Nejlepší hudba ve městě /
Celý playlist
Kalendář

Den, kdy naposledy koncertovala Nirvana a narodil se jediný český vítěz Wimbledonu

Avatar photo Radek Honc
01. 03. 2023

1. březen je šedesátým dnem roku, do jehož konce roku zbývá 305 dní. Svátek slaví Bedřich a Bedřiška. Kdo slaví narozeniny? A jaké události stojí za připomenutí? 

Horoskop na březen: Blíženci protřídí přátele, Váhy šatník a Kozorozi změní životní téma

Roman Zahrádka / 28. 02. 2023

Narodili se

Justin Bieber, kanadský zpěvák (1994)

Bieber je prvním kanadským umělcem jehož sedm písní z debutové desky figurovalo v albovém žebříčku Billboard Hot 100. A taky prvním sólovým umělcem s 10 miliardami přehrání na streamovací službě YouTube.

Zack Snyder, americký režisér a scenárista (1966)

Debutoval v roce 2004 filmem  Úsvit mrtvých, tedy remakem stejnojmenného hororu z roku 1978. Od té doby je jeho tvorba pevně sepjatá s filmovými adaptacemi komiksů a superhrdinských příběhů. Letos vstoupí do světa Star Wars filmem Rebel Moon.

Jan Kodeš, český tenista (1946)

Jeden z nejlepších tenistů naší historie. Reprezentoval v letech 1966–1980, je jediným českým vítězem Wimbledonu (1973). Dva tituly získal také na French Open a byl členem vítězného daviscupového týmu v roce 1980. V letech 1994–1998 byl Jan Kodeš prezidentem Českého tenisového svazu. 

Glenn Miller, skladatel a dirigent (1904)

Glenn Miller, muzikant spjatý s legendárním big bandem nesoucím jeho jménem, byl nejprodávanějším umělcem své doby, hlavně pak v období druhé světové války. Ta se mu stala také osudnou. Při jedné z jeho mnoha cest za vojáky na frontu 15 prosince 1944, jeho letadlo nad Lamanšským průplavem beze stopy zmizelo. Jako pozůstalost po něm zůstala celá řada swingových standardů. In The Mood, Moonlight Serenade, Pennsylvania 6-5000 nebo Chattanooga Choo Choo

STALO SE

1997

Clifford Goldberg, fanoušek rockových Mötley Crue, který přišel při jejich koncertu částečně o sluch, odešel od soudu v New Jersey s nepořízenou. Žaloba na kapelu byla soudcem shledána jako nepatřičná. Soudce svůj zamítavý rozsudek odůvodnil faktem, že pokud stojíte blízko reproduktorů po celou dobu koncertu, musíte počítat s možnými následky.

1995

Skladba Streets Of Philadelphia Bruce Springsteena vyhrála 3 ceny Grammy. Singl byl ústřední písní filmu Philadelphia, jednoho z prvních mainstreamových filmových počinů, který se zaobíral problematikou HIV a AIDS. V hlavních rolích s Tomen Hanksem a Denzelem Washingtonem.

1994

Nirvana odehrála svůj poslední koncert. Proběhl na místě Terminal Einz v německém Mnichove. V hangáru s kapacitou tři tisíce lidí se kapela potýkala s technickými problémy, zbytek show tak musel být dokončen akusticky.

1973

Pink Floyd vydali osmé studiové album The Dark Side Of The Moon. V americkém albovém žebříčku setrvalo nepřetržitě po dobu 741 týdnů až do roku 1988, čímž byl ustaven rekord. S prodanými 45 miliony prodaných kusů se deska stala jednou z komerčně nejúspěšnějších všech dob.

1785

Dnes teplo není, ovšem ve srovnání s rokem 1785 to jde. V pražském Klementinu tehdy byla naměřena teplota −27,6 °C, vůbec nejnižší teplota během měření od roku 1775.

Kdy vyšel první Čtyřlístek a které město bylo inspirací pro Třeskoprsky? Otestujte své znalosti legendárního komiksu

Marie Binarová / 28. 02. 2023

Ovce Dolly: Nejslavnější klonovaný savec dostal jméno po zpěvačce a rozpoutal debatu o etice klonování

Václav Šilpoch / 26. 02. 2023

Zdroje: Wikipedia, onthisday.com, thisdayinmusic.com
Úvodní foto: Jaroslav Legner / CNC / Profimedia

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM