Ranní klub /
Celý playlist
Hudba

Vyhodili je z večírku, napsali o tom hymnu disco music: Bez kapely Chic by konec 70. let nebyl úplný

Avatar photo Pavel Kučera
17. 05. 2024
Nechce se vám číst? Článek si můžete i poslechnout

Éra disco music měla své zářivé hvězdy a zásadní hity. Patrně nejvlivnější skupinou celé disco scény vedle Bee Gees byli newyorští Chic. Tento projekt vedli kytarista a producent Nile Rodgers a basák Bernie Edwards. Dvojice později s jinými zpěvačkami založila ještě možná úspěšnější Sister Sledge, ovšem Chic byli první.

Věrni zůstaneme: V nezměněné sestavě nahráli všechny desky Rammstein, Kryštof nebo Guano Apes

Pavel Kučera / 15. 05. 2024

Chic – Le Freak (1978)

 Jedná se o jednu z nejvíce samplovaných skupin všech dob a zejména devadesátková house music by bez jejich skladeb Soup For One, Good Times nebo Everybody Dance sotva mohla existovat. Ikonickou píseň Le Freak Rodgers a Edwards napsali jako reakci na nepříjemnou zkušenost, kterou zažili v newyorském nočním klubu Studio 54. Původně byli pozváni na VIP party, ale u dveří byli nečekaně odmítnuti. Tato situace Rodgerse inspirovala k vymyšlení sloganu „Aaaahh, freak out!“, který se stal charakteristickým refrénem písně. 

Když byla skladba Le Freak v roce 1978 vydána, okamžitě se stala hitem. Dosáhla prvního místa v žebříčku Billboard Hot 100 a udržela se tam téměř tři týdny. Píseň byla nejen velmi populární na tanečních parketech, ale stala se také symbolem disko kultury. Stala se jedním z nejprodávanějších singlů v historii a získala také mnoho pozitivních recenzí od hudebních kritiků. Její pozitivní energie, nakažlivý rytmus a nezapomenutelný refrén ji učinily nezbytnou součástí tohoto hudebního období.

Největší hit Bee Gees vznikl rychle: Refrén napadl jednoho z autorů při běhání na pláži

Pavel Kučera / 10. 05. 2024

Kdy se dali dohromady Oasis, co znamená zkratka OMD a kterou deskou debutovali Depeche Mode? Ukažte své znalosti v kvízu

Petr Novák / 10. 05. 2024

Hudební hvězdy 80. let: Sabrina uměla prodat vnady, Nenu vytáhly ke hvězdám balónky, Kim Wilde mezi koncerty zahradničí

Pavel Kučera / 30. 03. 2023
Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM