Nejlepší hudba ve městě /
Celý playlist
Hudba

Hvězdy 90. let: Ace Of Base se inspirovali u Motörhead, přes pomalý rozjezd dodnes patří k největším švédským hvězdám

Avatar photo Pavel Kučera
27. 09. 2023

Je pozoruhodné, jak velký vliv na podobu globální pop music měla v 90. letech minulého století švédská hudební scéna. Jednou z nejpopulárnějších skupin té doby byla čtveřice ze švédského Göteborgu: Ulf Ekberg a sourozenci Berggrenovi: Malin, Jonas a Jenny. Společně začali skládat popové písničky a koncertovat po klubech v okolí svého rodného města, přičemž dlouho nemohli přijít na příhodné jméno. 

Mezinárodní den bez aut: Prince přirovnával ženu ke Corvettě, AC/DC a Kraftwerk opěvovali dálnice

Pavel Kučera / 22. 09. 2023

Inspirace u Motörhead

Nakonec se shodli na Ace Of Base, přičemž Ulf prozradil, že inspirací pro něj byl název legendární skladby od skupiny Motörhead. „Ten název mě napadl, když jsem měl kocovinu po silvestrovské party. Měl jsem puštěnou MTV a zrovna tam šli Motörhead a hráli Ace Of Spades. Líbilo se mi to, tak jsem si s tím hrál v hlavě. Říkám si, fajn, jsme čtyři, všichni jsme esa. Tak jsem nechal Ace. A pak jsem si vzpomněl na naše studio, které bylo takovou naší základnou, tedy base. A bylo to,“ řekl k tomu později.

Pomalý rozjezd 

Čtveřici se však nedařilo prorazit, protože v okolí Göteborgu tehdy frčel hlavně heavy metal a o jejich koncerty nebyl velký zájem. Zkoušeli dema rozeslat do několika gramofirem, ale taky bez velkého zájmu. Nakonec se jim u malého labelu Telegram Records podařilo nahrát skladbu Wheel Of Fortune, která se dostala i do švédských rádií. Jejich hudba byla mixem europopu, taneční hudby a taky prvků reggae a ten skupině postupně začal získávat zájem publika i lidí z branže.

Hitparádové úspěchy

Na konci roku 1992 Ace Of Base vydali u firmy Mega svoje debutové album Happy Nation. Pokud jste se náhodou v 90. letech ocitli na planetě Zemi, jejich skladbám All That She Wants, Don’t Turn Around nebo The Sign jste prostě nemohli uniknout. Co na tom, že si z jejich angličtiny v textech dělali rodilí Angličané legraci (například refrén „all that she wants is another baby“, tedy doslova „všechno co chce, je další dítě“ ačkoliv bylo myšleno spíš „milenec“), deska celkem hravě dosáhla na vrchol britské albové hitparády, což bylo něco, o čem se skupině samotné nejspíš ani nesnilo. Singl The Sign byl dokonce první v americké singlové hitparádě a kapela bodovala i v Kanadě nebo Austrálii.

Pomalý sestup 

Ace Of Base strávili dva roky koncertováním po světě, a když turné skončilo, nabídky na spolupráci od firem jako Pepsi nebo Reebok se jen hrnuly. Čtveřice však byla unavená a místo toho začala dělat druhou desku The Bridge (1995). Ta byla trochu odlišná, experimentálnější a také nebyla zdaleka tak úspěšná jako debut. Přesto z ní vzešly minimálně dva hity, skladba Lucky Love a pak Beautiful Life. Ten byl prvním mezinárodním úspěchem tehdy začínajícího Maxe Martina. Třetí deska Cruel Summer z roku 1998 už však byla spíš propadák (i přes úspěšný titulní singl) a skupina, jejíž sestava se pak začala měnit, byla na pomalém sestupu. Kvůli svým úspěchům v 90. letech jsou však Ace Of Base dodnes jedním z největších švédských hudebních exportů.

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM