Nejlepší hudba ve městě /
Celý playlist
Kalendář

Před 75 lety se ujal moci v Československu první bolševický prezident

Avatar photo Radek Honc
14. 06. 2023

14. červen je 165. dnem letošního roku, do jehož konce zbývá 200 dní. Svátek slaví Roland, Bazil, Herta a Anastáz. Připomínáme si Světový den dárců krve. Před dvaceti lety, tedy v roce 2003 skončilo referendum o přistoupení České republiky k Evropské unii, 77 % hlasujících bylo pro. 

Kdo dnes má narozeniny? A co se stalo v hudebním světě?   

Stav nouze na Zemi: Před 30 lety svět uhranula debutová deska unikátních Jamiroquai

Pavel Kučera / 13. 06. 2023

Narodili se

Siobhán Donaghy, anglická zpěvačka (1984)

Společně Mutyou Buena a Keishou Buchanan tvořila popově taneční Sugababes. Vedle Spice Girls byly nejúspěšnější dívčí skupinou všech dob. Po několika personálních výměnách se dámy daly dohromady v této původní sestavě a trojice funguje dodnes. 

Boy George, anglický zpěvák a DJ (1961)

Jeho androgyní a podle dobových měřítek excentrický zjev byl poznávacím znamením umělce a jeho novoromantické kapely Culture Club. Za napadení prostituta byl v roce 2009 odsouzen k 15 měsícům vězení.

Marcus Miller, americký jazzman (1959)

Vyhledávaný multiinstrumentalista (ale převážně baskytarista) během své kariéry hrával a hraje s kdejakou legendou, ale nejzářivějším jménem je rozhodně legendární Miles Davis. Marcus Miller také složil hudbu k více než 20 filmům a byl šestnáctkrát nominován na Grammy, přičemž vyhrál dvě.

Maxi Jazz, anglický hudebník (1957)

V letech 1995–2011 a 2015–2016 svým démonickým vzhledem i projevem okouzloval fanoušky elektronického projektu Faithless. Narodil se jako Maxwell Fraser londýnském Brixtonu, zemřel den před loňskými Vánoci ve věku 65 let.  

STALO SE

2018

Lascivními pohyby a obscénním textem končil Robbie Williams svoje vystoupení při zahajovacím ceremoniálu fotbalového šampionátu v Moskvě. Televizní přenos v Evropě byl přerušen, ovšem diváci v USA viděli a slyšeli vše zřetelně. Společnost Fox se později musela divákům omluvit.

2012

Rappeři Drake a Chris Brown se porvali v newyorském nočním klubu. Brown obvinil svého protivníka, že po něm mimo jiné hodil lahev. Muzikanti vyhrotili svoje chování z jednoho prostého důvodu: Za vším hledej ženu. Tahle se jmenovala Rihanna. Oba s ní totiž měli poměr.

2002

Se závěrečnými titulky filmu Agent bez minulosti hrála i skladba Extreme Ways. Každé další pokračování pozdější filmové série pak obsahuje tuto skladbu z Mobyho desky 18.

1990

Dva dny po propuštění z vězení se americká rapová kapela 2Live Crew opět objevila na podiu. Policie členy bandu varovala, aby se vyhnula obscénním textům, jinak budou opět zatčeni. Během koncertu nechali rappeři tedy inkriminované části songu zazpívat své fanoušky. Za dohledu floridské policie tak bylo slyšet „That’s the way we like to fu*k!

1948

Klement Gottwald se čtyři měsíce po bolševickém puči stal třetím prezidentem Československé republiky. Ve funkci setrval až do své smrti 14. března 1953. Ta nastala tři dny po návratu z pohřbu sovětského diktátora Stalina. Gottwald má na rukou krev desítek svých odpůrců, spolupracovníků i nevinných lidí. 

Vítězný únor: Vítězství klamu

Redakce / 23. 02. 2022

Rudolf Slánský: Vzorný komunista, kterému soudruzi unesli dceru a připravili oprátku

Václav Šilpoch / 29. 07. 2022

Zdroje: Wikipedia, onthisday.com, thisdayinmusic.com
Úvodní foto: Shutterstock.com

 

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM