Sunday Night Cream /
Celý playlist
Hudba

Všechno nejlepší, Madonno! Královna popu začínala jako roztleskávačka, šokuje už 40 let a má vřelý vztah k plastikám

Avatar photo Radek Honc
16. 08. 2022

Detroitská rodačka s italskými předky, jež je známá svým otevřeným postojem k nahotě a kontroverzním tématům obecně, platí za jednu z nejvlivnějších žen posledních dekád. Se čtrnácti studiovými alby, kterých prodala přes 300 milionů, 343 získanými cenami, nesčetnými kontroverzemi a ikonickými momenty, desítkami postavených škol a miliony dolarů darovanými na charitu je její označení Královna popu zcela na místě, ať už si o jejich aktivitách či uměleckých kvalitách myslíme cokoliv.

Faktem ale zůstává, že rebelská královna popu, pro kterou konvenční myšlení nikdy nebylo šálkem čaje, je typickým příkladem toho, že je věk ve skutečnosti pouhopouhé číslo v občance a nijak nebrzdí váš úspěch. Dnes  Madonna Louse Ciccone slaví své 64. narozeniny, pojďme se při té příležitosti zastavit u milníků její 40 let trvající kariéry. 

1984: Like A Virgin 

Madonnina šťastná hvězda naplno zazářila rok po vydání její eponymní debutové desky. Mistrovský kousek obsahoval nespočet hitů, který bývalou roztleskávačku a bubenici (i díky neslavnému a neplánovanému odhalení spodního prádla na předávání MTV Video Awards) nasměroval k cestě sex symbolu, jemuž se od té doby přinejmenším nevyhýbala.

1985: Manželka 

Při natáčení videoklipu ke skladbě Material Girl se 27letá zpěvačka vžívá do role své slavné a ne nepodobné předchůdkyně
Marilyn Monroe. Nejen tenhle fakt nejspíš okouzlil herce Seana Penna, kterého si Madonna vzala za muže. Byť o svém svazku oba mluví jako o skálopevném o čtyři roky se rozcházejí. Údajně v dobrém.

1986: Madonna vs papež

Madonna vydala své třetí studiové album True Blue v roce 1986 a celý projekt věnovala svému tehdejšímu manželovi. Chvályhodný počin ovšem měl dalekosáhlejší přesah. Krom toho, že zaznamenala svůj první zápis do Guinessovy knihy rekordů jako nejúspěšnější zpěvačka roku 1986, druhý singl z alba Papa Don’t Preach mluví o těhotenství a zároveň dává průchod vzteku čerstvě vdané paní vůči Vatikánu a proti potratům (jak aktuální téma i po více než 35 letech). Vliv těchto názorů trefil do černého: Papež Jan Pavel II. vyzval italské fanoušky, aby bojkotovali její koncerty během světového turné Who’s That Girl v roce 1987.

1989: Panna na kříži 

Další popíchnutí katolické církve se objevuje v souvislosti s videoklipem k singlu Like a Prayer ze stejnojmenné desky. Hořící kříže, plačící svatí, stigmata na zpěvaččiných rukou a další symboly nejsou úplně po chuti Vatikánu ani mnohých oveček. „Umění by mělo být kontroverzní,“ prohlašuje Madonna na adresu svých kritiků. Na její čtvrtou a zatím nejosobnější desku přispěla neméně kontroverzní legenda funku, Prince. 

1990: Madonna vs papež podruhé

Ani turné Blond Ambition World Tour nenechává v klidu staré známé z věčného města. Kromě protestů a snah několika italských náboženských skupin o zákaz celé tour, se opět hlásí o slovo Jan Pavel II. Ten o něm mluví jako o „jedné z nejstrašnějších show v historii lidstva“. Navzdory tomu (nebo právě proto?) se z Madonnina turné stává jedno z nejvýdělečnějších roku 1990.

1992: Erotica

Název další desky nikoho nenechává na pochybách, do jakých vod se Madonna rozhodla vydat. Kritikou ceněná deska nicméně nezaznamenala velký ohlas u fanoušků, a tak šla Madonna dál. Doprovodný paperback Sex pohybující se na prahu soft porna naopak zaznamená úspěch enormní. Kdo by si nechal ujít fotky Naomi Campbell, Isabelly Rossellini, pornoherce Joeyho Stefana nebo jejího tehdejšího přítele rappera Vanilly Ice?

1996: Matka

Dva roky poté, co Davida Lettermana nazvala zas..ným prasetem, otevírá Madonna novou kapitolu svého života. 14. října 1996 se jí narodila dcera Lourdes Maria Ciccone Leon. „Žárlím,“ řekla o Lole její matka v roce 2019, „dělá všechno lépe než já: Tančí, hraje na piano, je skvělá herečka, nicméně nemá pro nic takový zápal jako já.“  

1998: Ray Of Light

Po narození dcery se Madonna cítí jako znovuzrozená. Úspěch sedmé desky, podle mnohých té nejlepší v její kariéře, korunuje praktikující kabalistka svatbou s britským režisérem Guyem Ritchiem a založením neziskovky Ray of Light Foundation, která podporuje rovnost v přístupu ke vzdělání.

2001: Jsem zpět!

Téměř deset let se neobjevila na podiích. Těhotenství, manželství, filmování, studium kabaly – důvodů byla celá řada. Ve svých 43 letech ale Madonna hlásila návrat a její turné Drowned World Tour vydělalo jako žádné jiné toho roku.

2003: I Kissed A Girl (vlastně dvě)

V roce 2003 se z Madonny stala rekordmanka mezi ženskými umělkyněmi. Po dvanácté v řadě se její singl objevil na vrcholu singlové hitparády. Úctyhodný milník nicméně zastínila a odsunula do kategorie statistik událost z předávání cen MTV Video Awards. Přímo na podiu, v přímém přenosu předvedla společně s Britney Spears a Christinou Aguilerou, že konvence jsou normou pro ostatní. 

Trojitý Brežněv, vášnivé divy i muži sobě aneb Nejslavnější polibky historie

Karin Šnýdrová / 06. 07. 2022

2008: Sex, sex a rock’n’roll

V tomto roce byla Madonna uvedena do rock’n’rollové síně slávy. Její dlouhodobě úspěšná a kontroverzní kariéra se tak dostala na další vrchol. Svou řečí ji uvedl mezi nesmrtelné Justin Timberlake. Ve stejném roce vydala desku Hard Candy. 

2015: Je to rebel!

Třinácté album se jmenuje Rebel Heart a zastihlo Madonnu ve skvělé formě! Její kralování v oboru nejvýdělečnějších turné má novou cenovku: 1,131 miliard dolarů. (Ne)stárnoucí Madonna se párkrát (bez omluvy) ukázala pozdě na začátku svých koncertů. A aby nikdo nezůstal na pochybách o jejím neutuchajícím rebelství, při zastávce v Sydney přímo na podiu strhla své 17leté fanynce z prsou její top.

2019: Ferda Mravenec

Jeptiška, tanečnice, žena v domácnosti, hlava státu, vězeňkyně, studentka, špiónka, matka, dítě, děvka: To všechno jsou alter ega na zatím poslední desce Madame X. Cestuje po celém světě, bojuje za nespravedlnost a vnáší světlo do temnoty.

2022: Skalpel, prosím

To, že poslední dobou tráví více času pod skalpelem plastických chirurgů než za mikrofonem a stárnutí evidentně není její parketa, zajímá snad jen čtenáře bulváru. Faktem ovšem zůstává, že bez ní by popkulturní svět byl ochuzen. Tak všechno nejlepší a parádní narozeniny, královno! 

Žádný prostor pro fantazii: Madonna šokovala nahými fotkami

Redakce / 14. 09. 2021

Příběhy písní z bondovek. Agentovi 007 zazpívali Madonna, Paul McCartney i Billie Eilish

Redakce / 28. 03. 2022

Úvodní foto: Profimedia

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM