Nejlepší hudba ve městě /
Celý playlist
Mix

Legendární seriál M*A*S*H oslaví padesátiny. Co o něm nevíte? První díl byl zklamání, filmaři si nejvíc cenili Alana Aldu

Redakce
Kdo nezná divácky oblíbený seriál M*A*S*H plný vytříbeného a někdy trochu drsného vojenského humoru, o hodně přichází. Není se čemu divit, že oblíbený seriál o vojácích zaujal hned několik generací, a přestože od jeho prvního uvedení na obrazovky letos uběhne 50 let, těší se oblibě i nadále. I přesto, že si myslíte, že seriál dobře znáte, určitě se může najít něco, co jste o něm ještě nevěděli. Tak schválně, víte, co znamená zkratka M*A*S*H nebo kdo dostal nejvíce zaplaceno?
22. 05. 2022

Radar, Hawkeye nebo Margaret alias Šťabajzna… To jsou jen jedny z několika hlavních postav, které na televizní obrazovce dodnes dokáží rozesmát tisíce lidí po celém světě. Čím si jejich postavy získaly diváky a kdo z nich se objevil v každém díle? Zjistěte to nejzajímavější o celém kultovním seriálu z prostředí vojenského tábora a polní nemocnice.

Neuvěřitelně rozmazlené celebrity: Kdo vyžadoval okvětní plátky růží v záchodové míse a kvůli komu se předělával celý hotelový pokoj?

Co znamená zkratka M*A*S*H?

M*A*S*H je seriál z vojenského prostředí a právě po něm je také pojmenován. Možná ne všechny jeho diváky však napadne, co vlastně název znamená. M*A*S*H znamená v angličtině Mobile Army Surgical Hospital, jedná se tedy o zkratku pro mobilní armádní chirurgickou nemocnici. Oproti skutečné polní nemocnici se ale ta seriálová mírně lišila. Ve skutečné nemocnici M*A*S*H totiž sloužilo 10 lékařů, 12 sester a nacházelo se v ní 200 lůžek. V té v seriálu byl personálu i lůžek výrazně menší počet. Rozdíl byl i v mobilizaci polní nemocnice. Zatímco opravdová armádní nemocnice se během války stěhovaly až třicetkrát, seriálový M*A*S*H se během války stěhoval jen párkrát, což se od reality značně lišilo. A seriálová polní nemocnice se navíc v seriálu musela podle nařízení tvůrců objevovat dostatečně často. Herec Alan Alda měl dokonce ve své smlouvě nastavenou podmínku, že se v každém díle musí objevit minimálně jedna scéna z operačního sálu. Důvodem měla být snaha scénáristů, aby seriál opravdu odrážel tehdejší hrůznou válečnou realitu.

Chyby v seriálu

Jak už to tak bývá, filmoví tvůrci jsou také jenom lidé, a právě proto se ani scénáristé nevyhnou chybám nebo spíše menším nesrovnalostem při natáčení. A je tomu tak i v seriálu M*A*S*H, kde si pozorný a věrný fanoušek mohl všimnout hned několika. Mezi zajímavou chybku, která se i přes snahu tvůrců vloudila je například odlišné jméno jedné z postav. Doktor Sidney Freedman se totiž v prvním díle seriálu jmenoval Robert Freedman. Další nesrovnalostí v seriálu bylo to, že Hawkeye nejdříve v několika prvních sériích mluvil o své sestře, třeba ve svých dopisech otci, kde psal, že líbá mámu a sestru. Později ale postava Hawkeyeho začala tvrdit, že je jedináček, a že jeho matka zemřela, když byl malé dítě a jeho otec se už nikdy neoženil.

Nástupce neúspěšného filmu

Další zajímavostí je, že seriál M*A*S*H byl natočen až po pokusu o zfilmování knižní předlohy s názvem M*A*S*H Goes To Maine v podobě filmu, který se ale nesetkal s velkým úspěchem. A právě ani od seriálu, jehož první díl byl odvysílán v září 1972, neměli novináři ani veřejnost velké očekávání a nejprve mu předpovídali nevalný úspěch. Například časopis Times tenkrát po odvysílání jeho prvního dílu označil celý seriál za největší zklamání sezóny. A ani po odvysílání několika prvních epizod neměl seriál zrovna na růžích ustláno. Sledovanost prvních dílů nebyla příliš slavná a dokonce se mluvilo o tom, že seriál skončí. Nakonec ale dostali tvůrci po natočení 13 dílů objednávku na další dva díly. V sedmnáctém díle pak došlo k průlomu a seriál se začal těšit divácké oblíbenosti, která mu už zůstala.

Nejobsazovanější herec v seriálu? Přece Hawkeye

I když možná máte jako pravidelný divák seriálu pocit, že všechny hlavní postavy seriálu M*A*S*H dobře znáte, protože se v něm objevovaly pravidelně a pořád, není to tak docela pravda. Žádný z oblíbených herců se totiž neukázal v každém díle, až na jednoho… Alan Alda alias Hawkeye, se jako jediný ze všech objevil úplně ve všech dílech seriálu. A byl za to také náležitě odměněn. Jeho honorář svou výší předčil všechny jeho herecké kolegy. Není se čemu divit. Údajně totiž nejprve prohlašoval, že s natáčením seriálu skončí. Když se ale značně zvýšila jeho výplata z natáčení, tuto větu už od něj nikdo neslyšel.

Scény scifi filmů jako výplody fantazie: Temný měsíc, stav beztíže a další. V čem se snímky o vesmíru vymykají realitě?

Seriál časem začal skutečně vydělávat a i přes pomalý rozjezd pilotního dílu s každým dalším dílem zvyšoval také své nároky na rozpočet. Zatímco první epizoda seriálu vyšla štáb na 250 tisíc dolarů, natáčení poslední série už bylo podstatně nákladnější. Jeden díl vyšel filmaře přibližně na 600 tisíc dolarů, přitom celou třetinu z toho tvořila právě výplata Alana Aldy. Ostatní herci ale museli být trochu skromnější. Na začátku natáčení byl honorář představitelů hlavních rolí deset tisíc dolarů, pro herce vedlejších postav to bylo 5 tisíc dolarů.

Zdroj: kinobox.cz

Zdroj foto: Wikimedia commons / Public domain



Diskuze



Vstoupit do diskuze

Sdílejte





Další na Expres FM