Mix

Seriálový hit The Last Of Us: Vědci promluvili o tom, jak moc je reálný jeho příběh

Avatar photo Eva Zajícová
03. 03. 2023

Seriál The Last Of Us se těší velké popularitě. Při jeho sledování asi leckoho napadne, zda je vůbec reálné, aby se pandemie hub, jakou vidíme v seriálu, někdy stala realitou. Touto otázkou se zabývají i vědci. K jakému závěru došli?

Devítidílná série vysílaná na HBO slaví nebývalý úspěch. Je natočena na motivy postapokalyptické hry, která se stala naprostým hitem – zařadila se mezi nejprodávanější hry v historii. Hlavní postavou hry i seriálu je dospívající dívka Ellie, která se snaží přežít v nehostinném světě, který sužuje pandemie parazitické houby Cordyceps. Ta lidi mění v oživlé mrtvoly, jejichž nervový systém ovládne, a následně se snaží, aby tuto nákazu šířili dál. Krvelační zombie jsou nakonec v převaze, proti nim stojí přeživší lidé. Jedním z nich je i Joel, který se dozvídá o tom, že by hlavní hrdinka Ellie měla být údajně vůči nemoci imunní. Po setkání s Ellie tito dva vytvoří nerozlučnou dvojici, která putuje po Spojených státech amerických s nadějí, že díky Ellie najdou někoho, kdo vytvoří lék na zákeřnou chorobu. V současné době každou epizodu seriálu sleduje odhadem alespoň 15 milionů diváků, první díl zhlédlo již více jak 22 milionů diváků. Není tedy překvapením, že stejně jako hra se dočkala pokračování, i seriál čeká druhá řada.

Proč má v názvu šunku a kdo ho vlastně vymyslel: Zajímavosti o všemi milovaném hamburgeru

Eliana Moravcová / 28. 02. 2023

Jak moc je reálné, že by se tento příběh stal realitou?

Při hraní hry či sledování seriálu The Last Of Us si řada z nás určitě položila otázku, jak moc je reálné, že by se tento příběh stal realitou. Pokud jste doufali, že tvůrci „vařili z vody“, seriál nemá žádný reálný základ a pandemie podobná té seriálové by nikdy v budoucnu lidstvo zasáhnout nemohla, jste na omylu. „Pandemie hub je rozhodně možná,“ tvrdí Norman Van Rhijn, mykolog zkoumající houbové infekce, který působí na univerzitě v Manchesteru. Může nás však uklidňovat fakt, že v současné době není znám druh houby, který by představoval bezprostřední hrozbu pro lidstvo. Obecně tohoto typu infekcí sice přibývá, jejich léčba je náročnější, ale pandemie zatím nehrozí.

V seriálu můžeme vidět houbu zvanou Cordyceps, která skutečně existuje. Nenapadá však lidi, ale mravence a další hmyz. Svou oběť ovládne, donutí vylézt nahoru, a z tohoto místa uvolňuje spory, které se snaží rozšířit co nejdál. Dobrou zprávou je, že teplotu lidského těla by tato houba nepřežila. Toto je tedy fikce, existují však ale typy hub, které nás mohou ohrozit více. Například ty, které obsahují takzvaný psilocybin, který dovede navodit dezorientaci, euforii a změnit smyslové vnímání.

Mrtvý mravenec napadený houbou Cordyceps

Hrozbou jsou zcela jiné druhy houbových infekcí

Co si zatím vědci neumí představit, je přenos infekce tohoto typu na člověka. Existuje prý spousta překážek, které by musely být překonány. Pokud se budeme bavit o seriálové houbě Cordyceps, tam by byl přenos skutečně velmi obtížný už jen tím, jak moc se tito dva hostitelé liší. „Ve světě infekčních nemocích však nikdy neříkej nikdy,“ říká Tom Chiller, specialista na nemoci způsobené houbami působící v americké CDC. Stejně jako v seriálu, ani v reálném světě nemáme vakcínu proti houbovým infekcím. Existují sice různé typy léků, ale i tak je těžké s tímto typem nemoci bojovat. Stává se, že si houba vyvine silnou rezistenci vůči antimykotikům, léčba pak ztrácí na účinnosti.

Problémem je i globální oteplování. Pokud si vybavíte úvodní scénu seriálu, mluví se tam o tom, že by globální oteplování mohlo vést ke vzniku jakéhosi houbového superpatogenu. Někteří vědci se domnívají, že tato hrozba by mohla být reálná, jako příklad uvádějí houbu s latinským názvem Candida auris, jejíž ohniska se objevila v roce 2010 na třech kontinentech současně a nezávisle na sobě. Určitá část vědců si myslí, že je za tím nárůst globální teploty a také se obávají, že se houby začínají přizpůsobovat vyšším teplotám, tudíž by v budoucnu mohlo hrozit, že budou schopny přežít a rozmnožit se uvnitř lidského těla. V současné době jsou to ale pouhé spekulace.

The Last Of Us nadchne hráče i ty předlohou nepolíbené: Nadšená fanouškovská recenze seriálového hitu

Barbara Hacsi / 23. 01. 2023

Spojovatelka, lampář, svačinářka: Povolání, která už dávno zanikla

Tereza Braunová / 01. 03. 2023

Zdroje: Game Star, Forbes, Insider
Foto: HBO 

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM