Expres FRESH! /
Celý playlist
Ostatní

Svět si připomíná výročí úmrtí Michaela Jacksona: Jeho odkaz však žije dál

Redakce
Svět si připomíná úmrtí krále popu Michaela Jacksona, který 25. června 2009 zemřel poté, co mu jeho ošetřující lékař podal příliš vysokou dávku léků na spaní. Jeho smrt dodnes obestírají spekulace a konspirační teorie. Pojďme si připomenout jeho největší úspěchy, odkaz Michaela Jacksona žije dál i po jeho smrti.
25. 06. 2021


Smrt krále popu je opředená konspiračními teoriemi

Michael Jackson, král popu a jeden z nejslavnějších zpěváků, co kdy žili, zemřel dne 25. 6. 2009. Své poslední chvíle strávil doma v Holby Hills, když náhle utrpěl zástavu srdce. Na místo byli okamžitě přivoláni záchranáři, kteří Michaela Jacksona neprodleně transportovali na kliniku UCLA v Los Angeles, ale bohužel mu už nebylo pomoci. Zpěvák neměl hmatatelný puls a veškeré pokusy o oživení selhaly. Jeho život vyhasl ve 14 hodin 26 minut tamního času. Ihned se objevily spekulace, že měl na zpěvákově smrti podíl někdo další, proto si případ převzali policisté. Postupem času vyplula na povrch celá pravda. Den předtím si Michael Jackson stěžoval na to, že nemůže usnout. Zpěvák v té době chystal velkolepý comeback a turné.

Jackson? Lennon? Sinatra? Neuvěříte, kdo vládne žebříčku nejvýdělečnějších písní

Během noci a následující den ráno mu proto jeho lékař Conrad Murray podal koktejl léků, které mu měly pomoci se vyspat. Bohužel podle rozhodnutí soudu z roku 2014 špatně odhadl dávku, což vedlo ke kolapsu Michaela Jacksona. "Je prokazatelné, že pan Jackson byl bezbrannou obětí, a že doktoru Murraymu důvěřoval,“ zněl rozsudek. Conrad Murray si odseděl dva roky ve vězení a zároveň přišel o lékařskou licenci. Někteří fanoušci zpěváka se ale nehodlají s jeho smrtí smířit a věří konspirační teorii, která tvrdí, že Michael Jackson stále žije, jen pod jinou identitou. Tato teorie pramení z videa, které kolovalo na internetu a zachycovalo osobu podobnou zpěvákovi, která vystupuje z vozu koronera. Někteří věří, že Michael Jackson byl zavražděn a léky v takovém množství mu byly podány záměrně.

profimedia-0075031460.jpg

foto: Profimedia


Životní úspěchy Michaela Jacksona

Michael Jackson je právem nazýván králem popu. Ať už jej máte rádi, nebo ne, nemůžete mu jeho mimořádné úspěchy na hudebním poli upřít. Poprvé se zapsal do historie spolu s kapelou Jackson 5 v roce 1970. Jako první popová skupina v historii měla své první čtyři singly v hitparádě na prvním místě. Hit ABC byl dokonce nominován na cenu Grammy. V roce 1982 vydal Michael Jackson album Thriller, které je dodnes považováno za jeho nejúspěšnější, celosvětově se ho prodalo více jak 29 milionů kopií. Michael Jackson se zapsal nejen do historie hudby, ale i tance. Stalo se tak 16. května 1983, když během vystoupení poprvé předvedl svou dnes již pověstnou chůzi, které se říká Moonwalk. Tuto neobvyklou choreografii zvolil pro píseň Billie Jean prezentovanou v televizním speciálu k oslavě výročí nahrávací společnosti Motown.

Nejvíc, nejdál, nejvýš. Rekordy ze světa hudby


Později téhož roku zcela změnil hudební branži vydáním hudebního videoklipu k písni Thriller. A o rok později se zapsal do historie znovu, vyhrál totiž 8 cen Grammy během jediného večera. Také se téhož roku dočkal vlastní hvězdy na hollywoodském chodníku slávy. Roku 1993 se dočkal asi největšího ocenění v hudební branži – obdržel cenu Grammy Legend, která se uděluje těm nejvýznamnějším zpěvákům v historii. K dnešnímu dni ji obdrželo jen 15 umělců. To, že zpěvákův odkaz žije dál, potvrzuje i úspěch jeho hudby po roce 2009. Týden po jeho smrti se Michael Jackson stal prvním umělcem, který prodal více než jeden milion digitálních skladeb za týden. Po jeho smrti se prodalo více jeho alb než za posledních 13 let jeho života.


Úvodní foto: Profimedia

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM