Ranní klub /
Celý playlist
Kalendář

Den, kdy Oasis poprvé nahrávali a narodil se nejslavnější fotbalista Pobřeží slonoviny

Avatar photo Radek Honc
11. 03. 2023

11. březen je 70. dnem od začátku roku 2023, kterému zbývá 295 dní do konce. Svátek slaví Anděla, Angelika a Rosina. Připomínáme si Evropský den mozku a Světový den instalatérů, ale také silné zemětřesení a následnou tsunami, které si v roce 2011 v Japonsku vyžádaly nejen více než 15 tisíc mrtvých, ale také způsobily havárii jaderné elektrárny Fukušima. My se ohlížíme za trochu příjemnějšími událostmi… 

Písně s nejvyšší notou: Na večírku si tyhle hity při karaoke nevybírejte, hrozí ostuda

Pavel Kučera / 09. 03. 2023

Narodili se

Didier Drogba, fotbalista z Pobřeží slonoviny (1978)

Bývalý profesionální fotbalista hrával na pozici útočníka. V červenci 2004 z Marseille přestoupil za (pro klub tehdy rekordních) 24 milionů liber do londýnské Chelsea. Hned v první sezóně nastřílel 16 gólů ve 40 utkáních, s klubem vyhrál Premier League a Anglický ligový pohár. Svou hráčskou kariéru ukončil v roce 2018 v dresu amerického klubu Phoenix Rising FC, jehož je menšinovým spoluvlastníkem.

Johnny Knoxville, americký herec a dobrodruh (1971)

Poprvé se ve filmu objevil v roce 1995, a to ve snímku Desert Blues. O dva roky později si také zahrál v seriálu Tatík Hill a spol. V roce 2000 pak přišel projekt, který jej proslavil nejvíc a nastartoval jeho kariéru. Hudební televize MTV jej obsadila do bláznivé show s názvem Jackass, na které se autorsky podílel. Parta lidí v ní provádí nebezpečné, často velmi brutální kousky. Show však měla úspěch a natočily se k ní i čtyři celovečerní filmy.

Bobby McFerrin, americký hudebník (1950)

Jazzový zpěvák, skladatel a dirigent je držitelem mnoha ocenění, ale do povědomí široké veřejnosti se nejvíce zapsal skladbou Don’t Worry, Be Happy. Titulní fráze pochází od indického duchovního guru jménem Meher Baba. V dobovém interview zpěvák vysvětloval, že se mu líbila jednoduchost sdělení a filozofie ve čtyřech slovech.

STALO SE

2013

The Gig in the Sky tak se jmenovala akustická show pro 128 pasažérů na palubě Boeingu 767. Pro vybrané publikum zahrály hvězdy převážně osmdesátých let, Kim Wilde, Go West, Bananarama nebo Tony Hadley. Stalo se tak ve výšce 13 tisíc metrů, čímž byl překonán do té doby platný rekord Jamese Blunta z roku 2010. Jeho koncert se odehrál ve výšce 12.882 metrů. 

2008

Madonna byla uvedena do Rock’n’rollové síně slávy. V newyorském hotelu Waldorf Astoria tuto poctu přijala z rukou zpěváka a herce Justina Timberlakea. Tehdy 49letá zpěvačka ve své děkovné řeči zmínila nejen své podporovatele, ale i své odpůrce, kteří jí vyčítali absenci talentu a označovali ji jen jako interpretku jednoho hitu. 

1996

Jarvis Cocker, lídr ostrovních Pulp, opustil policejní stanici v londýnském Kensingtonu. Tam se ho policie pokusila (neúspěšně) obvinit z dalších porušení zákona, ke kterým mělo dojít po Jarvisově narušení vystoupení Michaela Jacksona během ceremoniálu Brit Awards 19 února 1996.

1993

Přesně před 30 lety britští Oasis nahráli své první demo v Real People studio v Liverpoolu, díky kterému podepsali kontrakt s Creation Records. Demo oficiálně vyšlo až v roce 2014 v limitované edici, a to na kazetě. Dostalo název Live Demonstration a bylo součástí výroční edice k 20 letům od vydání debutu Definitely Maybe. 

1967

Vydavatel knižní biografie Lennon and McCartney, Dick James, se nechal slyšet, že během dvou let, které uplynuly od vydání písně Yesterday vzniklo 446 různých coververzí. Od roku 1986 je ikonická skladba The Beatles v Guinnessově knize rekordů s tehdy šestnácti stovkami zaznamenaných předělávek.

Češi jsou premianti v třídění odpadu: Do kterého kontejneru patří rulička od toaletního papíru a musíme vymýt obal od jídla?

Karin Šnýdrová / 10. 03. 2023

Kdo získal prvního Zlatého slavíka a jak se původně jmenovali Chinaski? Ukažte, jak znáte českou hudbu

Martina Hoblová / 09. 03. 2023

Zdroje: Wikipedia, onthisday.com, thisdayinmusic.com
Úvodní foto: Profimedia

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM