MidnightDrip /
Celý playlist
Hudba

Rockoví dinosauři nevymřeli: Kapely, které jsou na turné už desítky let

Avatar photo Radek Honc
29. 07. 2022

Většina hudebních skupin se po nucené dvouleté koncertní pauze letos opět rozhodla vyjet na turné, nebo jen naplno využít právě probíhající festivalovou sezónu. Mezi současnými hvězdami nechybí ani ty bandy, které už klidně mohly poslouchat naše babičky.

Tady je přehled těch nejdéle koncertujících, přičemž spousta z nich buď už v Čechách zahrála nebo je letos vystoupení teprve čeká.

Red Hot Chili Peppers (na turné od roku 1983)

Rockeři z L.A. začali svou kariéru jako Tony Flow a Miraculously Majestic Masters Of Mayhem před téměř čtyřiceti lety, což je neuvěřitelné vzhledem k vzestupům a pádům, které za ta léta zažili. V roce 2021 sice měli prázdný diář, aby se vrátili k práci na svém dvanáctém studiovém albu Unlimited Love. V roce 2022 zatím absolvovali řadu obrovských koncertů v Londýně, Barceloně nebo Bratislavě. Turné Unlimited Love pokračuje do ledna 2023 vystoupeními v Austrálii a na Novém Zélandu, což znamená čtyři desetiletí v byznysu pro Papričky!

Metallica (na turné od roku 1981)

Metalová legenda letos v létě taky obráží jeden festival za druhým, včetně zastávky v Praze. Byť už nehrají Jožina z bážin, může je celá mladší generace definovat jako kapelu současnou, a to díky jejich spojení s jiným fenoménem, seriálem Stranger Things, kde zazněla jejich hudba. Tak komu tady zvoní zvony?

Slaví Kate Bush i Metallica: Fenomén Stranger Things vrací do hitparád (polo)zapomenuté hity

Radek Honc / 12. 07. 2022

The Cure (1978)

Před čtyřmi lety kapela odehrála speciální koncert ke 40. výročí jejich první šnůry. Letos se parta kolem lídra Roberta Smithe rozhodla nejenom vydat novou dlouhohrající desku, ale zároveň vyjet na tour. Začíná v říjnu a ještě ten měsíc The Cure uvidíme u nás v Praze! 

Iron Maiden (1976)

Metaloví dědci s maskotem Eddiem za zády a pilotem dopravních letadel / zpěvákem Brucem Dickinsonem ve svých řadách, vyrazili letos už na své pětadvacáté turné. Z toho hned patnáctkrát se Železné panně dostalo nemalé pozornosti v zemích českých. Naposledy před měsícem v rámci turné, které vyvrcholí letos v říjnu.

Blondie (1974)

Zpěvačka Debbie Harry, která na začátku tohoto měsíce oslavila své neuvěřitelné 77. narozeniny, toho za svůj profesní život stihla opravdu hodně. Její neuvěřitelně čtivý životní příběh si můžete dát i vy, a to prostřednictvím autobiografie Face To Face. Společně se svou kapelou vyrazila někdejší modelka na britské a severoamerické turné. Naštěstí pro nás se neřídí názvem jedné ze skladeb: Die Young, Stay Pretty!

Sexsymboly 80. let: Kim Wilde to vzala od punkových rytmů přes střední proud až k zahradničení

Pavel Kučera / 20. 07. 2022

Kiss (1973)

Původně glamrocková kapela Wicked Lester si před téměř 50 lety změnila jméno na dnešní Kiss. O koncertech maskované party kolují legendy. Teď vyjela na své několikáté zaručeně poslední turné, v rámci kterého se sedmdesátníci kolem Paula Stanleyho prošli i po Karlově mostě. To, že jejich show poslední dobou připomíná spíše Cirque De Soleil, je věc jiná. Vzhledem k jejich věku se příště už ale dají očekávat spíše maskované hologramy.

Aerosmith (1970)

Aerosmith opožděně oslaví své 50. výročí v září 2022 obrovskou show ve Fenway Park v jejich rodném Bostonu, ale pokračující drama kolem kapely pokračuje. V květnu 2022 frontman Steven Tyler bohužel znovu nastoupil na rehabilitaci a termíny evropského turné kapely byly odloženy kvůli přetrvávající nejistotě kolem covidové pandemie. Naštěstí skupina nabídla svým fanouškům za zrušené koncerty náhradu v podobě jejich rezidentury v Las Vegas, která začíná v září. Což potěší bezesporu hlavně nás Evropany. Tomu říkáme Living On The Edge!

The Who (1964)

Kapela, která se v době jejich prvního koncertu v červenci 1962 ještě jmenovala The Oo’s, čítá momentálně dva původní členy. Autoři hitů jako My Generation nebo první rockové opery Tommy se stali jednou z nejvlivnějších a nejvýznamnějších rockových kapel všech dob. Za zmínku ovšem taky stojí jejich inovativní přístup k ničení podií, nástrojů a hotelových pokojů, který si během dlouhých let našel v showbyznysu celou řadu následovníků.

The Rolling Stones (1962)

12. července 2022 si Stouni připomněli 60 let od svého prvního koncertu v londýnském klubu Marquee. Dva večery byli headlinerem v Hyde Parku. Je to hořkosladká oslava, trio Mick Jagger, Keith Richards a Ronnie Wood pokračuje ve hře i po loňské smrti dlouholetého bubeníka Charlieho Wattse. Turné Stones Sixty pokračuje Evropou až do srpna 2022 a poté… Kdo ví?

Slavná loga slavných kapel

Redakce / 21. 09. 2021

The Beach Boys (1961)

Smrt, nemoc a problémy s duševním zdravím nezkazily americký sen a zdá se, že surfování je pro tento legendární band neustálý zdroj zábavy. Letos jedenaosmdesátiletý Mike Love, zakladatel a zpěvák kapely, se vydal se svou vlastní sestavou skupiny na cesty, a to až do jara 2023.

Foto: Profimedia

Drogy, ženy, žárlivost, skok na palmu: Proč se rozpadly slavné kapely historie?

Redakce / 27. 04. 2021

Věrnost je krásná věc. Kapely, které nezměnily sestavu

Redakce / 28. 12. 2020
Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM