Hudba na prvním místě / Music First /
Celý playlist
Hudba

Věrni zůstaneme: V nezměněné sestavě nahráli všechny desky Rammstein, Kryštof nebo Guano Apes

Avatar photo Pavel Kučera
15. 05. 2024
Nechce se vám číst? Článek si můžete i poslechnout

Najít mezi slavnými kapelami po celém světě ty, které hrají od začátku v neměnné sestavě, je téměř detektivní práce. Ale najít se dají. Některé s nich spolu hrají už 30 let! 

Největší hit Bee Gees vznikl rychle: Refrén napadl jednoho z autorů při běhání na pláži

Pavel Kučera / 10. 05. 2024

Kryštof (2001 – současnost)

Havířovská kapela Kryštof vznikla už v roce 1994. A oproti dnešní sestavě v ní tehdy hrálo ještě několik dalších lidí jako Pavel Studník nebo Biser Arichtev, jehož později vystřídal v sestavě jeho bratr Nikolaj. Podobně jako u čtveřice U2 – a to je pro nás klíčové – celá diskografie této kapely byla nahrána v sestavě, která se až do dnešního nezměnila (což není kupříkladu případ kapely Kabát, kterou jste nám ve svých tipech zasílali, za což děkujeme). 

Tedy ano, od Magnetického pole z roku 2001 až po album Srdcebeat před pěti lety a po dnešní dny jsou Kryštof vedle Richarda Krajča Nikos Petros Kuluris, Nikolaj Atanasov Arichtev, Jakub Dominik, Evžen Hofmann, Ondřej Kyjonka a Nikolas Grigoriadis. Byť poslední dva jmenovaní byli na první desce ještě uvedeni jako „stálí hosté“. Vlastně je to s podivem, že kapela, která tak významně stojí na jediném z protagonistů, jako právě Kryštof, zůstala po dvacet let stát na stejných personálních základech. Stejně jako to, že Richard Krajčo odolal svodům sólové kariéry a s kamarády, s nimiž po ostravských a havířovských klubech s muzicírováním začínal, vydržel na jedné lodi až dodnes.

Rage Against The Machine (1991-2024)

S menšími i většími přestávkami třiatřicet let ve stejné sestavě existovala i kalifornská čtveřice, která se proslavila spojením hutných kytarových riffů, burácivé rytmiky a citátů Karla Marxe. Už jejich debutové eponymní album z roku 1992 byl ohromný úspěch, na nějž o čtyři později úspěchem navázala i druhá deska Evil Empire a o dalších pět let později deska Battle Of Los Angeles. Po albu Renegades z roku 2000, které však bylo kolekcí coververzí, frontman Zac de la Rocha ohlásil odchod z kapely: „Cítím, že je pro mě nutné opustit Rage, protože náš rozhodovací proces zcela selhal. Už to není plnění tužeb všech čtyř z nás jako kapely, a z mého pohledu to podkopalo náš umělecký a politický ideál,“ řekl tehdy prostřednictvím tiskového prohlášení.

„Jsme hrdí na naši historii a na to, čeho jsme hudebně a politicky za posledních devět let dosáhli. Zavázali jsme se však v našem úsilí pokračovat, podněcovat změny na sociální a politické scéně a těšit se na tvorbu nové a průkopnické hudby pro naše fanoušky. Jinými slovy, bude to nahlas, bude to funky a rozhodně to bude rock,“ odpověděli zbylí tři členové ve svém prohlášení a oslovili Chrise Cornella ze Soundgarden, s nímž založili novou kapelu Audioslave. Už v roce 2007 však RATM všechny své staré fanoušky potěšili společným vystoupením na Coachelle a do roku 2011 podnikla několik dalších vystoupení se starým materiálem. Na sklonku roku 2019 však přišla zpráva že se původní a nikdy nezměněná sestava kapely, kterou tvoří Tim Commerford, Zack de la Rocha, Tom Morello a Brad Wilk, vrací v plné parádě a kromě koncertů jsou tu plány i na nové album. Turné bohužel zhatilo zranění Zackovy nohy a nakonec kapela v lednu 2024 opět oznámila konec.  

Yeah Yeah Yeahs (2000 – současnost)

Trojice Yeah Yeah Yeahs patřila začátkem milénia k nové generaci newyorských indierockových kapel, které se staly jedněmi z vůdčích představitelů nové kytarové scény. A stejně jako The Strokes to až do dnešního dne přežili v neměnné sestavě, která si navíc vždy vystačila ve trojici. Tu tvoří charismatická zpěvačka Karen O, kytarista Nick Zinner a bubeník Brian Chase.

Tři stydlíni, kteří vyletěli ke hvězdám: Před 20 lety Yeah Yeah Yeahs vydali své debutové album

Pavel Kučera / 29. 04. 2023

I Yeah Yeah Yeahs si však prošli malou únavou materiálu, v důsledku čehož v roce 2014, krátce po vydání alba Mosquito, ohlásili časově neohraničenou pauzu. Ta trvala přibližně čtyři roky a během nich Karen O vydala například sólový debut Crush Songs (2014) a natočila také písně do dětského filmu Where The Wild Things Are (u nás uvedený jako Max a maxipříšerky) či do skvělého dramatu Ona (Her), oboje jejího tehdejšího přítele, režiséra Spika Jonze. V roce 2017 se pak trojice dala dohromady ku příležitosti několika koncertů a začátkem roku 2020 se dokonce Karen O nechala slyšet, že je se svými dvěma parťáky připravena vyrazit do studia a natočit první nové album od roku 2013. Dočkali jsme se, album Cool It Down vyšlo o dva roky později. 

Rammstein (1994 – současnost)

Patrně nejslavnější východoněmecká kapela všech dob (protože všichni její členové se narodili v bývalém NDR a skupina vznikla ve městě Schwerin, ležícím na jeho někdejším území) také nikdy nezměnila sestavu. Její základy byly položeny trojicí Richard Kruspe, Paul Landers a Till Lindemann, která společně už na konci 80. let hrála v kapele First Arsch.

Po Lindemannově krátké emigraci do Rakouska se kapela dala dohromady znovu (mimochodem drsňák se tehdy živil jako pletač košů) a společně s bývalými spoluhráči založil novou skupinu, kterou pojmenovali podle německé letecké základny (ta se píše s jedním m), na níž v roce 1988 došlo v průběhu leteckého dne k neštěstí, kdy po pádu letadla mezi přihlížející lidi zemřelo více než šedesát lidí a dalších pět set bylo zraněno. Tuto trojici později doplnili basista Oliver Riedel, bubeník Christoph Schneider a klávesista Christian Lorenz – v této sestavě kapela funguje až dodnes. Na čemž nic nezměnily ani vedlejší projekty jednotlivých členů, mimo jiné sólová kariéra jejich frontmana, který se věnuje i poezii a zahrál si v několika filmech, například xXx či Vinzent.

Guano Apes (1994 – 2005, 2009 – současnost)

Když už jsme v Německu, také další tvrdá německá parta, která světově proslula už v devadesátých letech, si zakládá na tom, že tu káru táhnou od počátku všichni společně a beze změn. I to má však své ale. Guano Apes však vznikli v německém (tentokrát tedy v dříve západoněmeckém) Göttingenu už v roce 1990 původně jako trio, ve kterém hráli Dennis Poschwatta, Henning Rümenapp a Stefan Ude. Sestava se však ustálila v roce 1994 příchodem zpěvačky Sandry Nasić, jejíž silný hlas se vedle ostrých kytarových riffů stal nejvýraznějším poznávacím znamením kapely, mísící grunge s rap metalem.

Profesionální kariéra kapely však začala de facto až v roce 1996 po vítězství v soutěži kapel s písní Open Your Eyes. O rok později však doslova mánii strhl jejich singl Lords Of The Boards, který je dodnes hymnou všech snowboardistů. Kapela se však v roce 2004 rozpadla a zakládající trojice si místo Sandry našla náhradu, s níž však založili novou kapelu iO. Že to nebude fungovat, jim došlo zhruba o pět let později, kdy se čtveřice sešla v klasické sestavě pod původním názvem a takto funguje dodnes. Zatím poslední album Offline vydala jedna z nejúspěšnějších německých skupin v roce 2014.

Ustáli úspěch i rozepře: Ve stejné sestavě od založení hrají Coldplay, Wohnout nebo Radiohead

Pavel Kučera / 22. 04. 2024

Kdy se dali dohromady Oasis, co znamená zkratka OMD a kterou deskou debutovali Depeche Mode? Ukažte své znalosti v kvízu

Petr Novák / 10. 05. 2024
Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM