Expres TOP /
Celý playlist
Lifestyle

Jak zabránit těhotenství: Prášky, injekce, náplasti. A kdy bude antikoncepce pro muže

Avatar photo Martina Hoblová
22. 06. 2022

Pánové, připravte se! Vzniká pro vás totiž nehormonální antikoncepce ve formě pilulek. Než k tomu ale dojde, musí prášky polykat ženy. Je tu však několik ale.

 

Ať už je důvod pro užívání antikoncepce jakýkoliv – zabránění těhotenství, akné nebo jen s blížícím se létem spojená možnost neřešit menstruaci – bez receptu od lékaře na prášky zapomeňte. A také na ně zapomeňte, pokud vám nebylo alespoň 15 let. I mladší dívky mají ale zastání, starají se o ně dětští gynekologové.

Nejen prášky

“Nezletilé pacientky si nemohou nechat napsat recept na hormonální antikoncepci bez souhlasu zákonného zástupce. Takto to preferuji i z důvodu, že před nasazením hormonální antikoncepce posílám děvčata na vyšetření krve na trombofilní mutace, které musí být negativní,” uvádí gynekoložka Barbora Kubešová. V případě prokázání trombofilie u dívky by se měli nechat vyšetřit i její rodiče. V opačném případě pacientce nic nebrání nasadit hormonální antikoncepci. A podle Kubešové vedou stále klasické prášky, které žena užívá 21, 24 nebo 28 dní. Metod je ale mnohem víc.

“U žen, které už někdy porodily, narůstá obliba poševního antikoncepčního kroužku, který je osvobozuje od každodenního užívání tabletek – zavádí se na tři týdny do pochvy, pak se odstraní na sedm dní, kdy dojde ke krvácení a následně se zavede nový kroužek,” dodává gynekoložka. Používání kroužku ale není podmíněno porodem, hodí se i pro ženy, které mají třeba potíže s trávením a hrozí, že by prášek bránící početí mohly vyzvracet. Vítaná alternativa je to také pro ty, které zapomínají na pravidelné užívání. Dlouhodobou variantou je ještě nitroděložní tělísko. V minulosti to bylo řešení pro ženy, které už rodily, nyní je to i volba mladších žen, které vědí, že následujících pár let mateřství řešit nechtějí. Na výběr mají hormonální i nehormonální variantu.

Nechtěné těhotenství? Téměř pětina žen volí potrat

Martina Hoblová / 18. 05. 2022

Není to zadarmo

A pokračujeme – k dispozici jsou ještě injekce s několikaměsíčním antikoncepčním účinkem nebo antikoncepční náplasti. A zapomenout nesmíme ani na nehormonální antikoncepci, která se dá pořídit i bez lékařského předpisu. Jde o spermicidní krém nebo globule, které se aplikují chvíli před pohlavním stykem. A v neposlední řadě kondom.
Cena se pak odvíjí právě od toho, jakou metodu zvolíte. Nejlevněji vychází antikoncepční injekce, kdy za jednu dávku na tři měsíce zaplatíte kolem 150 korun. V některých gynekologických ordinacích po vás ale budou chtít ještě aplikační poplatek. Nehormonální antikoncepce, kroužek nebo náplasti na měsíc začínají na zhruba 300 korunách za měsíc. Na pilulky jako takové, které máte na tři měsíce, si pak připravte minimálně 500 korun, ale spíš víc. A pokud chcete mít klid několik let, můžete využít nitroděložní tělísko, které stojí minimálně 3.500 korun.
I přes užívání antikoncepce myslete na to, že není samospásná a žena může přesto otěhotnět. Zejména při užívání pilulek se nemusí vstřebat veškeré množství hormonu například při trávicích obtížích, nebo na tabletku prostě zapomeneme. “Důvodem může být i kombinace s nevhodnými léky, eventuálně při odlepení části hormonální antikoncepční náplasti na delší dobu. Zatím jsem se ale setkala jen s otěhotněním při zcela nepravidelném užívání antikoncepčních tabletek,” říká MUDr. Barbora Kubešová.


Historie a budoucnost

První preorální antikoncepci mají na svědomí řečtí kolonizátoři, kteří v roce 600 př. n. l. objevili v severní Africe – dnešní Libyi – rostlinu zvanou Silphion. Právě ta je považovaná za předchůdkyni prášků. První antikoncepční pilulka v námi známé podobě pak byla schválena roku 1960 v USA na popud Margaret Sangerové, ženy, které kvůli porodu jedenácti dětí zemřela maminka. V roce 1990 přibyla nitroděložní hormonální tělíska, o dva roky později injekce s několikaměsíčním antikoncepčním účinkem. V roce 1998 se objevila “pilulka po” určená k použití do 72 hodin po sexu, nejnovějšími metodami jsou antikoncepční náplasti a vaginální kroužky, začátek jejich používání se datuje do začátku tisíciletí.

A na závěr jedna zajímavost: Dojde zřejmě i na muže! Vzniká totiž prý nehormonální antikoncepce ve formě pilulek pro pánské pohlaví. V současnosti probíhá testování, vědci zatím prezentují úspěchy. Pilulku, která mužům díky vázání vitamínu A bude bránit v početí, vyvíjejí výzkumníci z univerzity v Minnesotě. Odhaduje se, že nová antikoncepce bude účinná až z 99 procent.

Jste těhotná? Zachovejte paniku a vyrazte (nejen) k lékaři

Martina Hoblová / 15. 06. 2022
Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM