Dopoledne na Expres FM /
Celý playlist
Hudba

Indián, policista, dělník, motorkář, kovboj a voják: Óda na gay seznamku v křesťanském středisku vás donutí tančit

Avatar photo Pavel Kučera
04. 06. 2024
Nechce se vám číst? Článek si můžete i poslechnout

Stačí, aby zaduly fanfáry z prvních vteřin písně, a všem v místnosti vyletí ruce nad hlavu a nohy se dají samy do pohybu. I po 45 letech od vydání má tato píseň od Village People takovou sílu. Mimochodem, ta village v názvu šestice není odkazem na ledajakou vesnici, ale samozřejmě na newyorskou bohémskou čtvrti Greenwich Village.

Její smrt je i naše ostuda: Skvěle obsazený seriál Iveta vrací křehké zpěvačce dobré jméno

Iva Růžičková / 03. 06. 2024

Village People – Y.M.C.A. (1978)

Skladbu Y.M.C.A. napsalo skladatelské duo Jacques Morali a Victor Willis, které patřilo mezi členy skupiny. Píseň byla inspirována mládežnickou organizací YMCA (Young Men’s Christian Association), která nabízela různé sportovní a sociální aktivity pro mladé lidi. Skladba měla původně pozitivní a podporující poselství o aktivitách a komunitním duchu v YMCA. Měla ale také samozřejmě svůj skrytý význam, v němž bylo YMCA v té době pro gay komunitu něco jako „seznamka“. Píseň má jednoduchý a chytlavý refrén, který je snadno zapamatovatelný a tanečně motivující.

Hymna všech odhodlaných původně měla být tklivou baladou: Disco hit Glorie Gaynor se dočkal řady předělávek

Pavel Kučera / 23. 05. 2024

Slavnou se stala i choreografie, při níž tanečníci předvádějí písmena pomocí rukou a těl. Vokály a aranžmá navíc vytvářely zábavnou a energickou atmosféru, která dokonale ladila s tanečními trendy té doby. Hned v roce svého vydání se Y.M.C.A. stala velkým hitem. Dosáhla vysokých příček hitparád po celém světě a rychle se stala známou nejen v disko komunitě, ale i mimo ni. Slavný je i klip, ve kterém každý z šestice členů Village People představuje jeden oblíbený kostým, který byl tehdy v gay komunitě populární. V klipu proto vystupují Indián, policista, stavební dělník, motorkář, kovboj a voják.

Vyhodili je z večírku, napsali o tom hymnu disco music: Bez kapely Chic by konec 70. let nebyl úplný

Pavel Kučera / 17. 05. 2024

Největší hit Bee Gees vznikl rychle: Refrén napadl jednoho z autorů při běhání na pláži

Pavel Kučera / 10. 05. 2024
Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM