Hudba na prvním místě / Music First /
Celý playlist
Hudba

Napsal hymnu britpopu a v nejslavnější písni opěvoval nafrněnou spolužačku: Frontman Pulp Jarvis Cocker slaví 60

Avatar photo Pavel Kučera
19. 09. 2023

Je to těžko k uvěření, ale vytáhlý a obrýlený frontman britpopové legendy Pulp už také slaví šedesátku. Zde je několik z jeho nejslavnějších písní, bez kterých by zejména devadesátá léta byla o poznání nudnější.

Jarvis Branson Cocker se narodil v anglickém Sheffieldu 19. září 1963. Jako zakladatel, frontman, textař a jediný původní člen kapely Pulp se stal jedním ze symbolů britpopu. V období, kdy si Pulp dávali pauzu, se Jarvis soustředil na sólovou kariéru, navíc sedm let moderoval vlastní nedělní show na BBC Radio 6 Music.

Korejský vývozní artikl, který vzniká s podporou vlády: K–pop pomalu ovládá svět

Carlito Brigante / 15. 09. 2023

Disco 2000 (1995)

Tuto skladbu dobře z devadesátek znají i ti, kterým byl jinak celý ten britpopový humbuk srdečně ukradený. Písnička, která vyšla v roce 1995 na patrně nejlepším albu Pulp s názvem Different Class, je Cockerovou vzpomínkou na osmdesáté roky a také na dívku jménem Deborah, která byla „podstatně oblíbenější než on“. A tak ji nedokázal sbalit. Jarvis prohlásil, že celý ten příběh je opravdový. „Jmenovala se opravdu Deborah a narodili jsme se ve stejné porodnici. Ne hodinu, jak tam zpívám, ale tři hodiny od sebe. Ale jinak je to úplně stejný příběh. Jak začala dospívat, všichni kluci z ní šíleli a já neměl nejmenší šanci,“ řekl k tomu později. Se zmíněnou Deborah Bone však zůstali po celý život kámoši a písničku Disco 2000 jí dokonce zahrál na oslavě padesátin. O dva roky později (v roce 2014) však zemřela na rakovinu. Ještě za svého života k tomu řekla. „Ráda jsem věřila tomu, že jsem tou Deborou z písničky Disco 2000, která byla první v anglické hitparádě. Ovšem není pravda, že bychom se s Jarvisem někdy potkali – jak se v písničce zpívá – u fontány vedle silnice. A jinak celé to bylo naprosto nevinné.“ Není to krásný příběh?

Common People (1995)

I tato píseň vyšla na albu Different Class a stala se hymnou celého britpopu (v anketě o nejoblíbenější britpopovou v roce 2014 porazila i Wonderwall od Oasis nebo Bittersweet Symphony kapely The Verve). V textu Jarvis vypráví o setkání s dívkou z bohaté řecké rodiny, která v Londýně studovala na umělecké škole (St. Martin’s College) a prý Jarvisovi řekla, že by chtěla zkusit žít jako žijí prostí lidé. A ten ji udělil lekci. Řekl, ať jde do sámošky a myslí si, že na nic nemá peníze, předstírá, že nikdy nechodila do školy, tráví večery v hospodě s kulečníkem a zapomene na svého vlivného tatínka, který může jediným telefonátem zařídit cokoliv. Sociálně kritická skladba se setkala s obrovským ohlasem a bylo z toho druhé místo singlové hitparády. Jinak v klipu k písni zmíněnou rozmazlenou dívku hraje anglická herečka Sadie Frost, kterou si můžete pamatovat i z Copollova Drakuly.

Do You Remember The First Time? (1994)

Zdánlivě banální téma první lásky dokázal mistrný vypravěč a pozorovatel lidských povah a osudů proměnit v silný příběh. Vzpomíná na svoji první sexuální zkušenost v době, kdy mu bylo devatenáct. Nebylo to však poprvé jen pro něj, ale i pro jeho dívku, kvůli čemuž to celé bylo trochu nepovedené. Takže žádný velký sentiment ve smyslu „poprvé je to nejkrásnější“. „Pamatuješ na to poprvé? Nevzpomínám si, že by to kdy bylo horší než tehdy,“ zpívá v refrénu doslova poměrně bez sentimentu Jarvis. Velký hitparádový úspěch se v tomto případě nekonal, písnička je však mezi fanoušky kapely hitem.

Sorted For E’s & Wizz (1995)

Přemýšleli jste někdy nad tím, co nebo kdo mají být ti E’s a Wizz, na které se v textu této písně lidé dělí? Je to velmi prosté, jedná se totiž o drogové reference. Cocker zpívá o vlastní zkušenosti z hudebního festivalu, na kterém se návštěvníci dělili do dvou kategorií: těch na extázi a na speedu, neboli pervitinu. E’s jsou pak samozřejmě éčka a slovo wizz je citoslovce pro svištění, tedy někoho, kdo si frčí (na piku). Cocker sám má prý podle vlastních slov k drogám dost ambivalentní vztah. Přestože s nimi pochopitelně má své zkušenosti, vždycky byl dostatečně inteligentní, aby se jimi nenechal ovládnout. A pochopitelně si nijak neromantizuje drogovou závislost, kterou vidí jako velké zlo. O čemž je i tato písnička.

Babies (1992)

O první sexuálních zážitcích a prvních láskách je také další ze slavných písní skupiny Pulp, skladba Babies z jejich průlomového alba His’n’Hers z roku 1992. Ovšem i tady to Jarvis pojímá vyloženě po svém. Babies vypráví příběh kluka, který je tak zamilovaný do poslouchání sexu sestry své přítelkyně s jejím klukem, že se začne skrývat v její skříni, aby ji špehoval. Ta ho však ve skříni najde a začnou mít sex spolu. Při tom je však chytne jeho přítelkyně, do které je zamilovaný. A té celou situaci vysvětluje slovy: „Vím, že tomu neuvěříš, ale šel jsem s ní jen proto, že vypadá jako ty.” Vtipné je i to, že píseň vznikla tak trochu omylem. Bubeník Pulp Nick Banks jednou v tourbusu popadl kytaru a začal hrát dva náhodné akordy. Jarvise to ale zaujalo a prý o dvacet minut později byl hit na světě.

This Is Hardcore (1998)

Titulní skladba ze stejnojmenného alba byla podstatně temnější než dřívější tvorba skupiny. Jarvis Cocker k ní byl inspirován pornografií, která ho přitahuje a současně trochu odrazuje. A současně je to prý tak trochu o slávě. „Během turné jsem koukal na spoustu porna. Když se po koncertě vrátíte na hotel, nemáte moc co dělat, tak si pustíte kanál pro dospělé a koukáte se. A postupně se z toho stane zvyk. Časem ale zjistíte, jak se ti lidi v těch filmech mění. Po roce, dvou už nemají v očích tu jiskru, je to všechno pryč. Zdálo se mi, že je to dost podobné způsobu, jakým lidi vyždímá i běžný showbyznys,“ řekl k tomu. Album samotné jinak celkem hravě skončilo na první příčce anglické albové hitparády.

Something Changed (1995)

Opět skladba ze slavné desky Different Class. Nicméně Jarvis ji napsal o nějakých dvanáct let dříve, v roce 1983, když skupina Pulp fungovala ještě pod svým původním jménem Arabacus Pulp a nikoho nezajímala. Píseň je vlastně velmi otevřeným a romantickým vyznáním s akcentem na to, že když protagonista textu potkal lásku svého srdce, najednou se všechno změnilo. „Od té doby, co jsme tuhle skladbu vydali, potkávám lidi, co mi vyprávějí, že si ji nechali zahrát na svojí svatbě. A jak jim hrála v době, když kráčeli uličkou k oltáři,“ řekl k tomu Jarvis v roce 2020. 

The Trees (2001)

Je pozoruhodné, že zatím poslední album Pulp vydali před více než dvaceti lety. Jmenovalo se We Love Life a pilotním singlem k němu byla tahle krásná skladba s jemným smyčcovým motivem v intru. Ty jsou vlastně ale samplem z melodie Tell Her You Love Her, kterou napsal Stanley Myers pro film Otley z roku 1968. Její text Jarvis vysvětlil takto: „Myšlenka je, že jsou někde stromy a les, kde se odehrávají všechny druhy lidských dramat. Například tam jdou lidi kvůli nevěře a podobně. A při tom do těch stromů vyryjí svá jména v domnění, že je to nějaká známka stálosti jejich vztahu. Když tam ale jdou třeba po roce a vidí jména a nápisy, dochází jim, jak moc je to vlastně překroucené a kolik se toho změnilo.“ Basák Steve Mackay k tomu řekl, že The Trees byla vůbec poslední písnička, kterou společně ve studiu nahráli.

Zapomeňte na Oasis a Blur: Skutečnými průkopníky britpopu se před 30 lety stali se svým debutem Suede

Pavel Kučera / 29. 03. 2023

Čalouník, striptér, drogový dealer. Čím se živili, než se stali hvězdami?

Redakce / 13. 03. 2021
Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM