Nejlepší hudba ve městě /
Celý playlist
Hudba

Hvězdy 90. let: Uměle vytvořený projekt způsobil zemětřesení na hudební scéně, Spice Girls radily teenagerům s problémy

Avatar photo Pavel Kučera
19. 10. 2023

Kdo by na ně mohl zapomenout? Scary Spice, Sporty Spice, Baby Spice, Ginger Spice a Posh Spice. Neboli Melanie Brown, Melanie Chisholm, Emma Bunton, Geri Halliwell a Victoria Adams (později Beckham). Pětice dívek, které v 90. letech způsobily doslova zemětřesení nejen na hudební scéně a staly se vzory pro tehdejší generaci dospívajících dívek. Spice Girls byly zajímavé svou jedinečnou image, přičemž každá členka zosobňovala odlišný styl a osobnost, což přispělo k popularitě mezi různými skupinami fanoušků.

Hudební hvězdy 80. let: Sabrina uměla prodat vnady, Nenu vytáhly ke hvězdám balónky, Kim Wilde mezi koncerty zahradničí

Pavel Kučera / 30. 03. 2023

Idea vytvořit dívčí skupinu pocházela od manažera Simona Fullera, který chtěl de facto zkopírovat úspěšný model chlapecké skupiny Take That, ovšem s holkami. Na výběru a zkouškách členek Simon Fuller spolupracoval s výkonným producentem Bobem Herbertem a casting probíhal v mezidobí let 1993 až 1994. Když dívky prokázaly, že dovedou tančit a zpívat, byly jim pečlivě vybíraný jednotlivé role, které měly v rámci celku zosobňovat. V létě roku 1996 Spice Girls vydaly svůj debutový singl Wannabe, který se stal obrovským mezinárodním hitem. Videoklip k písni je zajímavý mimo jiné i tím, že je celý natočený bez střihu na jednu klapku. 

Píseň skupině přinesla ihned globální slávu a stala se základem jejich debutového alba Spice, které bylo také velmi úspěšné. Spice Girls rychle získaly masivní fanouškovskou základnu a staly se ikonami popové kultury. A pokud se domníváte, že „spajsky“ byly jen figurkami, co nazpívaly něco, co jim napsal někdo jiný, není to tak úplně pravda. Všem pěti je přiznáno spoluautorství písně Wannabe, což jim zajistí po zbytek života velmi pohodlný příjem. Velké diskuse se točily v tisku také kolem toho, co znamená ono „zigazig“ v textu písně a nejčastěji se psalo, že se jedná o sexuální narážku. Podle Mel C je to ale smyšlené slovo, které nemělo zvláštní význam, jen ho tehdy v partě používaly pro různé příležitosti a vždycky je to rozesmálo. A tak ho nakonec dostaly i do samotné písně.

Jen pro zajímavost, singlu Wannabe se celosvětově prodalo přes sedm milionů kopií. Debutové album Spice z roku 1996 dobylo hitparádu v Anglii a dokonce i v USA, celosvětově bylo nejprodávanějším albem roku. Spice Girls se staly doslova kámoškami dospívajících dívek a radily jim v životních těžkostech. Například skladba 2 Become 1 je celkem otevřená podpora chráněného sexu a používání prezervativů. A pak je tu samozřejmě píseň Mama. 

Úspěšné (byť o něco méně) bylo i druhé album Spiceworld (1997), u třetího Forever (2000) se už však strojek na peníze a hity začal trochu zadrhávat a členky začaly pomýšlet na svoje sólové dráhy. V roce 2000 se Geri Halliwell rozhodla projekt opustit, což ovlivnilo dynamiku skupiny, nakonec Spice Girls oficiálně ukončily činnost v roce 2001. V roce 2007 se však sešly pro účely úspěšného světového turné.

Hvězdy 90. let: Jejich oplodňováky milovaly snad všechny dívky, Backstreet Boys ale dojeli na rozepře

Pavel Kučera / 02. 10. 2023

Hvězdy 90. let: Ace Of Base se inspirovali u Motörhead, přes pomalý rozjezd dodnes patří k největším švédským hvězdám

Pavel Kučera / 27. 09. 2023
Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM