Ranní klub /
Celý playlist
Mix

Jaký má smysl být naživu, ptala se nejstarší žena na světě, než ve svých 128 letech zemřela

Avatar photo Eliana Moravcová
17. 04. 2023

Jihoafričanka Johanna Mazibuko byla údajně nejstarší ženou na světě. Zemřela letos v březnu v neuvěřitelných 128 letech, 129. narozeniny by oslavila v květnu. Jen pár měsíců před svou smrtí přitom přemítala, proč je vůbec stále naživu. Přečtěte si pozoruhodný příběh ženy, která prožila tři století.

Johanna se narodila 11. května roku 1894 jako nejstarší z 12 dětí. Její datum narození měly podle jejích nejbližších potvrzovat dokumenty, které vlastnila. Vyrůstala na kukuřičné farmě a nikdy nechodila do školy. Nikdy se tak nenaučila číst ani psát.

Pozoruhodný příběh za silným snímkem: Fotograf zachytil dramatickou záchranu života

Eliana Moravcová / 30. 03. 2023

Desítky potomků

„Na farmách se nám žilo tak dobře. Tehdy nebyly žádné problémy,“ řekla v jednom z rozhovorů. „Vyrostla jsem zdravě, jedla jsem převážně divoký špenát a čerstvé mléko. Teď jím moderní jídlo. Zvykla jsem si, ale chybí mi jídlo, na kterém jsem vyrostla,“ posteskla si Mazibuko. Vzpomínala také na zážitek z dětství, kdy jejich farmu napadly kobylky: „Byly tam jedny, které jsme mohli chytit a sníst. Bylo to, jako byste jedli maso. Mohli jsme je osmažit a jíst je takhle samotné.“ Ačkoliv si nepamatovala přesné datum, provdala se kdysi za staršího vdovce Stawana Mazibuko, který vlastnil krávy, ona pak vyráběla z jejich mléka máslo. Vedla s ním prý šťastný život, manžel se o ni staral a ujišťoval se, že nic nepotřebuje. Měli spolu sedm dětí, z nichž jsou dvě stále naživu. Naživu jsou i tři z jejích nejmladších sourozenců. Mazibuko má více než 50 vnoučat a pravnoučat.

Přemítala o smyslu života

Pár týdnů před svou smrtí byla Johanna převezena do nemocnice kvůli prodělané mrtvici. Po dvou týdnech byla propuštěna a o tři dny později zemřela doma. Jen pár měsíců před svou smrtí přitom přemýšlela nad smyslem své existence. „Jsem ohromena tím, proč jsem po tolika letech stále tady. Proč jsem tady? Lidé kolem mě umírají,“ řekla. „Jaký má smysl být naživu? Jen tu sedím a nic nedělám,“ dodala. 

Johanna Mazibuko měla působivý život a prožila významné historické události. Přežila obě světové války i dvě globální pandemie (španělskou chřipku a Covid-19). Byla naživu, když zemřela britská královna Viktorie, její nástupce, král Eduard VII., ale  V., Eduard VIII., Jiří VI. a Alžběta II. Dožila se i vlády současného krále Karla III. Během jejího života vzlétlo první letadlo, do vesmíru se dostala první raketa, byl vyroben první mobilní telefon, první televize, vznikl internet a stále žila, když se na trhu objevili i dotykové chytré telefony, chytré televize či umělá inteligence.

Poznejte 101letou módní ikonu: Iris Apfel má přes svůj věk energie na rozdávání

Eliana Moravcová / 23. 01. 2023

Speciální lekce tance dorazily do Česka: Jsou pro všechny bez ohledu na věk nebo fyzičku, navíc zadarmo

Pavlína Kosová / 08. 04. 2023

Zdroj: dailymail.co.uk
Úvodní foto: Africa Facts Zone

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM