Hudba na prvním místě / Music First /
Celý playlist
Lifestyle

Kam na výlet: Ve Zlínském kraji se můžete vydat po stopách geniálního podnikatele i Cyrila a Metoděje

Avatar photo Michal Plšek
15. 09. 2023
Nechce se vám číst? Článek si můžete i poslechnout

Od začátku prázdnin vám v naší rubrice hashtag #nebududoma nabízíme tipy na turistické cíle v celé České republice. Tentokrát nás naše cesty zavedou na samý východ naší země, do Zlínského kraje.

Zážitky z vašich výletů za poznáním, odpočinem i zábavou můžete sdílet na sítích s hashtagem nebudu doma. Starší díly plné tipů na výlety do všech koutů naší země najdete na našem webu.

Kam na výlet: Moravskoslezský kraj nabízí Ocelové město jako z verneovky i moderní automobilku

Michal Plšek / 23. 08. 2023

Po stopách geniálního podnikatele

A když se řekne Zlín, rovnou nám k tomu naskočí Baťa! Dělnické domky, areál bývalé továrny s mrakodrapem, který ukrývá i legendární šéfovský výtah nebo památník Tomáše Bati, který byl v roce 2019 otevřen po náročné rekonstrukci – to jsou jen některá z míst, kde narazíte na stopy geniálního podnikatele. Vaše kroky mohou vést i do zlínské zoo, která je po té pražské druhou nejoblíbenější. Místní specialitou je hlazení rejnoků, mají tu ale i slony africké, lvy, žirafy nebo lenochody. Pokud chcete vidět pozůstatky socialistického hospodářského zázraku, vyrazte z krajského města do nedalekých Slušovic. Potom možná budete mít chuť na něco ostřejšího, což si můžete dát vedle ve Vizovicích!

Baťovské domky ve Zlíně

Nejlépe vyhřáté pivo

Za relaxací vyrazte do Slavičína. Nejlépe vychlazené pivo prý najdete na sedmém schodu, nejlépe vyhřáté pivo zase v lázních na tamním Zámku Wichterle. Ubytovat se můžete v klasickém nebo stylově zařízeném zámeckém pokoji, kde zakusíte tu pravou romantickou atmosféru. Tu umocňuje zimní zahrada a terasa na grilování s výhledem do parku. Ve wellness vás čekají procedury v pivních lázních, po kterých navíc následuje pivovarská večeře. Hotel se stal vítězem soutěže Czech Hotel Awards v kategorii 4* hotelů ve Zlínském kraji.

Lázeňské procedury i hon na četníky  

Lázeňské procedury nebo jen procházku po kolonádě si užijete v Luhačovicích. Najdete tam i Jurkovičův dům, tedy stavbu podle návrhu legendárního architekta Dušana Jurkoviče, který je podepsaný i pod rozhlednou v Rožnově pod Radhoštěm nebo útulnami Libušín a Maměnka na Pustevnách. Milovníci retro seriálu Četníci z Luhačovic pak mohou v lázeňském městě hledat místa, která znají z televize.

Za Cyrilem a Metodějem

Milovníci historie si přijdou na své na Velehradě, jednom z nejvýznamnějších poutních míst v České republice, které je spojené s cyrilometodějskou tradicí. Místní cisterciácký klášter – první na Moravě – tu vznikl ve 12. století, současnou podobu má areál od století osmnáctého.

Pod rybník na Velké Moravě

Do dob Velkomoravské říše se vrátíte v Archeologickém skanzenu s vyhlídkovou věží a replikou kostela z 9. století. Raritou je projekt Živá voda. Projdete proskleným tunelem pod hladinou velké sladkovodní tůně se sumci, kapry, líny, candáty a dalšími rybami a vodními živočichy. Obojí najdete v Modré u Velehradu.

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM