Hudba na prvním místě / Music First /
Celý playlist
Hudba

Od tří let bubnoval do hrnců, do svých hitů často propisuje své zlomené srdce: Lenny Kravitz slaví šedesátiny

Soňa Pokorná
24. 05. 2024

Nepřehlédnutelná a charismatická ikona rocku, funku a soulu má na svém kontě nespočet ocenění, mezi kterými vyniká Grammy za mužský rockový vokální výkon. Tuto cenu totiž Lenny Kravitz získal v letech 1999 až 2002 čtyřikrát za sebou, což dosud nedokázal nikdo překonat.

Leonard Albert Kravitz se narodil 26. května 1964 v New Yorku do rodiny s hlubokými uměleckými kořeny. Jeho matka, herečka Roxie Roker, a otec, televizní producent Sy Kravitz, mu poskytli prostředí plné hudby a umění. Od svých tří let hrál prý v kuchyni na bubny vytvořené z hrnců, v pěti vzali rodiče jeho zájem o hudbu vážně a koupili mu opravdové bicí. Následovala kytara, hudební škola, první nabídky od vydavatelství a série hitů, z nichž si teď některé připomeneme.

Hudební chameleon Kravitz je bezpochyby jedním z nejvýznamnějších a nejvlivnějších umělců, který neustále posouvá hranice rockové a soulové hudby. Jeho hudební cesta je plná nezapomenutelných hitů, které odrážejí jeho osobní a profesionální růst. I když na evropských hudebních festivalech vystupuje jen zřídka, návštěvníci Colours of Ostrava ho mohou spatřit v pátek 19. července 2024 jako headlinera letošního ročníku, kde mimo jiné hodlá představit i své nejnovější, funkově laděné, album Blue Electric Light.

Hymna všech odhodlaných původně měla být tklivou baladou: Disco hit Glorie Gaynor se dočkal řady předělávek

Pavel Kučera / 23. 05. 2024

Let Love Rule (1989)

První velká píseň Lennyho Kravitze se objevila na jeho debutovém albu stejného jména. Kombinuje prvky rocku, funku a soulu, což se stalo charakteristickým znakem jeho stylu. Lenny tuto skladbu napsal jako výzvu k lásce a míru, inspirován svým hlubokým duchovním přesvědčením a vlivem ikon jako John Lennon a Marvin Gaye. V té době byl Lenny ženatý s herečkou Lisou Bonet, což mělo významný vliv na jeho tvorbu a osobní život. Ostatně byla to právě ona, kdo se ujal režie videoklipu k této písni. Funkrockově laděné album Let Love Rule mělo pozitivní ohlasy a rychle si získalo pozornost hudebních kritiků i fanoušků. Zajímavostí je, že na něm nahrál většinu nástrojů sám. Jeho živé koncerty byly plné energie a autenticity a jeho styl kombinující vintage zvuky s moderním přístupem tak zaujal široké publikum a položil základy pro jeho další úspěchy. Lenny začal dostávat nabídky na předskakování na koncertech od hvězd jako Tom Petty, Bob Dylan nebo David Bowie.

It Ain’t Over ’til It’s Over (1991)

Jeden z Lennnyho největších hitů vyšel na jeho druhém albu Mama Said. Inspirací pro tuto směsici soulu a R’n’B byla Lennyho komplikovaná situace v manželství s Lisou, se kterou se tehdy rozváděl. Emocionální hloubka a upřímnost textu odrážejí jeho snahu o udržení vztahu. Píseň dosáhla druhého místa v americkém žebříčku Billboard Hot 100, což upevnilo jeho postavení na hudební scéně.

Kdy se dali dohromady Oasis, co znamená zkratka OMD a kterou deskou debutovali Depeche Mode? Ukažte své znalosti v kvízu

Petr Novák / 10. 05. 2024

Are You Gonna Go My Way (1993)

Rok 1993 přinesl další ikonickou píseň, titulní singl z alba Are You Gonna Go My Way. Tato skladba se stala okamžitě rozpoznatelnou díky svému energickému kytarovému riffu a Lennyho dynamickému vokálnímu výkonu. Píseň byla ovlivněna Jimi Hendrixem a ukázala zpěvákovu schopnost kombinovat klasický rock s moderními prvky.

Fly Away (1998)

Fly Away je skladba z alba 5. Píseň se stala jedním z Lennyho největších hitů a získala cenu Grammy za nejlepší mužský rockový výkon. Zpěvák tuto píseň napsal spontánně během nahrávání alba, inspirován touhou uniknout z každodenního stresu. Text písně odráží jeho potřebu svobody a klidu, což rezonovalo s mnoha fanoušky po celém světě. Album 5 bylo přelomové i z hlediska technologie, protože bylo jedním z prvních, které plně využívalo digitální nahrávání. Píseň Fly Away se stala globálním hitem a Kravitzova živá vystoupení, zejména na festivalu Woodstock ’99, byla považována za jedny z nejlepších v jeho kariéře.

American Woman (1999)

Další ze skladeb z alba 5 je coververzí stejnojmenné písně od kanadské rockové kapely The Guess Who. Lenny Kravitz nahrál svou verzi na soundtrack filmu Austin Powers: Špion, který mě vojel z roku 1999. Videoklip  k songu vystihuje atmosféru 60. let a ikonickou americkou kulturu té doby.

Again (2000)

V roce 2000 vydal Lenny Kravitz kompilaci největších hitů, na které se objevila nová píseň Again. Tato skladba se zařadila mezi jeho nejúspěšnější hity a dosáhla první příčky v americkém singlovém žebříčku. O emocionální baladě, která se zabývá tématy lásky a ztráty, Kravitz prozradil, že vznikla z jeho přemýšlení o minulých vztazích a láskách, které mu unikly. Klip má romantickou atmosféru a sleduje příběh milostného trojúhelníku, který se odehrává ve vzpomínkách. Vedle silné vizuální stránky měl pro Kravitze další osobní rozměr. Natáčení některých scén totiž probíhalo v jeho vlastním domě v Miami. Získal mnoho cen, včetně MTV Video Music Award za nejlepší uměleckou režii.

Where Are We Runnin’? (2004)

Energická skladba z alba Baptism reflektuje Kravitzův pohled na tlak a chaos moderního života. Napsal ji během turné, kdy se cítil přepracovaný a hledal smysl ve své neustále hektické kariéře. Skladba ukazuje jeho schopnost adaptovat se na měnící se hudební trendy a zároveň si zachovat svůj osobitý styl. Celé album mělo sice smíšená hodnocení, ale píseň Where Are We Runnin’? se stala populární díky své upřímné a energické povaze.

I’ll Be Waiting (2007)

Singl I’ll Be Waiting pochází z alba  It Is Time For A Love Revolution. Tato balada je introspektivní skladbou, která se zaměřuje na trpělivost a víru v lásku. Kravitz ji napsal během období, kdy se soustředil na osobní růst a duchovní rozvoj. Album bylo pozitivně přijato a Kravitz pokračoval v koncertování po celém světě.

The Chamber (2014)

Singl z alba Strut, které vyšlo v roce 2014, kombinuje prvky funk rocku a moderního popu. Její text pojednává o komplikovaném vztahu a emocionální bolesti. V době vydání Strut se Lenny Kravitz soustředil i na svou hereckou kariéru a zároveň pokračoval ve svém hudebním experimentování. Videoklip k písni The Chamber byl natočený v Paříži pod vedením známého režiséra Anthonyho Mandlera a kromě samotného zpěváka v něm hraje hlavní roli topmodelka Rianne Ten Haken. Album bylo dobře přijato kritiky i fanoušky. Ukázalo, že Lenny Kravitz je stále schopen přinášet čerstvou a inovativní hudbu.

Už mu, lásko, není dvacet let: Hitmaker Albert Hammond slaví osmdesátiny

Radek Kolínský / 18. 05. 2024

Písním svých přátel dal nový život a udělal z nich hity: Majitel hrubého hlasu s něžným srdcem by oslavil osmdesátiny

Mikuláš Valdman / 20. 05. 2024
Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM