Mix

Nestárnoucí herec oslavil 60: Tom Cruise zažil dětství s otcem despotou, na začátku kariéry zakusil odmítání

Tereza Braunová
Tom Cruise snad nestárne. To mohli na vlastní oči posoudit i návštěvníci filmového festivalu v Cannes, kde v květnu proběhla premiéra filmu Top Gun: Maverick. Foto: Profimedia
07. 07. 2022

Oblíbený herec z akčních filmů oslavil před nedávnem 60. narozeniny. Právě tento věk by mu ale hádal nejspíš jen málokdo. Hvězda Top Gunu i mnoha dalších akčních filmů to ale neměla vždycky tak snadné. Kromě nelehkého dětství, nebyla ani cesta za slávou pro herce vůbec jednoduchá. Jak se vypořádal s hořkým odmítnutím filmových režisérů a proč se v dětství pořád stěhoval? Zjistěte, jaké byly počátky kariéry tohoto oblíbeného a legendárního herce.

Americký herec a producent Tom Cruise patří mezi hvězdy stříbrného plátna už téměř 40 let. Přesto se tento, i podle jeho kolegů, skromný a přátelský herec stále nedočkal jednoho z nejprestižnějších hereckých ocenění v podobě Oscara. To je k podivu i vzhledem k množství úspěšných, nejen divácky, ale dokonce také kritiky oblíbených filmů, které natočil. A stejně jako cesta za hereckou cenou, ani začátky filmové kariéry úspěšného herce nebyly vůbec snadné. Málokdo ví, že měl herec v důsledku dyslexie problémy s učením, a že se nejdříve setkal s kritikou a odmítnutím režisérů.


Nesnadné dětství

Pokud byste si mysleli, že legendární herec, jako je Tom Cruise, musel mít už od dětství lehký život, jste na omylu. Tom je ze čtyř sourozenců, má tři sestry. Jeho rodina se kvůli pracovnímu vytížení otce, který pracoval jako elektroinženýr, neustále stěhovala z města do města. Už to oblíbenému herci muselo znesnadňovat dětství s navazováním stálých přátelství nebo navštěvováním známé školy. Navíc ani jeho vztah s otcem nebyl podle někdejšího vyjádření herce ideální. Tom ho totiž kdysi popsal jako despotu a zbabělce se sklony k násilí. Byl pro něj častým zdrojem pocitů úzkosti a smutku. Údajně ho silně káral za každou maličkost, pro tělesné tresty nešel daleko a navíc si podle Toma hledal i záminky, aby k nim mohlo dojít. Není se čemu divit, že právě na své dětství herec nerad vzpomíná.

Kočovné dětství a nedostatek přátel ale nebyly jedinými problémy hercova mládí. Měl totiž dyslexii, což mu způsobovalo problémy s učením. Jediné, co Toma proto ve škole naplňovalo, byla tělesná výchova a sport. A právě v tom se našel i později jako hrdina akčních filmů. Už od mládí měl totiž sen stát se hercem, hned po vystudování střední školy v roce 1980 se tak přestěhoval do New Yorku s jasným plánem: Stát se hvězdou filmového plátna. Odtud se ale zanedlouho přestěhoval do Los Angeles, kde zkoušel mnoho hereckých konkurzů.

Průlomovým byl pro Toma film Riskantní podnik z roku 1983. Foto: Profimedia

Průlom v Hollywoodu

Podobně jako dětství, ani začátky kariéry nebyly pro Toma Cruise zrovna jednoduché. Na začátku se totiž namísto úspěchů setkával s častým odmítnutím televizních režisérů. Zlom přišel až s jeho první menší, ale významnou rolí ve filmu Endless love v roce 1981. Následovalo pár dalších obsazení v čele s dramatem Taps ze stejného roku. V něm hrál po boku dalších herců, zejména dnes také legendárního Seana Penna. A právě zde si ho, i když šlo o malou roli, všimla řada kritiků. Tento fakt mu potom otevřel cestu k dalším rolím.

Akčním rolím se Tom Cruise rozhodně nevyhýbá, zde coby Jack Reacher. Foto: Profimedia

Úspěšné akční role

Za vůbec první film, ve kterém Tom Cruise dostal šanci projevit svůj herecký talent naplno, je považován snímek Riskantní podnik (Risky Business). Šlo o komedii, která se stala zásadním a hlavním milníkem v jeho kariéře. Film se dostal až do milionových zisků, což Cruisovi výrazně pomohlo s dalšími hvězdnými obsazeními a vyneslo ho to na cestu bohatství a slávy. Jeho talentu si totiž po uvedení filmu všimli bratři Scottové, kteří tehdy skutečnou hereckou kariéru mladého herce pomohli správně odstartovat.

Natočili s ním nejdříve snímek Legend a pak nezapomenutelný akční film z leteckého prostředí Top Gun (1986). A právě role sebevědomého pilota Petea Mavericka Mitchella sedla Cruiseovi natolik, že se mu stala osudnou. Před nedávnem se totiž představil ve filmu Top Gun: Maverick (2022), který v současnosti trhá divácké rekordy. Zdaleka ale nejde o jediný hercův výrazný charakter. Exceloval například také v Rain Manovi, celé sérii Mission Impossible a mnoha dalších akčních bijácích. A je možné, že další akční filmy budou brzy následovat. Tom Cruise je totiž nejen podle slov jeho hereckých kolegů očividně ve skvělé kondici a na čerstvých šedesát rozhodně nevypadá.

Klipy podle slavných filmů

Pavel Kučera / 10. 06. 2022

Legendární seriál M*A*S*H oslaví padesátiny. Co o něm nevíte? První díl byl zklamání, filmaři si nejvíc cenili Alana Aldu

Redakce / 22. 05. 2022

Zdroje: fdb.cz, zivotopis.osobnosti.cz
Foto: profimedia.cz

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM