Expres Drive /
Celý playlist
Mix

Jednou bude trvat den 25 hodin: Své hodinky však ještě nevyhazujte

Avatar photo Eliana Moravcová
26. 01. 2023

Podle vědců budou jednoho dne trvat dny na Zemi 25 hodin. Může za to zpomalující se oběžná dráha. Pokud se však chystáte své hodinky vyhodit do koše a pořídit si nové s 25 čísly na ciferníku, ještě s tím počkejte. Jednak se takové hodinky ještě nevyrábí a navíc nás prodloužení dne čeká až za 200 milionů let. 

Často lidé tvrdí, že by potřebovali, aby byl den alespoň o hodinu delší. Tým astronomů však zjistil, že se to jednoho dne ve velmi vzdálené budoucnosti stane realitou. Podle nich se totiž oběžná dráha Země každých 100 let zpomalí o téměř dvě milisekundy. Pokud bude zpomalování pokračovat stéle stejným tempem, očekává se, že Země nakonec bude mít dny prodloužené o jednu hodinu. Zatím si na delší dny ale počkáme, jelikož i získání pouhé jedné minuty zabere více než 6,7 milionu let. Navíc odhady o prodlouženém dnu vychází z předpokladu, že by geofyzikální síly působící na rotaci Země byly konstantní po celou tu dlouho dobu, což se nemusí nutně stát. 

Opáčko z přírodopisu: Jaký savec je nejrychlejší a k čemu má klokan ocas?

Kristýna Ševčíková / 26. 01. 2023

Výzkum byl neuvěřitelně složitý

Leslie Morrison je astronom a spoluautor studie, která byla následně publikována v časopise Proceedings of the Royal Society. Morrison se svým týmem prošli více než 3000 astronomických záznamů, aby dospěli k finálnímu výsledku zpomalení – tedy 2 milisekund za jedno století. Ačkoliv je zpomalování oběžné dráhy dlouhodobě známým faktem, Morrison poskytl první studii s konkrétním odhadem zpomalení. Morrison spolu s výzkumníky z Durhamské univerzity a britského Nautical Almanac Office shromáždili data o astronomických událostech od roku 720 před naším letopočtem až do roku 2015. Prošli tak záznamy v rozmezí 2735 let. Přitom nejstarší záznamy byly napsány na babylonských hliněných tabulkách klínovým písmem, některé zas pocházely ze starověkých řeckých textů, další zas z Číny, středověké Evropy či arabské oblasti. 

Země už se zpomalila

Podle nejstarší zjištěné události, úplnému zatmění Slunce, ke kterému došlo v roce 720 př. n. l., pozorovali astronomové tento jev na místě v Babylonu, což je dnešní Irák. Dnešní astronomové však předpověděli, že zatmění mělo byt vidět až někde v západním Atlantském oceánu. Díky tomuto nesouladu zjistili, že Země se od 8. století př. n. l. již postupně zpomalila. Celkově se rotace Země za posledních 2740 let zpomalila o šest hodin, což může znít jako velké zpomalení. Ve skutečnosti se však doba dne prodloužila asi o 1,78 milisekundy, což je opravdu zanedbatelný čas. 

Fotbalový zápas, který odstartoval válku: Obětí byly tisíce na obou stranách

Eliana Moravcová / 25. 01. 2023

Poznejte jediného nesmrtelného tvora na světě a další úžasné zázraky zvířecí říše

Eliana Moravcová / 22. 01. 2023

Zdroje: geologyin.com, royalsocietypublishing.org
Zdroje fotografií: Pixabay a Profimedia

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM