Hudba na prvním místě / Music First /
Celý playlist
Hudba

Volejte Krotitele duchů: Před 40 lety vyšel velký filmový hit, nad kterým visí stín plagiátorství

Avatar photo Pavel Kučera
07. 06. 2024
Nechce se vám číst? Článek si můžete i poslechnout

Přesně před čtyřiceti lety lidstvo zjistilo, že duchové se dají zkrotit. Jasně nás o tom informovala slavná strašidelná komedie Krotitelé duchů neboli Ghostbusters. A také stejnojmenná slavná píseň, která ve skutečnosti zní dost podobně jako jiná slavná píseň.

Čím chtěl být DJ Bobo, odkud pochází Haddaway a kterým hitem prorazili Ace Of Base? Ukažte v kvízu svou znalost hudby devadesátých let

Michal Plšek / 05. 06. 2024

Dodnes je to jeden z největších fenoménů celých osmdesátých let. Film kanadského režiséra slovenského původu Ivana Reitmana, ve kterém hráli Bill Murray, Dan Aykroyd, Harrold Ramis nebo Sigourney Weaver. Není pochyb o tom, že jste jej viděli mnohokrát a stejně dobře znáte píseň z něj. Napsal ji Ray Parker Jr., který se narodil v roce 1954 v Detroitu v Michiganu. Byl velmi nadaným kytaristou a zpěvákem a brzy se stal ceněným studiovým hudebníkem. Hrál na mnoha hitových nahrávkách, jako například na You Got The Love od Chaka Khan a Let’s Hear It for the Boy od Deniece Williams. V roce 1983 jej pak Reitman požádal, aby napsal titulní melodii pro jeho chystaný film Ghostbusters.

A navíc mu na to prý dal jen velmi málo času, doslova pár dní. „Když vám někdo řekne, abyste napsali píseň, ve které má zaznít slovo „Ghostbusters“, je to sakra oříšek. Vlastně to na tom celém bylo vůbec nejtěžší,“ řekl k tomu později Parker. Vybruslil z toho tak, že slovo není v textu zpíváno, ale spíš zvoláno. A společně s ním ji na nahrávce vykřikuje jeho tehdejší přítelkyně a několik jejich přátel. Většinu nástrojů pak nahrál Parker sám.

Skladba se stala obrovským hitem po celém světě a autor za ni byl nominován na tři ceny Grammy. Krátce po jejím vydání však Parkera zažaloval Huey Lewis, frontman skupiny Huey Lewis And The News s tím, že píseň kopíruje jeho skladbu I Want A New Drug. Parker později přiznal, že se písní skutečně inspiroval, a to hlavně kvůli časové tísni. S Lewisem se pak dohodli na mimosoudním vypořádání, jehož výše nebyla nikdy zveřejněna.

Parker však nebyl autorem jednoho hitu. Hned v roce 1984 vydal album The Other Woman, které bylo nominováno na cenu Grammy v kategorii jako nejlepší R’n’B album. A poté vydal několik dalších alb a napsal hudbu pro mnoho filmů, jako například pro snímek Uptown Saturday Night a pro seriál Soul Train. I když má na svém kontě mnoho úspěchů, singl Ghostbusters zůstává jeho největším hitem a velmi významnou skladbou v historii populární hudby. 

V roce 2016 se v dokumentu Hired Gun Parkera ptali, jestli není po těch letech už unavený tím, že kdykoliv jej někdo pozná na ulici, zavolá ne něj „Who you gonna call? (Koho zavoláš?)“ a čekají odpověď: „Ghostbusters!“. „Vůbec ne“, řekl k tomu Parker. „Je to jako držet celoživotní výherní los a dost možná je to ta nejlepší věc, která se mi v životě vůbec stala.“
Dodejme, že pro pokračování filmu z roku 1989 už byla zvolena jako ústřední píseň skladba On My Own od Bobbyho Browna. Ta však prakticky zapadla a ikonickou je pro filmovou sérii, která se dočkala v roce 2021 oživení, jen Parkerova píseň.

Indián, policista, dělník, motorkář, kovboj a voják: Óda na gay seznamku v křesťanském středisku vás donutí tančit

Pavel Kučera / 04. 06. 2024

Hymna všech odhodlaných původně měla být tklivou baladou: Disco hit Glorie Gaynor se dočkal řady předělávek

Pavel Kučera / 23. 05. 2024
Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM