleka nevypadaly tak děsivě jako ty, které nám ukazují tvůrci na filmovém plátně.

Pro Haiťany bylo symbolem svobody

Pro obyvatelé Haity bylo voodoo zpočátku symbolem svobody. Francouzi, kteří Haity ovládali, se snažili onen kult potlačit, to se jim ale nedařilo a vedlo to k nepokojům. Ty vyústili ve velký válečný konflikt v roce 1791, kvůli kterému vyznavači voodoo vykonali rituál pro přivolání nebezpečného ducha Ioa. Když Haiťani zvítězili v boji s Francouzi, zásluhy za vítězství tamní obyvatelé připisovali právě mocnému duchovi a síle vyvolané kultem voodoo. Věřili, že jim pomohly zbavit se okupantů a stát se svobodnými.

 

Za zlo ve voodoo mohou kadeřnice a prezident

Za projevem negativní moci voodoo stojí kadeřnice a katolička Marie Catherine Laveau z Louisiany v USA. Žena se v 19. století rozhodla v sobě probudit temnou stránku. Dala se na černou magii a chystala nebezpečné obřady. Marie dokázala lidi uhranout, proklít i začarovat. Přestože měla i léčitelské schopnosti, jednu ze svých praktik — kult voodoo přesměrovala na stranu zla. V souvislosti s její podobou této víry se dalo hovořit o pití krve, hadech a v neposlední řadě o hadrových panenkách představujících člověka. I když panenky ještě lidi neodsuzovaly k věčnému prokletí, protože je měly vyléčit z různých chorob, lidé už se na voodoo začali dívat jinak. V podání Laveau nahánělo hrůzu. V domě měla hodně svíček, oltářů, obrazů se svatými a předměty na ochranu domácnosti před duchy.

A Marie Catherine Laveau nebyla jediná, kdo posunul vnímání voodoo nebezpečným směrem. Prezident Haity François Duvalier se ve 20. Století považoval nejen za mocného politika, ale také mága. K voodoo se veřejně hlásil, dělal mu mezi lidmi „reklamu“ a netajil se tím, že ho sám praktikoval. Na protivníky sesílal různé kletby a černou magii. Vladaři s chutí po absolutní moci pomáhalo voodoo udržet v zemi trvale strach a diktátorský režim. Podle pověr se údajně během své vlády koupal ve vaně s černým kloboukem a u toho hledal odpovědi na politické problémy ve zvířecích vnitřnostech.

Jak je to s voodoo dnes?

Za děsivou pověst voodoo může také hororová fantazie spisovatelů a scénáristů. Dodnes je však obestřeno záhadami. Náboženský kult zcela nevymizel, v místě, kde došlo k jeho největšímu rozmachu v New Orleans v USA, ho někteří praktikují dodnes. Voodoo se už ale vrací ke svému původnímu účelu. Věřící se soustředí na propojení s přírodou, usilují o napojení se na předky a duchy, provádějí rituály, které mají druhým pomáhat a pozitivně nasměrovat jejich životy.

I když jde většinou o soukromé, individuální obřady, najdou se místa, kde vám poradí, jak voodoo správně praktikovat. V New Orleans se nachází jediný oficiální duchovní chrám voodoo pro věřící. Kromě toho je ve Francouzské čtvrti historické muzeum voodoo, kde se dozvíte více o jeho minulosti. Ve městě se nachází i několik obchodů s vodoo předměty.

Slavní a nadpřirozeno: Kesha měla poměr s duchem, Keanu Reeves viděl levitující předměty, v domě Courteney Cox strašilo

Kristýna Ševčíková / 11. 01. 2023

Lvi mají autoritu, Vodnáři inspirují: Kdo je nejlepší šéf podle horoskopu?

Tereza Braunová / 24. 01. 2023

Zdroje: frenchquarter.com, nationalgeographic.com, neworleans.com
Zdroj fotografií: freepik.com

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM