Ranní klub /
Celý playlist
Mix

Hodný strýček, převaděč i sériový vrah, jehož hlava je vystavena v policejním muzeu: Seznamte se s Hubertem Pilčíkem

Avatar photo Lukáš Moravec
31. 08. 2022

Milovník přírody a zejména lesů, který měl ve svém bydlišti velmi dobrou pověst, skrýval děsivé tajemství. Převaděč Pilčík, jehož oběti nikdy nedošly do cíle za vysněnou svobodou, je možná vrah s nejvíce oběťmi v Československu.

Pilčík se narodil roku 1891 v Hrozenkově a o jeho dětství není moc záznamů. Jako mladý často měnil práci, až se nakonec usadil ve Škodových závodech, kde již zůstal a pracoval zde jako zámečník. Okolím, zejména svými sousedy v Senci u Plzně, byl velice oblíbený, a dokonce se mu říkalo „strýček Hubert“ pro jeho zdánlivě klidnou a milou povahu a silnou lásku k přírodě.

Strýček Hubert vám pomůže

Po únoru roku 1948, kdy moc ve státě převzali komunisté, se mnoho lidí rozhodlo k emigraci. Legálně emigrovat nebylo nijak jednoduché, a tak se ke slovu dostávali převaděči, kteří se vyznali v pohraničí a většinou za úplatu své zájemce převáděli přes přísně střežené hranice. Jedním z převaděčů byl i Hubert Pilčík.

Někteří převaděči lidem pomáhali utéct z dobré vůle, tedy zdarma. Našli se i provokatéři, kteří spolupracovali s režimem a kteří své klienty zavedli přímo do rukou pohraničníků. Pilčík, ačkoliv si nechával za své služby platit, byl považován za důvěryhodného a zkušeného převaděče, který se díky svým častým toulkám v přírodě v pohraničí vyzná. Dodnes není znám přesný počet jeho obětí, protože s vyšetřovateli po svém zadržení příliš nespolupracoval, ale jisté je, že několik lidí, zejména těch méně majetných, skutečně převedl. „Strýček Hubert“ totiž vraždil zejména kvůli zisku. Nechal si předem zaplatit za převedení a následně svou oběť v odlehlých lesích zavraždil a okradl.

V Muzeu Policie České republiky najdete expozici věnovanou Hubertu Pilčíkovi. Foto: Milan Kammermayer / CNC / Profimedia

Dopadení a děsivý nález

K Pilčíkovi přivedla tehdejší vyšetřovatele náhoda. Emanuel Balley a jeho dcera Renata patřili k obětem, které se mu podařilo prokázat. Balleyho omráčil, polil hořlavinou a zapálil. Renatu uškrtil provazem a zahrabal v pískovně, kde ji po nějaké době našly děti. Obě oběti se podařilo identifikovat a s pomocí příbuzných bylo možné dohledat muže, jehož znali pouze jako „Strýčka“. Po následném zadržení v roce 1951 a domovní prohlídce našli u Pilčíka množství osobních věcí, oblečení, šperků a dokonce i několik zbraní. Nejhorší překvapení na vyšetřovatele čekalo v kozím chlívku, kde nalezli dvanáctiletou neteř Renaty Balleyové Danielu, kterou tam Pilčík držel připoutanou k dřevěné desce a kde ji pohlavně zneužíval a mučil. Pilčíkovi se podařilo prokázat pět vražd, ale nebyl za ně nikdy odsouzen, protože spáchal ve své cele v Borské věznici v Plzni sebevraždu oběšením. Je pravděpodobné, že skutečný počet obětí je o dost vyšší, ale zahraniční spolupráce při hledání pohřešovaných byla velice problematická a pravdu si Pilčík odnesl s sebou do hrobu. Pilčíkova hlava byla po jeho smrti z dodnes neznámých důvodů oddělena od těla, naložena do lihu a uložena v budově Ústavu soudního lékařství v Plzni, odkud byla teprve nedávno převezena do Muzea Policie České republiky v Praze.

Poznejte nadprůměrně inteligentního vraha Vladimíra Tekverka, gentlemana z Prahy

Redakce / 17. 06. 2022

Reálné zločiny: George Hennard a další nelítostní zabijáci, kteří za sebou při svém běsnění nechali desítky mrtvých

Redakce / 19. 05. 2022

Úvodní foto: Jiří Černohorský / CNC / Profimedia
Zdroje: kriminalistika.eusecuritymagazin.czl

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM