Nejlepší hudba ve městě /
Celý playlist
Hudba

Kdo bude reprezentovat Česko na Eurovizi? Vyberte si svého favorita!

Karin Šnýdrová
03. 02. 2023

Pořádá se už od roku 1956 a mezi její vítěze patří Conchita Wurst, Lordi, Céline Dion či legendární ABBA. I letos se v hudební soutěži objeví řada talentovaných umělců, kteří z nich ale budou v rámci Eurovision Song Contest reprezentovat Českou republiku, je zatím ve hvězdách. Dáte svůj hlas dívčí kapele, introvertnímu písničkáři nebo držitelce Oscara? 

Finále Eurovize se sice uskuteční až 13. května, na výběr českého účastníka ale máte jen pár dní. Hlasování skončí v pondělí 6. února. Interpret (či kapela) s nejvyšším počtem hlasů se stane zástupcem naší země a postoupí do semifinále v anglickém Liverpoolu. Pak už bude jen na něm, zda si získá přízeň i mezinárodního publika. Uspěje v prvním kole muzikant Rodan, skupina Vesna, zpěvačka Maella, Pam Rabbit nebo Markéta Irglová? Podívejte se na jejich soutěžní klipy!

Královna Beyoncé po čtyřech letech zpět na pódiu: Připomeňte si nejkrásnější róby, které v minulosti oblékla

Andrea Machajdíková / 27. 01. 2023

Markéta Irglová 

Rodačka z Valašského Meziříčí se za hranicemi proslavila už v roce 2007. Se svým tehdejším partnerem Glenem Hansardem hrála v irském nízkorozpočtovém filmu Once, pro který složili singl Falling Slowly. O rok později získali od americké Akademie filmového umění a věd Oscara za nejlepší původní píseň. Ačkoliv se Markéta Irglová hudbě nikdy věnovat nepřestala, od zpívání si dala pár let pauzu a věnovala se rodině. Loni se však vrátila na scénu s albem Lila a nyní se uchází o post mezinárodní finalistky Eurovize s pozitivním hitem Happy.

Vesna 

Malé pozdvižení způsobila dívčí kapela, která je známá tím, že ve své tvorbě využívá prvky folklóru. Jen pár hodin od uveřejnění soutěžního videoklipu už si v Rusku a Bělorusku vysloužil ban. My Sister’s Crown totiž reflektuje aktuální dění ve světě a poukazuje na nesvobodu i mediální manipulace. Protože členky skupiny Vesna pocházejí z Česka, Slovenska, Ruska, Bulharska a nově spolupracovaly ještě s muzikantkou z Ukrajiny, zazní v emocionální písni hned čtyři jazyky. Samotný videoklip pak uvádí Lillia Khousnoutdinova, historička, podnikatelka, zastánkyně ženských práv a hrdá podporovatelka kapely Vesna. 

Pam Rabbit 

Další uchazečkou je zpěvačka s arménskými kořeny, pro kterou není účast na Eurovizi žádnou novinkou. V roce 2018 doprovázela v soutěži Mikolase Josefa coby vokalistka a sólově se v národním kole snažila prorazit ještě o dvanáct měsíců později. Porazila ji však třinecká indiepopová skupina Lake Malawi v čele s Albertem Černým. Usměje se na Pam Rabbit štěstí letos? To záleží na tom, zda se bude její novinka s názvem Ghosting fanouškům líbit natolik, aby pro ní hlasovali. 

Maella 

Velké šance na úspěch má také dcera jazzového hudebníka a říjnová ambasadorka Spotify playlistu Equals CZ&SK. Její uhrančivý hlas v písni Flood, kterou složila za dvacet minut, nenechá nikoho na pochybách, že mladá zpěvačka oplývá neskutečným talentem. Mimochodem její fotka visela loni na newyorském Times Square. Poslechněte si nejnovější hit od Maelly, pokud vás zaujme, můžete ji v národním kole podpořit.  

Finalistka národního kola Eurovize Maella: Nezpívám v češtině, protože si netroufám na ta slova

Vladimír Pavlík / 01. 02. 2023

Rodan 

Pětici bojovníků o účast v mezinárodních kolech Eurovize uzavírá umělec a jediný mužský element v českém předvýběru, Rodan. Zvítězit se pokusí se skladbou Introvert Party Club, která dokonale vystihuje jeho povahu. I on totiž raději zůstane doma, než aby se hrnul na večírek. Pokud máte i vy srdce introverta, můžete ho podpořit a poslat mu svůj hlas.

Podpořit svého favorita můžete do půlnoci 6. února 2023 na oficiálních stránkách české Eurovize. Hlasování probíhá online na webu a pomocí mobilní aplikace. Větší, sedmdesátiprocentní, váhu budou mít hlasy od zahraničních diváků, zbylých 30 % připadá na hlasující z Česka. Hlasování bylo zahájeno po skončení přenosu a skončí o půlnoci 6. února 2023, výsledky budou zveřejněny následující den.

Největší hvězdy, které nám dala Eurovize

Redakce / 17. 05. 2022

Nová píseň Lake Malawi a We Are Domi spojuje české finalisty Eurovize

Redakce / 27. 04. 2022

Úvodní foto: Archiv kapely Vesna

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM