Kalendář

Před 25 lety se svět dozvěděl o talentech z Ostrovů: První EP Coldplay je cenným sběratelským kouskem

Avatar photo Radek Honc
25. 05. 2023
Nechce se vám číst? Článek si můžete i poslechnout

25. květen je 145. dnem letošního roku, do jehož konce zbývá 220 dní. Svátek slaví Viola a Urban. Tento den je zajímavý tím, že premiéru měly výrazné snímky svého žánru: V roce 1969 to byl Půlnoční kovboj (Midnight Cowboy) s Jonem Voightem a Dustinem Hoffmanem, v roce 1977 první Star Wars, o dva roky později první Vetřelec (Alien Ridleyho Scotta se Sigourney Weaver v hlavní roli a naposledy v roce 2017 to byla komiksová Wonder Woman, titulní hrdinku ztvárnila Gal Gadot. 

Kdo dnes má narozeniny? A co se stalo v hudebním světě?   

Vraždy, vandalismus a nekonečná party: Zisk sportovních trofejí občas doprovázejí netradiční oslavy

Carlito Brigante / 24. 05. 2023

Narodili se

David Pastrňák, český hokejista (1996)

Pětinásobný držitel Zlaté hokejky obléká už desátou sezonu dres Boston Bruins. V současné době jde o nejlepšího českého hokejistu s vynikajícím smyslem pro módní kreace.

Cillian Murphy, irský herec (1976)

Představitel Roberta Oppenheimera v chystaném spektáklu Christophera Nolana bude pro mnohé už navždy spojen s větou By Order of the Peaky Blinders. Zahrál si ale i v Návratu do Cold Mountain, batmanovské trilogii s Christianem Balem nebo snímku Anthropoid, kde ztvárnil jednoho z hrdinů českého odboje Josefa Gabčíka.  

Mike Myers, kanadský herec (1963)

První filmovou rolí kanadského komika byla v roce 1992 filmová adaptace skečů ze Saturday Night Life, Waynův svět. Pět let poté se převtělil do agenta Austina Powerse. První film trilogie s názvem Austin Powers: Špionátor získal dvě ocenění MTV Movie Awards, a to v kategorii nejlepší padouch a nejlepší taneční sekvence.

Rick Smith, anglický hudebník (1959)

Zakládající člen skupiny Underworld je společně s kolegou Karlem Hydem znám svou letitou spoluprací s filmovým režisérem Dannym Boylem. 

STALO SE

2014

Dvě členky japonské dívčí hudební skupiny AKB48 byly společně s realizačním teamem napadené maniakem s motorovou pilou. Stalo se při takzvaném Meet & Greet. Oběti utrpěly tržné rány a zlomeniny, zatímco útočník byl zatčen a obviněn z pokusu o několikanásobnou vraždu.

2000

Film Larse Von Triera Tanec v temnotách vyhrál v Cannes Zlatou palmu. Cenu pro nejlepší herečku si odnesla islandská zpěvačka Björk za postavu české emigrantky Selmy Ježkové. 

1998

Coldplay vydali svou vůbec první nahrávku, třískladbové EP nazvané Safety. Šlo o oficiální demo určené pro nahrávací společnosti. Pokud budete mít štěstí, na eBay se dá pořídit za cenu kolem dvou tisíc dolarů.

1996

The Score, druhá a poslední deska Fugees, se dostala na vrchol zámořského albového žebříčku. Poté se trojice Lauryn Hill, Wyclef Jean a Pras Michel nadobro rozešla. Důvodem pro ukončení činnosti držitelů dvou Grammy a jedné Brit Award byly neshody. Pracovní i osobního charakteru.

1977

První film z později ikonické sci-fi ságy Star Wars vstupuje do kin. Sedmioscarová Nová naděje s rozpočtem 11 milionů dolarů nakonec vydělala produkční společnosti Lucasfilm více než 770 milionů amerických dolarů a položila základ kultu. 

150 let v džínách: Od pracovních kalhot k uniformě všech generací

Kristýna Ševčíková / 20. 05. 2023

Hádky a nevraživé pohledy: Jennifer Lopez a Ben Affleck už očividně mají po líbánkách

Michaela Dočkalová / 24. 05. 2023

Zdroje: Wikipedia, onthisday.com, thisdayinmusic.com
Úvodní foto: Profimedia

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM