Nejlepší hudba ve městě /
Celý playlist
Hudba

Playlist na Valentýna: Tu správnou náladu navodí Madonna, INXS nebo hit z Top Gunu

Avatar photo Pavel Kučera
13. 02. 2023

Můžete ho milovat i nenávidět, ale ignorovat Valentýna si dovolí málokdo, kdo je zadaný. Co kdyby si to náhodou milovaná polovička vzala osobně a cítila se opomenutá? Takže květinářství, čokolaterie, prodejny spodního prádla a restaurace mají napilno a vy vyprázdníte prasátko, abyste svůj protějšek příjemně překvapili.      

Máme pro vás několik tipů na písně, které by vám mohly pomoci navodit tu správnou muchlovací atmošku.

Jde to i v showbyznysu: Manželské páry, jejichž láska přežila desítky let

Michaela Dočkalová / 12. 02. 2023

Madonna – Justify My Love (1990)

Bývaly časy, kdy Madonna nebývala napuchlá botoxová teta, která je všem akorát pro smích. A nahrávala skladby, které se zapisovaly rovnou do zlatého fondu populární hudby. Mezi ně patří i tato píseň, která je mezi jejími největšími hity s odstupem času občas trochu opomíjená, ale rozhodně neprávem. O mnoho svůdnější a éteričtější popové písně bychom těžko hledali. Konkrétně tento kousek pro Madonnu navíc nenapsal nikdo jiný než Lenny Kravitz, jehož hlas můžeme slyšet v pozadí. Podílela se na ní však autorsky i sama Královna popu a taky básnířka Ingrid Chavez. Skladba nevyšla na žádné řadovce Madonny, ale pouze jako bonus její výběrové kompilace The Imaculate Collection z roku 1990.

Zajímavý je i příběh písně. Za její základ totiž posloužil milostný dopis, který Ingrid Chavez napsala Lenny Kravitzovi, se kterým tehdy chodila. A ten začínal slovy „Chci tě políbit v Paříži“. Kravitze napadlo, že by se to dalo zhudebnit a taky se do toho pustil. Až později skladba doputovala k Madonně, která ji chtěla nahrát a vydat, a to v době, kdy už se Chavez a Kravitz rozešli. Autorka dopisu však nepřišla zkrátka, podle smlouvy ji náleží 12,5 % veškerých výdělků z této písně. Vzhledem k tomu, že píseň byla první v americké hitparádě, byl to podle všeho celkem slušně výnosný milostný dopis.

Spiller & Sophie Ellis-Bextor – Groovejet (If This Ain’t Love) (2000)

Jeden z největších hitů taneční vlny na přelomu milénia je současně také jednou z nejvíce zamilovaných písní celého žánru house music. Původně tato skladba vlastně neměla mít žádný zpěv. Italský producent Spiller ji natočil jako instrumentální track a vydal na svém EP Mighty Miami v roce 1999. Postavil ji na samplu ze známé disco skladby Love Is You od americké zpěvačky Carol Williams z roku 1977 a pojmenoval ji podle miamského klubu Groovejet, kde ji poprvé hrál. Jeho labelu se však zdálo, že je skladba bez zpěvu trochu moc repetitivní, a tak oslovila tehdy začínající anglickou zpěvačku Sophie Ellis-Bextor, aby do ni nazpívala vokál. Ta si napsala i text, v refrénu však původně zpívala „And so it goes… how does it feel so good?“, což kytarista a producent Rob Davis změnil na dnes již legendární „And if this ain’t love… why does it feel so good“, což se dá přeložit jako: „Pokud to není láska, jak je možné, že je to tak fajn?“ Skladba se okamžitě stala velkým hitem, který už později nepřekonal Spiller, ani Sophie. Znamenalo to první místo v britské hitparádě a dokonce jde o historicky vůbec první skladbu, která kdy byla přehrána na iPodu!

Serge Gainsbourg & Jane Birkin – La Décadanse (1973)

Píseň Je t’aime… (moi non plus), která je obecně považována za jednu z nejerotičtějších písní všech dob, jste určitě slyšeli miliónkrát. Ovšem dvojice, kterou v životě i v hudbě tvořili francouzský hudebník Serge Gainsbourg a anglická modelka, zpěvačka a herečka Jane Birkin, vytvořila celou řadu jiných, neméně svůdných písní. Tuto společně dvojice nahrála pro skandální film s dost výmluvným názvem Sex Shop, který v roce 1972 natočil slavný francouzský režisér Claude Berri, jinak autor filmů Asterix & Obelix nebo Královna Margot. Skladba ale svoji slavnější sestru Je t’aime… připomíná jak nástrojovým obsazením, kterému dominují Hammondovy varhany a baskytara, tak smyslným textem. A je sexy jako bič.

CSS – Let’s Make Love And Listen To Death From Above (2007)

Milostná píseň nemusí nutně mít podobu ukňourané balady, může to být vlastně docela rozverná a veselá písnička, která přímo vybízí k tanci. A to přesto, že výzvu fyzickému milování má přímo ve svém názvu i refrénu. To je příklad skladby od brazilské kapely CSS (Canse de Ser Sexy) a uvedené písničky z její debutové eponymní desky. Autorem písničky je basák a jediný muž v kapele, Adriano Cintra, který byl vedle zpěvačky Lovefoxxx (vlastním jménem Luísa Matsushita) taky asi jediným členem CSS s hudebním talentem (když jej zbylé členky z kapely vyhodily, jejich kariéra taky okamžitě skončila). Jinak Death From Above v názvu písně je samozřejmě kanadská indierocková kapela Death From Above 1979, jejíž dva členové Jesse F. Keeler a Sebastien Grainger se vyobrazovali se sloními choboty. Právě takovými, jaké jsou k vidění i v klipu CSS v čase 1:54.

Berlin – Take My Breath Away (1986)

Ačkoliv je pod touto písní podepsána jinak prakticky neznámá americká new wave čtveřice Berlin, jejím skutečným autorem není nikdo menší, než slavný italský hudebník, skladatel a producent Giorgio Moroder, který je mimo jiné i autorem klasické disco písně I Feel Love pro Donnu Summer. Tahle písnička vznikla přímo pro potřeby bijáku Top Gun s Tomem Cruisem, o její napsání Morodera požádal osobně producent filmu Jerry Bruckheimer. Ten byl totiž uhranut hudbou, kterou Moroder složil pro úspěšný film Zjizvená tvář o rok dříve. Skladatel pro film napsal písně rovnou dvě. Tou druhou je Danger Zone, kterou zpívá Kenny Loggins (obě písně pak otextoval Thomas Ross Whitlock). Nicméně většině lidí stačí ta úvodní syntezátorová basa skladby Take My Breath Away, aby jim měkla kolena a měli chuť vyrazit se svojí milou polovičkou na romantickou večeři, kde si nad kouřícími těstovinami budou vyměňovat dlouhé a smyslné pohledy.

INXS – Need You Tonight (1987)

Další osmdesátková klasika, tentokrát z pera australské poprockové skupiny INXS, jejíž tváří a hlasem byl charismatický sexy symbol Michael Hutchence. Andrew Farris, který byl autorem většiny písní této skupiny, později prozradil, že ten slavný kytarový riff, který skladbu provází, jej napadl z ničeho nic, když v Hong Kongu čekal na taxíka. Když taxík dorazil, Farris požádal řidiče, aby na něj chvíli počkal, vyběhl do svého hotelového pokoje, riff si nahrál a teprve pak nasedl do taxíku. A dobře udělal. V kombinaci s Hutchenceovým zpěvem a textem, plným erotických narážek, se skladba stala jedním z největších hitů skupiny. „Holka, máš v sobě něco, z čeho se potím,“ zpívá Hutchence. Asi tušíme, o čem mluví. Jen tak mimochodem, Hutchence svůj part ve studiu nahrál na první dobrou. A tak se také bez jakýchkoliv dalších úprav dostala do finální skladby. Dnes nemyslitelné.

Sade – Sweettest Taboo (1985)

Ikonická píseň ikonické osmdesátkové skupiny, která ani za bezmála čtyřicet let od vydání nezestárla ani o fous. Můžeme se jen domýšlet, co přesně má zpěvačka Sade Adu na mysli, když zpívá, že jí její milý dal to „nejsladší tabu“, ale to už je na fantazii každého. Skladba každopádně vyšla na druhé desce Promise této anglické skupiny a ačkoliv v době vydání hitparády zcela nezasáhla, dneska se jedná o jednu z nejslavnějších písní této charismatické skupiny.

Lék na zlomené srdce: Nejlepší rozchodové desky, které vám pomohou překonat Valentýna o samotě

Radek Honc / 10. 02. 2023

Svátek zamilovaných chytře: Překvapte svého miláčka valentýnským dárkem za pár stovek

Karin Šnýdrová / 10. 02. 2023

Autor je hudební publicista 
Úvodní foto: Paramount Pictures / Shooting Star / Profimedia

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM