Ranní klub /
Celý playlist
Lifestyle

Kam na výlet: Moravskoslezský kraj nabízí Ocelové město jako z verneovky i moderní automobilku

Avatar photo Michal Plšek
23. 08. 2023

Naše rubrika #nebududoma vám každý týden dává tipy na výlety po Česku a ani tentokrát neuděláme výjimku. Zveme vás do Moravskoslezského kraje. Samozřejmě, že i na severovýchodě České republiky najdete hrady, zámky, historická centra nebo panenskou přírodu Beskyd, ale když se řekne Moravskoslezský kraj, určitě každému z nás rovnou naskočí doly, hutě, továrny. 

Budete-li sdílet své zážitky se svými přáteli na sítích, budeme rádi za hashtag #nebududoma. Starší tipy ze středních, západních, východních Čech, Libereckého kraje nebo Vysočiny najdete na našem webu expresfm.cz. Tak šťastnou cestu po Česku! 

Další díly (193)

Muzeum Tatra 

Právě tomuto druhu památek se věnuje Technotrasa, která propojuje místa, na nichž vás čekají nezapomenutelné zážitky připomínající technickou a řemeslnou vyspělost severní Moravy a Slezska. A protože nejlépe vám poradí místní domorodci, zavolali jsme o jeden osobní tip Janě Hromočukové z Moravskoslezského kraje. A paní Jana nám doporučila Muzeum nákladních automobilů Tatra v Kopřivnici. Nejnovější muzeum v Moravskoslezském kraji nabízí kromě unikátních exponátů ze soukromé sbírky i depozitu nepřeberné množství interaktivních prvků. Například videomapping nebo speciální aplikaci, která rozhýbe vybrané modely aut, ukáže technické plány a podobně. Za zmínku stojí, že hned vedle muzea Tatry stojí depozitář a v něm najdete unikátní a nákladně zrekonstruovaný vlak Slovenská střela.

Moderní automobilka

Tatra není jedinou automobilkou v kraji. Můžete navštívit i nošovický Hyundai. Tam vás pozvou na prohlídku téměř celé automobilky, kde pracují nejen lidé, ale také roboti. Speciální vlak vás proveze za plného provozu jednou z nejmodernějších automobilek v Česku republice a vy tak uvidíte, jak vzniká auto od surového plechu až po kompletní naleštěný automobil, ať už klasický, nebo elektrický.

Břidlicový důl 

Navštívit můžete také Flascharův důl, jeden ze dvou přístupných dolů, ve kterých se kdysi těžila břidlice. Otevřeno je jen v průběhu května až října, protože pak důl obsadí netopýři, kteří tam přezimují. Návštěvníci zjistí nejen vše o břidlici, ale mohou zažít i absolutní tmu.

Úzkokolejka s pivním vozem 

Milovníky železnice nadchne osoblažská úzkokolejka, jedinečný parní vlak na nejklikatější úzkorozchodné dráze v ČR. Parní lokomotiva je jako vystřižená  z Harryho Pottera, a mezi speciálními  vozy, které vyjíždějí o víkendech, je dokonce i vůz pivní. Pokud jste nadšenci spíše do vojenské historie, navštivte Jablunkovské šance, typický příklad opevnění prostoru horského přechodu. Nejen v České republice nenajdete podobný unikát. Velká šance v Mostech u Jablunkova tvořila centrální bod tohoto systému opevnění.

Do dolu

Do historického Dolu Anselm v ostravském Landek Parku sfáráte v původní těžní kleci, abyste odhalili tajemství nejstarší ostravské šachty a poznali náročnou práci horníků i báňských záchranářů. V Národní kulturní památce, dole Michal projdete řetězovou šatnu, „lampovnu“ i výdejnu svačin, v doprovodu bývalých horníků prozkoumáte štolu, vyzkoušíte si třídění uhlí a uslyšíte drsné rozhovory bývalých zaměstnanců. Navíc můžete absolvovat i speciální noční prohlídku. 

Za minulostí na kole

Pro nadšené cyklisty pak Technotrasa nabízí možnost poznat Ocelové město na kole. Během komentované cesty si užijete cestu černou i krásnou minulostí oblasti Ostravy a Karviné. Zjistíte, že i po letech je stále co objevovat. Se zkušeným průvodcem se vydáte po stopách průmyslové výroby nebo se seznámíte s tajuplnou krajinou staré Karviné.

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM